14.3
20:53

Άγγιξε το θαύμα η Ίντερ, έξω η Λεβάντε, “αυτοκτόνησε” η Ζενίτ

Το πρώτο ευρωπαϊκό γκολ της Τότεναμ σε παράταση στέρησε από την Ίντερ τη χαρά της επικής ανατροπής και οι Λονδρέζοι προχώρησαν από τη φάση των 16 του Europa League παρά την ήττα με 4-1. Δύο γκολ στην παράταση έδωσαν στη Ρούμπιν το “εισιτήριο” της πρόκρισης έναντι στη Λεβάντε. Η Ζενίτ έχασε απίθανες ευκαιρίες και έμεινε εκτός συνέχειας από τη Βασιλεία.

* Κερδίστε μία αυθεντική φανέλα με την υπογραφή του Νίκου Λυμπερόπουλου και 20 free bets των 10 ευρώ. Κάντε τώρα εγγραφή μέσα από τα banner μας στον Stoiximan και παίξτε οποιοδήποτε στοίχημα στο ΑΕΚ-Βέροια (ή άλλο ματς) ως την Δευτέρα 18/10 όταν θα ανακοινωθούν οι νικητές

Ίντερ – Τότεναμ 4-1 παρ. (3-0 κ.α.)

Το mission impossible ήταν καθόλα… possible για την Ίντερ, εφόσον ο δυνάστης της, Γκάρεθ Μπέιλ, βρίσκονταν στα… πιτς λόγω καρτών. Οι Ιταλοί μεταμορφώθηκαν σε σχέση με τις επιδόσεις τους το τελευταίο δίμηνο, ισοφάρισαν το 3-0 του πρώτου αγώνα, έχασαν σπουδαία ευκαιρία στα τελευταία λεπτά, αλλά το γκολ του Εμανουέλ Αντεμπαγιόρ στην παράταση έστειλε την Τότεναμ στην προημιτελική φάση του θεσμού. Η ομάδα του Αντρεά Στραματσιόνι τα έπαιξε όλα για όλα, με τον Αντόνιο Κασάνο και τον Ροδρίγο Παλάσιο μαζί στην ενδεκάδα. Αποτέλεσμα; Από ένα γκολ ο καθένας, με τον Ιταλό να έχει και εξαιρετική απόδοση, ενώ τον Αργεντινό να μετράει και ένα δοκάρι. Η αντικατάσταση του αρνητικού Φρέντι Γκουαρίν με τον Ρίκι Άλβαρες έκανε ακόμα πιο επιθετικούς τους “ιντερίστι”, οι οποίοι δέχθηκαν την απλόχερη προσφορά του χειρότερου παίκτη του γηπέδου, Γουιλιάμ Γκαλάς, στο φάουλ του Κασάνο.

Το αυτογκόλ του Γάλλου στόπερ έφερνε το ζευγάρι ξανά από την αρχή. Ο Σαμίρ Χαντάνοβιτς, πάντα στο ύψος των περιστάσεων τη φετινή σεζόν, αντέδρασε ιδανικά σε σουτ του Κάιλ Νότον λίγο πριν από το τέλος και στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Εστεμπάν Καμπιάσο έχασε απίθανη ευκαιρία για να κάνει το θαύμα. Η αστοχία του τιμωρήθηκε στο 6ο λεπτό της παράτασης κι ενώ  η Τότεναμ πίεζε για το γκολ και ο Χαντάνοβιτς ήδη είχε κάνει μία επέμβαση. Ο Εμανουέλ Αντεμπαγιόρ σημείωσε το “παρθενικό” γκολ των “πετεινών” σε παράταση ευρωπαϊκού αγώνα και ο Στραματσιόνι έριξε τον Αντρέα Ρανόκια σε ρόλο φορ για να πιάνει τις ψηλές μπαλιές. Σε μία τέτοια φάση, μετά από σέντρα του Κασάνο, ο Άλβαρες έκανε το 4-1, αλλά το θαύμα έμεινε ανολοκλήρωτο.

Ρούμπιν Καζάν – Λεβάντε 2-0 παρ., 0-0 κ.α. (0-0)

Η Λεβάντε κράτησε στο μηδέν για 100 λεπτά τη  Ρούμπιν στο χιονισμένο “Λουζνίκι” της Μόσχας, αλλά οι Ρώσοι βρήκαν δίχτυα στην παράταση κι έφτασαν στη νίκη – πρόκριση με 2-0. Μετά τον αποκλεισμό του Ολυμπιακού με 4-0 συνολικό σκορ, οι Ισπανοί διατήρησαν την ίδια συντηρητική συνταγή της επιτυχίας. Καλό αμυντικό παιχνίδι και γρήγορες αντεπιθέσεις, αν και χωρίς τον Ομπαφέμι Μάρτινς που παράτησε την ομάδα ξαφνικά προ ημερών για ενταχθεί στους Σιάτλ Σάουντερς. Οι παίκτες του Κούρμπαν Μπερντίγεφ είχαν το πάνω χέρι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και δοκίμασαν αρκετές φορές τα αντανακλαστικά του Κέιλορ Νάβαρ, με τον Κοσταρικανό τερματοφύλακα να ανταποκρίνεται άψογα. Οι γηπεδούχοι έμειναν από δυνάμεις στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας του αγώνα και αντεπιτέθηκαν ξανά στην παράταση. Οι παίκτες του Χουάν Ιγνάθιο Μαρτίνεθ δεν άντεξαν και στο 100′ ο Σαλομόν Ροντόν άνοιξε το σκορ και λίγο αργότερα, η αλλαγή του Μπερντίγεφ, Βλάντιμιρ Ντιαντιούν, έκανε το 2-0, που έστειλε τη Ρούμπιν στην προημιτελική φάση.

Ζενίτ – Βασιλεία 1-0 (0-2)

Η Ζενίτ έχασε ανεπανάληπτες ευκαιρίες απέναντι στη Βασιλεία των 10 παικτών και το 1-0 του “Πετρόβσκι” δεν ήταν αρκετό για να αποτρέψει τον αποκλεισμό της. Οι Ρώσοι πήραν ζεστά το ζήτημα της ανατροπής στην παγωμένη Αγία Πετρούπολη και στους -5 βαθμούς Κελσίου αναζήτησε το γκολ από το πρώτο λεπτό. Οι Ελβετοί δεν ανοίχθηκαν και οι Αλεκσάντρ Κερζάκοφ, Χουλκ και Ντάνι δοκίμαζαν διαρκώς τη συμπαγή άμυνα των φιλοξενουμένων. Το τέρμα εν τέλει πέτυχε ο Άξελ Βίτσελ μετά από ολιγωρία των φιλοξενουμένων σε κόρνερ στο 30′ και η αποβολή με 2η κίτρινη κάρτα του Μαρσέλο Ντίας στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου άνοιγε το δρόμο της ανατροπής για την ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι. Οι Ρώσοι, όμως, δεν φάνηκαν αντάξιοι των προσδοκιών, τουλάχιστον όχι στο τελείωμα των φάσεων. Δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες, αλλά τις έχασαν όλες, κυρίως λόγω αστοχίας, με αποκορύφωμα το πλασέ του Ντάνι από το 1,5 μέτρο σε κενή εστία. Στο 86ο λεπτό, ο Γιαν Ζόμερ απέκρουσε το πέναλτι του Ρομάν Σιρόκοφ και η ομάδα του Μουράτ Γιακίν ολοκλήρωσε την έκπληξη και προκρίθηκε στα προημιτελικά του θεσμού.

Πηγή: contra.gr