30.3
16:28

ΟΦΗ-ΠΑΣ Γιάννινα 2-1

Παπάζογλου και Κουτσιανικούλης σκόραραν σε κάθε ημίχρονο, ο ΟΦΗ νίκησε 2-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα στο “Γεντί Κουλέ” και μπορεί πλέον να αισθάνεται ασφάλεια από τους 31 βαθμούς. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Γιάκο στο 85′

Ξεχάστε τον ΟΦΗ των προηγούμενων αγώνων. Ο ΟΦΗ που παρουσιάστηκε απέναντι στον ΠΑΣ ήταν συγκροτημένος, είχε αλληλοκάλυψη, δημιούργησε φάσεις και θύμισε την ομάδα των πρώτων ημερών του Πετράκη.

Το γρήγορο γκολ του Παπάζογλου στο 17′ (πέντε λεπτά νωρίτερα είχε ρίξει την προειδοποιητική βολή) ήταν αυτό που άξιζε να πάρουν οι γηπεδούχοι που ήταν καλύτεροι απέναντι σε έναν ΠΑΣ που πήρε την κατοχή της μπάλας μετά το 1-0, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να απειλήσει στην κεφαλιά του Κολοβέτσιου στο 42′.

Ακόμα και στο δεύτερο μέρος, που μπήκε φουριόζος και έψαξε το 1-1, η ομάδα του Χριστόπουλου δεν έδειξε ικανή να απειλήσει απέναντι στους Κρητικούς που με σωστή διαχείριση, ελάχιστα λάθη και δυνατή άμυνα, κρατούσαν το υπέρ τους σκορ. Κι όχι μόνο αυτό, αλλά στο 59ο λεπτό έχασαν μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 με το δοκάρι του Λαμπρόπουλου, το έκαναν όμως λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 64′. Δευτερόλεπτα μετά τη χαμένη ευκαιρία του ΠΑΣ, ο Κουτσιανικούλης έφυγε στην αντεπίθεση, μπήκε στην περιοχή των φιλοξενούμενων και με σουτ από μέσα δεξιά νίκησε τον Φεγκρούς.

Πλέον, το ματς είχε αποκτήσει χαρακτήρα… τυπικής διαδικασίας για το συγκρότημα του Γιάννη Πετράκη απέναντι σε μία ομάδα που έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσει και είχε αποδεχθεί τη μοίρα της. Ο ΟΦΗ δεν το παράτησε το ματς, δεν αρκέστηκε στο 2-0, αλλά έψαξε κι άλλο γκολ. Ο Κουτσιανικούλης ήταν στα… φόρτε του στο δεύτερο μέρος και έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα των φιλοξενούμενων με αποτέλεσμα να χαθούν ευκαιρίες για σκορ θριάμβου.

Η πίεση του ΠΑΣ χτύπησε… κόκκινο στα τελευταία λεπτά όταν έκλεισε τους “μελανόλευκους” στην περιοχή τους και πήρε γκολ από τον Γιάκο στο 85ο λεπτό. Το 2-1 “τσίτωσε” τους Κρητικούς που είδαν να απειλείται όλη τους η προσπάθεια, ωστόσο η καρδάρα δεν χύθηκε και ο ΟΦΗ πήρε αυτό που δικαιούταν.