25.3
13:00

Ο Νάβας «καρφώνει» τη Λεβερκούζεν

Το AEK1924.gr σας μεταφέρει πίσω στον χρόνο σε ένα παιχνίδι που έχει μείνει στο μυαλό χιλιάδων θαυμαστών της Ένωσης, το Λεβερκούζεν – ΑΕΚ. Πέρασαν σχεδόν 13 χρόνια, όμως θα μείνει γραμμένο με χρυσά ανεξίτηλα γράμματα στις καρδιές των ΑΕΚτζήδων (vid)

Ήταν Νοέμβριος του 2000 όταν η Ένωση έμαθε τον αντίπαλο της για την φάση των 32 του κυπέλλου UEFA. Προς το τέλος του ίδιου μήνα η ΑΕΚ θα ταξίδευε στο Λεβερκούζεν για να αντιμετωπίσει την Μπάγερν σε ένα παιχνίδι που κανείς δεν θα μπορούσε να φανταστεί την εξέλιξη του.

Η Ένωση μπήκε παθιασμένη στο γήπεδο και μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης κατάφερε να παγώσει το BayArena. Ο Βασίλης Λάκης με πλασέ στην κίνηση άνοιξε το σκορ και ο Ντέμης έτρεξε και πανηγύρισε μαζί του.

Η χαρά των Κιτρινόμαυρων δεν κράτησε πολύ αφού μόλις 19 λεπτά αργότερα ο Κίρστεν με κεφαλιά ισοφάρισε ενώ λίγο πριν το τέλος της ανάπαυλας στο 42’ ο ίδιος έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Η ώρα του Φερνάντο Νάβας

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις καλύτερες περγαμηνές  για την ΑΕΚ αφού μόλις στο 46’ ο Νάβας εκμεταλλευόμενος το λάθος του αμυντικού της Γερμανικής ομάδας με απίστευτο πλασέ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Δύο λεπτά αργότερα ο Κόβατς πάγωνσε εκ νέου τα πόδια των ποδοσφαιριστών του Δικεφάλου κάνοντας το 3-2. Η ΑΕΚ είχε και πάλι απάντηση όταν επτά λεπτά αργότερα ο Νικολαϊδης κέρδισε το πέναλτι με τον Βασίλη Τσιάρτα να το εκτελεί, ισοφάρισε.

Ο Φερνάντο Νάβας ωστόσο δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα. Στο 79’ μπήκε ίσως ένα από τα ομορφότερα γκολ του Αργεντίνου αλλά και της ιστορίας της ΑΕΚ. Ο Τσιάρτας βρήκε με σέντρα τον Νάβας, αυτός κοντρόλαρε την μπάλα με το στήθος και πλάσαρε αμέσως για να κάνει το 4-3.

Τελικά η Μπάγερν λίγο πριν το τέλος του αγώνα κατάφερε να ισοφαρίσει την αναμέτρηση με σουτ του Ράμελοφ.

Για την ιστορία η ΑΕΚ πήρε την πρόκριση στον επαναληπτικό του «Νίκος Γκούμας» νικώντας την Γερμανική ομάδα με 2-0 με γκολ των Νάβας και Τσιάρτα.