27.3
15:44

Στον τελικό η ΑΕΚάρα!

Τα κορίτσια του Απόστολου Οικονόμου επικράτησαν με 3-1 σετ του Ρεθύμνου και πλέον περιμένουν το αποτέλεσμα του αγώνα μεταξύ ΟΣΦΠ και Ηρακλή Κηφισιάς για να μάθουν τον αντίπαλο τους στον τελικό του πρωταθλήματος.

Μέτριο ήταν το ξεκίνημα για τις Κιτρινόμαυρες οι οποίες βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ (4-7), ωστόσο κατάφεραν να ισοφαρίσουν και από εκεί και πέρα να κάνουν το παιχνίδι τους, φτάνοντας πολύ εύκολα στην κατάκτηση του πρώτου σετ.

Η φόρα των κοριτσιών του Απόστολου Οικονόμου συνεχίστηκε και στο δεύτερο σετ, εκεί όπου δεν άφησαν κανένα περιθώριο στο Ρέθυμνο να απειλήσει, βάζοντας από νωρίς τις βάσεις για τη νίκη. Οι Κιτρινόμαυρες μπήκαν από νωρίς μπροστά στον σκορ και έφτασαν εύκολα στην κατάκτηση και του δεύτερου σετ με 25-6!

Η εξέλιξη του τρίτου σετ δεν ήταν η αναμενόμενη. Τα κορίτσια μπήκαν χαλαρά και έδωσαν το δικαίωμα στο Ρέθυμνο να προηγηθεί, κάνοντας αρκετά λάθη στη υποδοχή. Μάλιστα αυτό στοίχησε και στην ΑΕΚ το τρίτο σετ το οποίο έχασε τελικά, παρά τις τελευταίες προσπάθειες να το «κλέψει».

Στο τέταρτο σετ και ενώ όλα έδειχναν ότι η ΑΕΚ θα έπαιρνε άνετα το ματς, το Ρέθυμνο στο τέλος κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και να μετατρέψει τον αγώνα σε ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ. Τελικά η Ένωση έδειξε χαρακτήρα και έφτασε στο επιθυμητό αποτέλεσμα.

Τα σετ: 25-17, 25-6, 21-25, 25-21