06.4
16:28

ΠΑΟΚ-Βέροια 2-0

Οι κεφαλιές του Δημήτρη Σαλπιγγίδη και του Στέφανου Αθανασιάδη στο 34ο και 85ο λεπτό έκαμψαν την αντίσταση της Βέροιας και ο Δικέφαλος του Βορρά επέστρεψε στις νίκες (2-0). Μόνος (προσωρινά) στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακαβρίσκεται πλέον ο ΠΑΟΚ.

Το ματς της Τούμπας δεν έδειξε κάτι διαφορετικό από ό,τι περιμέναμε. Το σουτ του Ιωάννου από καλή θέση στα πρώτα δευτερόλεπτά ήταν απλά μία φάση της Βέροιας που… σήμανε την έναρξη.

Η συνέχεια ανήκε στον Δικέφαλο που είχε τις ευκαιρίες -σημαντικότερες οι δύο του Λόρενς- και το γκολ-κεφαλιά του Σαλπιγγίδη στο 34ο λεπτό. Ενα γκολ που αρχικά χρεώθηκε στον επιθετικό του ΠΑΟΚ, στη συνέχεια στον Μοκάκε (που μαζί με τον Λόπες μπερδεύτηκαν στη φάση) και τελικά η τελική απόφαση ήταν υπέρ του “Σάλπι”.

Οχι πως η Βέροια δεν είχε τις στιγμές της. Είχε μία σπουδαία ευκαιρία με τον Μοκάκε, αλλά και κάποιες φάσεις που θα μπορούσε να δημιουργήσει πρόβλημα στον Δικέφαλο.

Σε γενικές γραμμές, όμως, η ομάδα του Δώνη είχε τον έλεγχο και με την είσοδο του Αθανασιάδη (αντί του Σαλπιγγίδη) είχε και τις ευκαιρίες για να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ. Το έκανε τελικά στο 85ο λεπτό με τον Κλάους να πετυχαίνει -με κεφαλιά μετά από ωραία προσπάθεια του Ολίσε- το 13ο εφετινό του γκολ.

Σημαντική αναφοράς είναι η επανεμφάνιση του Γιώργου Γεωργιάδη μετά από τρεις μήνες απουσίες. Ο νεαρός μεσοεπιθετικός, ο οποίος είχε και μία καλή φάση να σκοράρει ή να κάνει ασίστ, πήρε τη θέση του Λόρενς.