13.3
18:50

Ολυμπιακός-ΠΑΣ Γιάννινα 2-0

Τα γκολ των Μανιάτη και Αμπντούν έκριναν την… αγγαρεία στο γήπεδο Καραϊσκάκη και ο Ολυμπιακός με δεύτερη νίκη επί του ΠΑΣ Γιάννινα (2-0) πήρε το εισιτήριο για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου. Εκεί θα αντιμετωπίσει σε διπλά παιχνίδια τον Πανθρακικό.

* Κερδίστε μία αυθεντική φανέλα με την υπογραφή του Νίκου Λυμπερόπουλου και 20 free bets των 10 ευρώ. Κάντε τώρα εγγραφή μέσα από τα banner μας στον Stoiximan και παίξτε οποιοδήποτε στοίχημα στο ΑΕΚ-Βέροια (ή άλλο ματς) ως την Δευτέρα 18/10 όταν θα ανακοινωθούν οι νικητές

Δεν είδαμε κάτι διαφορετικό από αυτό που περιμέναμε στο γήπεδο Καραϊσκάκη. Μέτριο και μονότονο θέαμα με τον Ολυμπιακό να έχει συντριπτική υπεροχή και κατοχή, να δημιουργεί ευκαιρίες -με πρώτη και σημαντικότερη το τετ α τετ του Μασάντο με τον Μπαμπανιώτη στο 13′- αλλά να μην ενθουσιάζει με τη γενικότερη εικόνα του.

Από την πλευρά του ο ΠΑΣ κυνηγούσε το θαύμα έχοντας το 0-1 του πρώτου αγώνα στην πλάτη του. Η ευκαιρία του Βίλα στο 21′ λεπτό (απόκρουση Κάρολ) ήταν μία αναλαμπή, ενώ το λανθασμένο οφσάιντ που υπέδειξε ο βοηθός στον Βίλα στο 31′ ίσως έκρυβε ακόμα μία καλή φάση.

Στο δεύτερο μέρος ο Μίτσελ πέρασε στο ματς τους Βλαχοδήμο και Φουστέρ στις θέσεις των Βλαχοδήμου και Μασάντο (αποδοκιμάστηκε ξανά) και λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 63′ ο Ολυμπιακός σκόραρε λες και λειτούργησαν ευεργετικά οι αλλαγές. Ακόμα μία ασίστ του Χολέμπας (σέντρα) και κοντινή κεφαλιά του Μανιάτη για το 1-0 που έκρινε και το τυπικό του πράγματος σχετικά με την πρόκριση στα ημιτελικά.

Στα υπόλοιπα λεπτά ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο, δημιούργησε και έχασε ευκαιρίες για να ανεβάσει το δείκτη του σκορ και το κατάφερε στις καθυστερήσεις. Σκόρερ (ξανά) ο Αμπντούν, ο οποίος με το δεύτερο τέρμα απέναντι στον ΠΑΣ (είχε σκοράρει και στο πρώτο παιχνίδι) διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Επόμενη στάση στην επόμενη φάση ο Πανθρακικός.

Ο ΠΑΣ ολοκλήρωσε την πορεία του στο Κύπελλο με ψηλά το κεφάλι και επικεντρώνει (ξανά) το ενδιαφέρον του στο πρωτάθλημα και την είσοδο στα πλέι οφ.