30.3
21:11

Η Πόρτο είναι εδώ

Μετά την αναπάντεχη απώλεια στην έδρα της Μαρίτιμο, η Πόρτο επικράτησε 3-0 της Ακαντέμικα και μείωσε σε απόσταση αναπνοής τη διαφορά από την Μπενφίκα (υποδέχεται την Ρίο Άβε στις 22:30).

Απόντος του τραυματία Σιλβέστρε Βαρέλα, στο αρχικό σχήμα συνυπήρξαν οι Χάμες Ροντρίγκες και Μαράτ Ισμαΐλοφ για πρώτη φορά την εφετινή σεζόν. Τα πράγματα απλοποιήθηκαν για την ομάδα του Βίτορ Περέιρα όταν στο 15ο λεπτό ο, κορυφαίος του γηπέδου, Ελιακίμ Μανγκαλά άνοιξε το σκορ με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Ζοάο Μουτίνιο.

Όσο περνούσε η ώρα η Πόρτο κυριαρχούσε στον αγωνιστικό χώρο και θα μπορούσε να κλειδώσει τη νίκη από το πρώτο μέρος αν ο Ροντρίγκες δεν σημάδευε το οριζόντιο δοκάρι του Ρικάρντο με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Τελικά η σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο 52ο λεπτό όταν ο Ντανίλο, ο οποίος τραυματίστηκε λίγο αργότερα, εκμεταλλεύθηκε μία εκπληκτική μπαλιά του Λούτσο Γκονσάλες και διπλασίασε τα γκολ των “δράκων”, ενώ το τελικό 0-3 έγραψε ο νεοεισελθών Κάστρο στο 89ο λεπτό.

Πηγή: contra.gr