08.4
20:54

Διπλό η Σίτι στο Ολντ Τράφορντ

Με το εξαιρετικό γκολ του Σέρχιο Αγκουέρο η Μάντσεστερ Σίτι νίκη την Γιουνάιτεντ με 2-1 μέσα στο “Ολντ Τράφορντ”. Το πέτυχε αυτό για 2η σερί χρονιά και πρώτη φορά μετά την 5ετία ’68-’72

Μεγάλη νίκη γοήτρου πέτυχε η Μάντσεστερ Σίτι, καθώς νίκησε την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 2-1 μέσα στο “Ολντ Τράφορντ”.

Με τα τέρματα των Μίλνερ και Κομπανί (αυτογκόλ), ο Σέρχιο Αγκουέρο με γκολάρα χάρισε το “διπλό” στους “πολίτες”, οι οποίοι μείωσαν την απόσταση από την κορυφή τους 12 βαθμούς (έχουν και οι δύο ομάδες ακόμη 7 ματς).

Η Σίτι νίκησε στο “Ολντ Τράφορντ” για δεύτερη σερί χρονιά, κάτι που είχε να κάνει από την 5ετία ’68-’72 (5 σερί νίκες).

Η εξέλιξη του ματς

Χωρίς γκολ, αλλά αρκετά καλό ήταν το πρώτο ημίχρονο, με φάσεις και για τις δύο ομάδες, αλλά καλύτερη ευκαιρία ήταν το δοκάρι του Ραφαέλ στο 45′ για την ManUtd, από την κεφαλιά πάσα του Φαν Πέρσι.

Οι “πολίτες” κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο “Ολντ Τράφορντ” στο 51′ με το σουτ του Τζέιμς Μίλνερ, με την μπάλα να έχει κοντράρει και στον Φιλ Τζόουνς για να αλλάξει λίγο πορεία και να καταλήξει στα δίχτυα του Νταβίντ ντε Χέα, ο οποίος δέχτηκε γκολ μετά 679 λεπτά στο πρωτάθλημα.

Ο Μπάρι έκλεψε την μπάλα από τον Γκιγκς που έκανε “τακουνάκι” και το πλήρωσε, βρήκε τον Νταβίντ Σίλβα στον άξονα, αυτός τροφοδότησε τον Μπάρι που σούταρε και έκανε το 0-1.

Η ισοφάριση ήρθε 8 λεπτά αργότερα με το αυτογκόλ του Βενσάν Κομπανί, με την μπάλα να χτυπά στην πλάτη του Βέλγου και πηγαίνει στα δίχτυα.

Από φάουλ του Ρόμπιν Πέρσι ο Χαρτ έκανε κακή έξοδο, ο Φιλ Τζόουνς πήρε την κεφαλιά, η μπάλα δεν πήγαινε στα δίχτυα, όμως χτύπησε στην πλάτη του Κομπανί και έγινε έτσι το 1-1.

Ο Σέρχιο Αγκουέρο στο 78′ έδωσε ξανά προβάδισμα στην Σίτι, σκοράροντας με μία εξαιρετική ατομική προσπάθεια, “εκτελώντας” με κοντινό σουτ τον Ντε Χέα.

MANUTD: Ντε Χέα, Ραφαέλ, Ρίο Φέρντιναντ, Φιλ Τζόουνς, Εβρά, Κάρικ, Γκιγκς, Γουέλμπεκ, Άσλεϊ Γιανγκ, Ρούνεϊ, Φαν Πέρσι.

ΣΙΤΙ: Χαρτ, Σαμπαλέτα, Κομπανί, Νάστασιτς, Κλισί, Γιαγιά Τουρέ, Μπάρι, Μίλνερ, Νασρί, Νταβίντ Σίλβα, Τέβες.

Τα αποτελέσματα της 32ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Ρέντινγκ – Σαουθάμπτον 0-2 (35′ Τζέι Ροντρίγκεθ, 72′ Λαλάνα)

Νόριτς – Σουόνσι 2-2 (40′ Σνόντγκρας, 60′ Μάικλ Τέρνερ / 35′ Μίτσου, 75′ Λουκ Μουρ)

Στόουκ – Άστον Βίλα 1-3 (80′ Κάιτλι / 9′ Αγκμπονλαχόρ, 87′ Λόουτον, 90′ Μπεντέκ)

Γουέστ Μπρομ – Άρσεναλ 1-2 (71′ πέν. Τζέιμς Μόρισον / 20′ και 50′ Ροζίτσκι)

Κυριακή

Λίβερπουλ – Γουέστ Χαμ 0-0

Τότεναμ – Έβερτον 2-2 (1′ Αντεμπαγιόρ, 87′ Σίγκουρτσον / 15′ Τζαγκιέλκα, 53′ Μιραλάς)

Τσέλσι – Σάντερλαντ 2-1 (47′ αυτ. Κίλγκαλον, 55′ Ιβάνοβιτς / 45′ αυτ. Αθπιλικουέτα)

Νιούκαστλ – Φούλαμ 1-0 (93′ Παπίς Σισέ)

ΚΠΡ – Γουίγκαν 1-1 (85′ Ρεμί / 95′ Μαλόνεϊ)

Δευτέρα

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μάντσεστερ Σίτι 1-2 (59′ αυτ. Κομπανί / 51′ Μίλνερ, 78′ Αγκουέρο)