04.4
17:32

Και τώρα Φιλαδέλφεια…

Η ΑΕΚ ηττήθηκε στου Ρέντη με 3-1 και πλέον παίζει ένα ολόκληρο πρωτάθλημα την Δευτέρα, με μοναδικό αβαντάζ αυτό της έδρας και του πανίσχυρου λαού της που θα γεμίσει για μία ακόμη φορά το κλειστό του Ιωνικού

Χωρίς πάθος και ενθουσιασμό μπήκε η ΑΕΚ στο πρώτο σετ της αναμέτρησης, έχασε πολλούς πόντους από δικά της λάθη χωρίς ο αντίπαλος να κάνει κάτι το ιδιαίτερο. Στην διάρκεια του σετ η ΑΕΚ ανέβασε ρυθμό ειδικά με την είσοδο της Τσοχατζή αλλά δεν κατάφερε να μειώσει τη μεγάλη διαφορά και έχασε το πρώτο σετ.

Ψυχωμένη η ΑΕΚ στο δεύτερο σετ και με τεράστια απόδοση, καμία σχέση με αυτή του πρώτου σετ, κάνει το 1-1 παίζοντας πολύ καλό βόλεϊ. Χαρακτηριστικό σε αυτό το σετ είναι το πάθος των κοριτσιών να μην αφήσουν το ματς και να αποδείξουν ότι είναι καλύτερη ομάδα.

Η ΑΕΚ συνέχισε το καλό βόλεϊ και στο τρίτο σετ της αναμέτρησης, με πολύ καλές άμυνες αλλά και επιθέσεις ωστόσο ο Ολυμπιακός κατάφερε παρά την αντίσταση της ΑΕΚ να κάνει το 2-1 στα σετ.

Στο τέταρτο σετ η ΑΕΚ δεν κατάφερε να κρατήσει τον ρυθμό και έχασε από πολύ νωρίς το σετ. Πολλά λάθη από τις κιτρινόμαυρες στην αρχή του σετ, χάρισαν στην ουσία στον αντίπαλο τη νίκη παρ’ ότι στο τέλος το πάθος δεν έλειψε και παρά λίγο ακόμα κι αυτό το σετ να το γυρίσει.

Πλέον ο μεγάλος τελικός που θα κρίνει τον πρωταθλητή θα γίνει τη Δευτέρα στη Νέα Φιλαδέλφεια αφού η ΑΕΚ δεν κατάφερε να πάρει το πρωτάθλημα σε αυτούς τους δύο αγώνες που πέρασαν και ο Ολυμπιακός έκανε το 2-2.

Δείτε πως σας μετέφερε live τη ροή του αγώνα το AEK1924.gr, και σε λίγο πλούσιο φωτογραφικό και βίντεο ρεπορτάζ από το «Μελίνα Μερκούρη»

Τα σετ: 25-17, 23-25, 25-23, 25-21

ΑΕΚ (Οικονόμου): Παπαφωτίου, Γκούζου, Τζανακάκη, Τοτσίδου, Ρόγκα, Ζώρζου, Τσοχατζή, Μποροβίτσεκ, Κις, Παπαγεωργίου, Μέντεζ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σωτήρχος): Κωνσταντίνου, Κοσμά, Τρατς, Γιακουμή, Χριστοδούλου, Τένεβα, Κονόμι, Λούκοβιτς, Βολέρο, Καβαθά, Μπίλλια, Μπλάνκο, Μπουζουνιεράκη, Τέζα, Igtisadchi

Αποστολή στου Ρέντη: Παναγιώτης Καλογερόπουλος