26.3
21:54

Πέδρο… Βαλδές

Με σκόρερ τον Πέδρο και MVP τον Βίκτορ Βαλδές η παγκόσμια πρωταθλήτρια Ισπανία πέρασε από το Παρίσι με προορισμό τα τελικά της Βραζιλίας (1-0). Όλα τα ματς της Τρίτης για τα προκριματικά του Μουντιάλ.

Η Ολλανδία διατήρησε το εντός έδρας απαραβίαστο για 12ο σερί παιχνίδι στο πλαίσιο της προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου (4-0 την Ρουμανία), επίδοση που κρατάει από το 2004 και το 3-1 επί της Φινλανδίας. Οι “οράνιε” άνοιξαν το σκορ με συρτό σουτ του Ράφαελ φαν ντερ Φαρτ στο 12ο λεπτό και διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 56ο με εκπληκτική ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Ρόμπιν φαν Πέρσι, ο οποίος βρήκε δίχτυα και εννέα λεπτά αργότερα με πέναλτι. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ζέρεμεν Λενς στο 90ό λεπτό.

Ο αναγεννημένος Μάριο Μπαλοτέλι οδήγησε την Ιταλία στη νίκη επί της Μάλτας με 2-0. Ο επιθετικός της Μίλαν άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι και κλείδωσε τη νίκη στο 45ο, φτάνοντας τα 10 γκολ στα τελευταία 8 παιχνίδια. Η “σκουάντρα ατζούρα”, που είχε σε μεγάλη βραδιά και τον Αντρέα Πίρλο, έζησε δύσκολες στιγμές στα πρώτα λεπτά, αφού ο Μάικλ Μιφσούντ έχασε πέναλτι (το απέκρουσε ο Τζιανλουίτζι Μπουφόν) και είχε δοκάρι ένα λεπτό αργότερα.

Απόντος του αρχηγού Κριστιάνο Ρονάλντο και έχοντας στο αρχικό της σχήμα (για πρώτη φορά) τον Αντελίνο Βιεϊρίνια, η Πορτογαλία επικράτησε 2-0 του αξιόμαχου Αζερμπαϊτζάν και διόρθωσε τα κακώς κείμενα για τη μέτρια εμφάνιση στο Ισραήλ. Κατά την προσφιλή του τακτική, ο Μπρούνο Άλβες σκόραρε με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ (στο 63ο λεπτό) και έφτασε τα 3 γκολ στα προκριματικά, ενώ ο Ούγκο Αλμέιδα κλείδωσε τη νίκη των φιλοξενούμενων στο 79ο λεπτό. Η έκβαση του αγώνα, ενδεχομένως, να μην ήταν αίσια για την ομάδα του Πάουλο Μπέντο αν δεν αποβαλλόταν ο Ράουφ Αλίγιεφ με δεύτερη κίτρινη στο 55ο λεπτό.

Πηγή: contra.gr