07.4
16:28

Aστέρας Τρ.-Ξάνθη 0-1

Tην ξέφρενη πορεία των τελευταίων αγωνιστικών συνέχισε η Ξάνθη που νίκησε 1-0 τον Αστέρα στην Τρίπολη και πλησίασε ακόμα πιο κοντά στις θέσεις των πλέι οφ. Το μοναδικό γκολ της συνάντησης ο Φλίσκας στο 18′.

Την τακτική του Πανιωνίου εφάρμοσε η Ξάνθη για να επιβληθεί του πιο ποιοτικού αντιπάλου της μέσα στην Τρίπολη. Οπως και οι κυανέρυθροι την προηγούμενη αγωνιστική, έτσι και οι ακρίτες, έκλεισαν αποτελεσματικά τους χώρους και κινήθηκαν έξυπνα στου κενούς χώρους αφού ο Αστέρας άφηνε μεγάλα κενά.

Μετά από δύο προειδοποιητικές βολές με τον Μαρίν, η Ξάνθη βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στο 17′, γεγονός φυσιολογικό με βάση την εικόνα του αγώνα μέχρι εκείνη τη στιγμή. Σκόρερ ήταν ο Φλίσκας ο οποίος εξέθεσε τη μισή άμυνα των Αρκάδων στη φάση.

Μετά το 30′, ο Αστέρας ενέτεινε την πίεση του προς τον αντίπαλο, χωρίς όμως σχέδιο και χωρίς σημαντικό ρίσκο. Μετά το 46′ αντίθετα, ο Τσιώλης αποφάσισε να ρισκάρει ρίχνοντας στο ματς τον Ναβάρο και τον Περόνε και παίζοντας μ’ ένα κλασικό αμυντικό χαφ.

Οπως αναμενόταν, ο Καρδιτσιώτης τεχνικός είδε την ομάδα του να πιέζει και να κλείνει την Ξάνθη στα καρέ της αλλά αν εξαιρέσει κανείς τις προσπάθειες του Ράγιος ουδείς άλλος είχε καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια ή στην τελική πάσα. Οι ακρίτες από την άλλη είχαν μόλις μία τελική στο δεύτερο ημίχρονο αλλά τη δουλειά τους την έκαναν και με το παραπάνω νικώντας σε μία από τις πιο ισχυρές έδρες του πρωταθλήματος. Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με την κουτή αποβολή του Ράγιος με δύο κίτρινες κάρτες στο τελευταίο λεπτό.