06.4
06:42

Ο επίλογος μια εκπληκτικής πορείας

Πένυ Μακρή

Το όνειρο του ’77 τέλειωσε κάπως άδοξα για την ΑΕΚ όμως κανείς δεν στεναχωρήθηκε. Η περηφάνια ήταν τεράστια γι’ αυτήν την ομάδα που κατάφερε να αποκλείσει δύο αγγλικούς συλλόγους και να σταθεί επάξια κόντρα στη Γιουβέντους στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ. (vid)

Σαν σήμερα (6/4) το 1977 η ΑΕΚ αντιμετωπίζει τη «μεγάλη κυρία» του ιταλικού ποδοσφαίρου και γνωρίζει την ήττα με 4-1 βάζοντας τέλος στη  ευρωπαϊκή της πορεία.

Ωστόσο το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του ματς. Η Ένωση στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων και μάλιστα στο πρώτο ημίχρονο και παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με γκολ του Κουκουρέντου, κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα με πλασέ του Λάζαρου Παπαδόπουλου.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου όμως οι Κιτρινόμαυροι υπέκυψαν στην μεγάλη πίεση της Γιουβέντους, η οποία τελικά κατέκτησε και το τρόπαιο, με τους Μπέτεγκα και Καούζιο να κάνουν το 4-1. Η ΑΕΚ προσπάθησε να μειώσει αλλά δεν μπόρεσε.

ΑΕΚ: Στεργιούδας, Θεοδωρίδης, Τόσκας, Ραβούσης, Νικολάου, Τσάμης, Παπαδόπουλος (74′ Τάσος), Νικολούδης, Βάγκνερ, Παπαϊωάννου, Μαύρος