18.3
19:46

Πανθρακικός – Ξάνθη 0-2

Ακαταμάχητη εκτός έδρας η Ξάνθη, πέτυχε το τέταρτο εκτός έδρας σερί διπλό (2-0 τον Πανθρακικό) και βλέπει το φινάλε του πρωταθλήματος από τη σιγουριά των 34 βαθμών. Γούτας και Ντιέ οι σκόρερ, κορυφαίος ο Λοντίγκιν.

Υπό το “φάντασμα” του υποβιβασμού ο πιεσμένος Πανθρακικός δεν μπόρεσε να βρει καθαρό μυαλό στον τρόπο ανάπτυξης του και έχασε ένα πολύ καθοριστικό ματς στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στην κατηγορία.

Η Ξάνθη με δύο γκολ από στημένες μπάλες μοιάζει να σφράγισε από σήμερα την παραμονή στη Super League καθώς έφτασε στους 34 βαθμούς, ένα “μαξιλάρι” ασφαλείας που δεν θα προλάβουν οι δύο ομάδες που θα υποβιβαστούν.

Για τον Πανθρακικό τα πράγματα έγιναν δύσκολα από τα πρώτα λεπτά. Ο Δερμιτζάκης είδε τον βασικό φορ της ομάδας και σκόρερ των 9 από τα συνολικά 22 γκολ που έχει πανηγυρίσει σε αυτό το πρωτάθλημα η ομάδα, να εγκαταλείπει λόγω τραυματισμού. Στο 20′ ο Παπαδόπουλος έφυγε από τον αγωνιστικό χώρο με πρόβλημα στο δικέφαλο.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία της Σκόντα ήταν μια καρφωτή κεφαλιά του Σολτάνι στο 30ο λεπτό. Ο Πανθρακικός απάντησε με κεφαλιά του αντι-Παπαδόπουλου, Βαγγέλη Κοντογουλίδη, η οποία σταμάτησε στο δοκάρι.

Τα γκολ της Ξάνθης προήλθαν από εκτελέσεις φάουλ. Στο πρώτο ο Μάνταλος σημάδεψε το κεφάλι του αμαρκάριστου Γούτα και αυτός από τη μικρή περιοχή άνοιξε το σκορ, ενώ στο 48′ ο Ντιέ με αριστερή βολίδα έξω από την περιοχή νίκησε τον Κουτσόπουλο.

Όποια αντίδραση κι αν έψαξε ο Πανθρακικός “έπεφτε” πάνω στον διεθνή τερματοφύλακα Γιούρι Λοντίγκιν, ο οποίος είχε ενισχυμένη αυτοπεποίθηση από την κλήση του Σάντος και την παρουσία σκάουτερ της Ζενίτ στις κερκίδες.

Ένα σουτ του Λουσέρο και κυρίως μια απόκρουση αλα… Σμάιχελ (με απλωμένο κορμί) σε κοντινό σουτ πάλι του Λουσέρο, έστρεψαν τα φώτα του ενδιαφέροντος στο νεαρό τερματοφύλακα που κερδίζει τις εντυπώσεις το τελευταίο διάστημα.