07.4
16:01

Πανθρακικός-ΟΦΗ 3-1

Ο Πανθρακικός νίκησε 3-1 τον ΟΦΗ στην Κομοτηνή και συνεχίζει να ελπίζει σε παραμονή έχοντας ένα πόντο λιγότερο από τους Κρητικούς (30). Με 9 τελείωσαν οι φιλοξενούμενοι.

Αφού πρώτα είδαμε ένα τέταρτο χωρίς φάσεις παρά μόνο παιχνίδι στη μεσαία γραμμή, το γκολ του Λουσέρο στο 16ο λεπτό άλλαξε τα δεδομένα.

Ο Πανθρακικός πήρε προβάδισμα στην πρώτη του ευκαιρία στο ματς (βρήκε γκολ μετά από 584 λεπτά!) και ο ΟΦΗ αναγκάστηκε να βγει μπροστά, να παίξει πιο επιθετικά, να βρει λύσεις στις απουσίες των Κουτσιανικούλη και Παπάζογλου και να αναζητήσει την ισοφάριση. Αυτή τη βρήκε από το πόδι του Ιωαννίδη, ο οποίος με ωραίο σουτ στο 23′ σήμανε την… επανέναρξη της αναμέτρησης.

Ο Πανθρακικός, όμως, δεν το έβαλε κάτω και απάντησε άμεσα και συγκεκριμένα τρία λεπτά αργότερα με τον Μπαϊκαρά, ο οποίος ολοκλήρωσε ένα χορταστικό δεκάλεπτο με τρία γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα διαφοροποιήθηκε. Ο ΟΦΗ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, πίεσε και δημιούργησε ευκαιρίες για το 2-2, αλλά ένα χαζό φάουλ (χέρι) του Μακρή άφησε τους Κρητικούς με 10 παίκτες μετά την αποβολή του έμπειρου μέσου.

Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Πανθρακικός βρέθηκε στην άσπρη βούλα του πέναλτι με τον Παπαδόπουλο να κερδίζει (ανύπαρκτο, αφού το μαρκάρισμα ήταν εκτός περιοχής) πέναλτι από τον Κουρδάκη. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο ίδιος και στο 82′ ο Πανθρακικός αγκάλιασε τη νίκη έχοντας δύο γκολ προβάδισμα (3-1).

Στο 90ό λεπτό, ο Σόουζα επεδίωξε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και την… κέρδισε για να λείψει μόνο από ένα ματς και όχι από δύο, αφού συμπλήρωνε 7 κίτρινες.