24.3
15:28

Τα αποτελέσματα της Football League

Ο Εργοτέλης δεν μπόρεσε να κάμψει την αντίσταση της Καβάλας (0-0), με αποτέλεσμα αφενός να χάσει την κορυφή και αφετέρου να τον πλησιάσουν στη 2η θέση οι Ολυμπιακός Βόλου και ΑΕΛ. Θρίαμβος του Παναιτωλικού επί της Επανομής, ανεβαίνει η Δόξα Δράμας.

Καβάλα – Εργοτέλης 0-0

Μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα ο Εργοτέλης έπεσε από την κορυφή της Football League, αφού παρότι ήταν καλύτερος από την Καβάλα δεν μπόρεσε να δημιουργήσει ευκαιρίες, με συνέπεια να μείνει στο 0-0. Αντίθετα οι “αργοναύτες” των χιλίων προβλημάτων απείλησαν στο 60ό λεπτό με τον Γρηγόρη Παπαδόπουλο (απευθείας εκτέλεση φάουλ που εξουδετέρωσε ο Αθανασίου) και στο 85ο με τον Τάσο Παγώνη (σουτ που πέρασε ελάχιστα εκατοστά από το δοκάρι). Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Ντεμ Εντιαγέ για αγκωνιά εκτός φάσης στον Μπόρισλαβ Γιοβάνοβιτς.

Ολυμπιακός Βόλου – Αναγέννηση Γιαννιτσών 1-0

Το πρώτο γκολ του Ντιέγκο Ναντάγια έφτανε για να καμφθεί η αντίσταση της Αναγέννησης Γιαννιτσών και να σημειωθεί η 4η συνεχόμενη νίκη του Ολυμπιακού Βόλου, ο οποίος βρίσκεται σε απόσταση κορυφής από τη 2η θέση. Στο πρώτο ημίχρονο οι “ερυθρόλευκοι” έχασαν αρκετές ευκαιρίες με τον Πάτρικ Ογκουνσότο, είχαν δοκάρι με τον Ανιέτε (εκτέλεση φάουλ στο 21′) και ένα ακυρωθέν γκολ με τον Ογκουνσότο. Στο 62ο λεπτό ο Ναντάγια πέρασε στον αγωνιστικό χώρο, στο 69ο σκόραρε με πλασέ και στο 84ο σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Η αναμέτρηση σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του Χρήστου Λαμπάκη που μεταφέρθηκε σε νοσοκομείο του Βόλου.

Θρασύβουλος – ΑΕΛ 0-1

Με γκολ του Θανάση Τσίγκα στο 74ο λεπτό, η ΑΕΛ ξεπέρασε το εμπόδιο του Θρασύβουλου και επανήλθε στις επιτυχίες μετά από 4 συνεχόμενες απώλειες. Το έργο των “βυσσινί” κάθε άλλο παρά εύκολο αποδείχθηκε, αφού οι γηπεδούχοι παλεύουν με νύχια και με δόντια για να ξεφύγουν από τις θέσεις που οδηγούν στη Football League 2. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε μετά από εκτέλεση φάουλ του Ζεκίνια και κοντινή προσπάθεια του Τσίγκα, ο οποίος σκόραρε σε κενή εστία.

Παναιτωλικός – Αναγέννηση Επανομής 4-1

Ο Παναιτωλικός ξέσπασε στην Αναγέννηση Επανομής για τις 3 συνεχόμενες απώλειες, σε μία αναμέτρηση που κρίθηκε από το 35ο λεπτό. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Νταμιάν Μπελόν εκτέλεσε κόρνερ, ο Ανρί Καμαρά έστρωσε στον Μίρνες Σίσιτς κι εκείνος με νέα κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Το χρονικό σημείο που έκρινε τον αγώνα ήταν το εξάλεπτο 35′-41′ όπου ο Μπελόν διπλασίασε τα γκολ των γηπεδούχων και ο Σίσιτς έγραψε το 3-0. Η ομάδα του Κώστα Βελιτζέλου μείωσε άμεσα με πέναλτι του Σεραφείμ Μωυσίδη, αλλά ο Μίλαν Μπόγιοβιτς… επανέφερε την τάξη στο 41ο λεπτό και έβαλε τέλος στη σεμνή τελετή.

Δόξα Δράμας – Πιερικός 2-0

Μετά τις απώλειες με τον Απόλλωνα Σμύρνης και τον Ηρακλή Ψαχνών, η Δόξα Δράμας επανήλθε στις εντός έδρας επιτυχίες. Θύμα της ο Πιερικός, ο οποίος δέχθηκε γκολ μόλις στο 7ο λεπτό από τον Καμινιώτη και δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης να φανεί απειλητικός. Όσο περνούσε η ώρα ο ρυθμός έπεφτε, αλλά οι “μαυραετοί” κατάφεραν να σκοράρουν εκ νέου στο 79ο λεπτό με ωραίο σουτ του Λέαντρο Κάπελ και να εξασφαλίσουν ένα πολύ σημαντικό τρίποντο στην προσπάθεια που κάνουν για να καταλάβουν μία θέση που οδηγεί στα πλέι οφ.