02.4
20:50

Παρί Σεν Ζερμέν – Μπαρτσελόνα 2-2

ο γκολ του Μπλεζ Ματουιντί στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων έσωσε την Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία απέσπασε ισοπαλία 2-2 από την Μπαρτσελόνα στο “Παρκ ντε Πρενς”. Νέο τέρμα ρεκόρ του τραυματία Λιονέλ Μέσι, ο Τσάβι με πέναλτι στο 90′ ακύρωσε το γκολ οφσάιντ του Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς, μέχρι να κρίνει το θρίλερ ένα ανέλπιστος ήρωας.

Ο Κάρλο Αντσελότι έκανε τη μεγάλη έκπληξη και θυσίασε τον… Τσάβι του, Μάρκο Βεράτι, για λογαριασμό του πολύπειρου Ντέιβιντ Μπέκαμ, ο οποίος έγινε ο μόνος Βρετανός με 4 διαφορετικές ομάδες στο θεσμό και ο πιο ηλικιωμένος Άγγλος. Παρά τα χρόνια του, όμως, ταίριαξε στον παθητικό τρόπο παιχνιδιού των γηπεδούχων, που με την ταχύτητα του Λούκας Μούρα προκάλεσαν πολλά προβλήματα στους φιλοξενούμενους στο πρώτο 20λεπτο. Ένα δοκάρι του Εσέκιελ Λαβέτσι και κάποιες ευκαιρίες από Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς και Χαβιέρ Παστόρε θα μπορούσαν να γράψουν διαφορετικά την ιστορία του αγώνα.

Όταν οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να γυρίσουν καλύτερα την μπάλα και να βάζουν τον Λιονέλ Μέσι στο παιχνίδι, εκτόνωσαν την πίεση και σύμπτιξαν ακόμη περισσότερο τον χώρο λειτουργίας των Παριζιάνων. Στο 38ο λεπτό, μία μαγική πάσα του Ντάνι Άλβες, η 31η ασίστ του στον Μέσι, έφερε το 332ο γκολ του Αργεντινού με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα, στην 20ή πόλη στο θεσμό. Ο κορυφαίος παίκτης του κόσμου έπαιζε για ένα 10λεπτο με ματωμένο γόνατο, αλλά τελικά αποχώρησε στο ημίχρονο με πρόβλημα στον δεξιό μηρό.

Στη θέση του πέρασε ο Τσεσκ Φάμπρεγας, ο οποίος δεν κατάφερε να αναπληρώσει τη δραστηριότητα του Μέσι στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους. Το παιχνίδι έγινε άτσαλο, με αρκετά λάθη και πιο… γρήγορο. Οι Γάλλοι πάτησαν με αξιώσεις στην περιοχή των Καταλανών, αλλά απέτυχαν στην τελική προσπάθεια και όταν οι γηπεδούχοι ανέκτησαν τον απόλυτο έλεγχο, το παιχνίδι έχασε ξανά το τέμπο του.

Ο Αντσελότι έριξε στο ματς τους Ζερεμί Μενέζ και Βεράτι για να προκαλέσει ρήγματα στην άμυνα των Καταλανών, με ταχύτητα και μπαλιές ακριβείας. Λίγο αργότερα πέρασε στο ματς και ο Κέβιν Γκαμεϊρό και από μία στημένη φάση, ο συνδυασμός όλων αυτών των στοιχείων και ενός διαιτητικού λάθος έφερε το γκολ της ισοφάρισης του Ιμπραχίμοβιτς από θέση οφσάιντ και έβαλε φωτιά στις εξέδρες του “Παρκ ντε Πρενς”. Η σύγχυση και ο εκνευρισμός των φιλοξενουμένων μετά από τον διπλό τραυματισμό που προηγήθηκε του τέρματων των γηπεδούχων και του οφσάιντ τους κόστισε λίγα λεπτά ανασύνταξης, αλλά στο 90ό λεπτό ο Τσάβι με εύστοχο πέναλτι έμοιαζε να έδινε την νίκη – μισή πρόκριση στην ομάδα του. Διαψεύστηκε με αναπάντεχο τρόπο, από σουτ με κόντρα του Μπλεζ Ματουιντί στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, που κράτησε ζωντανούς τους Γάλλους ενόψει του επαναληπτικού στο “Καμπ Νόου” σε μία εβδομάδα.

Πηγή: contra.gr