16.3
06:21

Ποτέ ξανά τέτοια ανατροπή!

Τη μεγαλύτερη διάκριση στην ιστορία της πέτυχε σαν σήμερα το 1977 η Ένωση, που κατάφερε να επικρατήσει με 7-6 στα πέναλτι της QPR δείχνοντας ότι ο Δικέφαλος είναι πολύ δυνατός για να «πεθάνει»…

* Κερδίστε μία αυθεντική φανέλα με την υπογραφή του Νίκου Λυμπερόπουλου και 20 free bets των 10 ευρώ. Κάντε τώρα εγγραφή μέσα από τα banner μας στον Stoiximan και παίξτε οποιοδήποτε στοίχημα στο ΑΕΚ-Βέροια (ή άλλο ματς) ως την Δευτέρα 18/10 όταν θα ανακοινωθούν οι νικητές

Το μόνο που έχει απομείνει πλέον για να θυμίζει την «μεγάλη» ΑΕΚ που ξαναγεννήθηκε από τις στάχτες της, μαζί με τους πρόσφυγες, είναι η ιστορία της. Σαν σήμερα λοιπόν το 1977 η Ένωση έγραψε την πιο «χρυσή» αγωνιστική της επιτυχία. Στο παιχνίδι κόντρα στην QPR, οι παίκτες της ομάδας έδειξαν πόσα κιλά… μαγκιά διέθεταν και μαζί με τον κόσμο του Δικεφάλου, έδωσαν στον σύλλογο την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου UEFA. Όλα ξεκίνησαν στις 15 Σεπτεμβρίου του 1976 όταν η Ένωση αγωνίστηκε κόντρα στην Ντιναμό Μόσχας και με τα γκολ του Νικολούδη και του Παπαϊωάνου έκανε το πρώτο βήμα της πρόκρισης στην επόμενη φάση του θεσμού. Λίγες ημέρες αργότερα στον επαναληπτικό αγώνα στη Μόσχας οι «κιτρινόμαυροι» με ένα γκολ στην παράταση έκαναν το 2-1 και κατάφεραν να «σφραγίσουν» την πρόκρισή τους.

Επόμενη αντίπαλός τους ήταν η Ντέρμπι Κάουντι, με τον Δικέφαλο να δείχνει ότι είναι έτοιμος να ανοίξει τα φτερά του και να πετάξει όσο ψηλότερα μπορούσε. Στον πρώτο αγώνα μέσα στη Νέα Φιλαδέλφεια η Ένωση κατάφερε να επικρατήσει με 2-0, με τους Βάνγκερ και Μαύρο να «σκοτώνουν» τους Άγγλους, δείχνοντας ότι ο επαναληπτικός αγώνας θα είναι «κιτρινόμαυρος». Αυτό και έγινε. Η ΑΕΚ αν και καρδιοχτύπησε κατάφερε να απαντήσει στα γκολ των Άγγλων και να πάρει την πρόκριση, νικόντας για δεύτερη φορά, με 2-3 μέσα στην Αγγλία, με σκόρερ τους Νικολούδη, Τάσσο και Βάνγκερ. Επόμενη… στάση για το «τραίνο» της ΑΕΚ ήταν αυτή του Ερυθρού Αστέρα. Με οδηγούς τους Μαύρο και Παπαϊωάννου η Ένωση κατάφερε να πάρει τη νίκησε 2-0 και να βάλει γερά θεμέλια για την επόμενη πρόκριση της. Στον επαναληπτικό αγώνα μέσα στο Βελιγράδη οι Κιτρινόμαυροι βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα, πέτυχαν ένα γκολ με τον Βάνγκερ και παρά την ήττα με 3-1 ήταν αυτοί που πανηγύρισαν την «μεγάλη» πρόκριση. Σειρά είχε η QPR. Στο πρώτο παιχνίδι η Ένωση ηττήθηκε με 3-0, σκορ που μόνο δίκαιο δεν μπορεί να χαρακτηριστεί, με τους «κιτρινόμαυρους» να είναι έτοιμοι για την μεγάλη ανατροπή μέσα στη Νέα Φιλαδέλφεια. Αυτό και έγινε.

Στις 16 Μαρτίου του 1977 η Ένωση βρήκε την δύναμη να κάνει το 3-0, να πάει το παιχνίδι στα πέναλτι και εκεί με την βοήθεια των οπαδών της να πάρει μια τεράστια πρόκριση γράφοντας ταυτόχρονα την πιο «χρυσή» σελίδα στην ιστορία της. Το ονειρεμένο ταξίδι όμως τελείωσε στην επόμενη φάση. Η Γιουβέντους κερδίζοντας 4-1 στην έδρα της, με μοναδικό σκόρερ από την Ένωση τον Παπαδόπουλο, ενώ στον επαναληπτικό επικράτησε με 1-0 δίνοντας τέλος στο «κιτρινόμαυρο παραμύθι» που όμως σε καμία περίπτωση δεν άφησε στεναχώρια σε κανέναν.

Η μεγάλη νίκης κόντρα στην QPR

Η Νέα Φιλαδέλφεια είχε γεμίσει και χιλιάδες ΑΕΚτζίδικες ψυχές ήταν έτοιμες να σπρώξουν την ομάδα, ώστε να πάρει την μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία της. 11 Άγγλοι, κόντρα στη 30.011 Ενωσίτικες καρδιές που ήθελαν όσο τίποτα άλλο να πετάξουν μαζί με τον Δικέφαλο σε αυτό το Ευρωπαϊκό ταξίδι. Μόλις στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης ο Θωμάς Μαύρος έβαλε φωτιά και έδειξε σε όλους ότι η ΑΕΚ δεν «πεθαίνει» τόσο εύκολα. Στην επανάληψη του αγώνα ο ίδιος ποδοσφαιριστής διπλασία τα τέρματα της Ένωσης, για να έρθει ο Μίμης Παπαίωάννου λίγα λεπτά πριν το τέλος και να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα, ισοφαρίζοντας το 3-0 του πρώτου γύρου. Στην παράταση τα πράγματα έδειχναν ότι δεν θα έμπαινε γκολ και τότε από τον «κιτρινόμαυρο» πάγκο σηκώθηκε για ζέσταμα ο Νίκος Χρηστίδης, που είχε έφεση στο να αποκρούει πέναλτι. Αυτό και έγινε. Στις επτά προσπάθειες το σκορ ήταν 6-6 και ο Μίμης Παπαϊωάννου έστηνε την μπάλα στην άσπρη βούλα.

Η συνέχεια της φάσης ήταν αναμενόμενη. Η μπάλα μπήκε στα δίχτυα και όλα πλέον κρεμόταν από τα γάντια του Νίκου Χρηστίδη. Ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ με αυτοπεποίθηση και μεγάλη αισιοδοξία έπεσε στην σωστή γωνία, μπλόκαρε την μπάλα και η Νέα Φιλαδέλφεια… σείστηκε, χωρίς να είναι υπερβολή να πούμε ότι σείστηκε ολόκληρη η Ελλάδα. Η σύνθεση για την ΑΕΚ: Στεργιούδας (117’ Χρηστίδης), Θεοδωρίδης, Ιντζόγλου, Ραβούσης, Νικολάου(115’ Χαρζόπουλος), Τσάμης, Τάσσος, Νικολούδης, Βάνγκερ, Παπαϊωάννου.