01.4
15:44

Ψηλά το κεφάλι, πρωτάθλημα πάλι!

Παναγιώτης Καλογερόπουλος

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ ηττήθηκε με 3-1 από τον ΟΣΦΠ, ο οποίος έκανε το 2-1 στη σειρά των αγώνων. Πλέον η Ένωση έχει την ευκαιρία να πάρει τον τίτλο μέσα στον Πειραιά, ενώ ακόμα και αν δεν συμβεί αυτό το τελευταίο κρίσιμο ματς που θα κρίνει τον πρωταθλητή θα πραγματοποιηθεί στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το ματς με αρκετά λάθη, που έδωσαν πόντους στην ομάδα του Ολυμπιακού. Κατά τη διάρκεια του πρώτου σετ και περίπου στα μισά τα «κορίτσια» του Οικονόμου κατάφεραν να ισοφαρίσουν για να ξανά φύγει μετά μπροστά στο σκορ ο Ολυμπιακός. Παρ’ ότι προσπάθησε η ΑΕΚ δεν κατάφερε να γυρίσει το σετ και ο Ολυμπιακός έκανε το 0-1.

Το δεύτερο σετ ήταν πιο ισορροπημένο και για τις δύο ομάδες, χωρίς πολλά λάθη και με καλό βόλεϊ. Ο διαιτητής της αναμέτρησης είχε μερικές δύσκολες φάσεις και ίσως σε μία να αδίκησε την ΑΕΚ. Δυστυχώς και αυτό το σετ ήταν χαμένο και ο Ολυμπιακός έκανε το 0-2 και τα πράγματα δυσκόλεψαν για την ΑΕΚ.

Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ κατάφερε να έχει το προβάδισμα και την υπεροχή σε όλη τη διάρκεια του σετ. Ήταν καλύτερη του Ολυμπιακού, πιο δυνατή και με ψυχή. Ο Ολυμπιακός από την άλλη κάνει το καλύτερο του παιχνίδι στο πρωτάθλημα με την ΑΕΚ όμως να μειώνει στα σετ 1-2.

Ο τραυματισμός της Σίας Τοτσίδου επισκίασε το τέταρτο σετ και ο Ολυμπιακός το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρον παίρνοντας διαφορά 6 πόντων από πολύ νωρίς. Στη συνέχεια η ΑΕΚ επιχείρησε να μπει ξανά στο παιχνίδι και με την είσοδο της Γκούζου καθώς και της Παπαγεωργίου, αλλά η ψυχολογία ήταν πλέον πεσμένη και το ματς χάθηκε εκεί.

Τα σετ: 20-25, 23-25, 25-21, 16-25

ΑΕΚ: Παπαφωτίου, Γκούζου, Τζανακάκη, Τοτσίδου, Ρόγκα, Ζώρζου, Τσοχατζή, Μποροβίτσεκ, Κις, Παπαγεωργίου, Μέντεζ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σωτήρχος): Κωνσταντίνου, Κοσμά, Τρατς, Γιακουμή, Χριστοδούλου, Τένεβα, Κονόμι, Λούκοβιτς, Βολέρο, Καβαθά, Μπίλλια, Μπλάνκο, Μπουζουνιεράκη, Τέζα, Igtisadchi

Σε λίγο φωτογραφικό υλικό και βίντεο από το κλειστό του Ιωνικού.