07.4
15:55

Περίπατος στο Χολαργό για τη Βασίλισσα!

Πένυ Μακρή

Χρειάστηκαν μόλις τρία λεπτά για να μπορέσει η ΑΕΚ να ξεφύγει στο σκορ και τελικά να πάρει τη νίκη (72-56) κόντρα στο Χολαργό στο εκτός έδρας παιχνίδι.

Το ματς στο Χολαργό στην αρχή φάνηκε ότι δεν θα ήταν καθόλου εύκολο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ μέχρι το ημίχρονο, ωστόσο στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου δείχνοντας την απαραίτητη σοβαρότητα πήραν το προβάδισμα και με συνοπτικές διαδικασίες έφτασαν στη νίκη.

Το ματς

Στο ξεκίνημα του αγώνα και οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά με τον Χολαργό να παίρνει τα ηνία του αγώνα και την ΑΕΚ να ακολουθεί χωρίς όμως να κινδυνεύει να μείνει πίσω στο σκορ. Η μεγαλύτερη διαφορά των δύο ομάδων ήταν στους 3 πόντους την οποία η Βασίλισσα κατάφερε να καλύψει και να περάσει μπροστά δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου.

Παρόμοια εξέλιξη είχε και η δεύτερη περίοδος, με την Ένωση να είναι αυτή τη φορά εκείνη μπροστά στο σκορ, χωρίς όμως να ξεφεύγει, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να βρίσκει ισόπαλες (39-39) τις δύο ομάδες.

Φάνηκε η διαφορά των δύο ομάδών

Στην επανάληψη φάνηκε ότι ο αγώνας θα συνεχιστεί με τον ίδιο ρυθμό, ωστόσο στο 27’ η ΑΕΚ έκανε το «μπαμ» και με ένα σερί 6-0 πήρε το προβάδισμα, δίνοντας άλλη τροπή στον αγώνα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν τη νίκη και μάλιστα πολύ γρήγορα ανέβασαν τη διαφορά στους +11 (49-60), με τον Χολαργό να δείχνει ανήμπορος να αλλάξει τη μοίρα του. Η Βασίλισσα έφτασε γρήγορα στο ροζ φύλλο αγώνα παραμένοντας σε τροχιά ανόδου. Τελικά η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει τη νίκη παραμένοντας δεύτερη στη βαθμολογία, καθώς την ίδια ώρα το Ψυχικό επικράτησε με 81-73 της Χαλκίδας.

Πλέον οι Κιτρινόμαυροι θα ξεκουραστούν και θα επιστρέψουν στο παρκέ για να ξεκινήσουν προετοιμασία για το ματς με τον Δούκα, περιμένοντας το στραβοπάτημα του Ψυχικού που έχει να αντιμετωπίσει στη Δάφνη τον Αμύντα.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 39-39, 47-53, 56-72.

Διαιτητές: Αποστολίδης – Κάρδαρης.

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Συμεωνίδης): Καρβούνης 3, Κούτουλας 7 (1), Δέδες 9 (1), Αποστολίδης 7 (1), Εμμανουηλίδης 10 (1), Κατράνας 5 (1), Κεφάλας, Κιαπέκος 2, Αντωνίου, Τασσόπουλος 13.

ΑΕΚ (Ζιάγκος): Δέσπος 13, Φαλέκας 9 (1), Γκιζόγιαννης 17, Βεσκούκης 2, Πολυτάρχου 16, Κουκουράβας, Βαβάτσικος 2, Τζόλος, Κοψαύτης 11 (2), Σιαμανδούρας 2.

Η βαθμολογία (σε 24 αγώνες): Ψυχικό 42*, ΑΕΚ 31*, Αετός 36*, Πανερυθραϊκός 36*, Αμύντας 35*, Χολαργός 33*, Ένωση Ιλίου 33*, Δούκας 31*, Νήαρ Ηστ 31*, Χαλκίδα 30*, Έσπερος ΑΟΠΑ 30, Κρόνος Αγ. Δημητρίου 29*, Πέραμα 22.
*Έχουν κάνει τα ρεπό τους

Η προτελευταία αγωνιστική (25η, 14/04): Κρόνος Αγ. Δημητρίου – Ένωση Ιλίου, ΑΕΚ – Δούκας, Χαλκίδα – Χολαργός, Αμύντας – Ψυχικό, Νήαρ Ηστ – Αετός, Πανερυθραϊκός – Πέραμα.
Ρεπό: Έσπερος ΑΟΠΑ