13.3
22:11

Μάλαγα – Πόρτο 2-0

Το παραμύθι της Σταχτοπούτας του εφετινού Champions League δεν έχει δράκους, τους δράκους της Πόρτο. Οι φινετσάτοι Ανδαλουσιάνοι με Ίσκο και Ρόκε Σάντα Κρους ανέτρεψαν το 0-1 του “Ντραγκάο” και πέρασαν πανηγυρικά στους “8” του Champions League.

* Κερδίστε μία αυθεντική φανέλα με την υπογραφή του Νίκου Λυμπερόπουλου και 20 free bets των 10 ευρώ. Κάντε τώρα εγγραφή μέσα από τα banner μας στον Stoiximan και παίξτε οποιοδήποτε στοίχημα στο ΑΕΚ-Βέροια (ή άλλο ματς) ως την Δευτέρα 18/10 όταν θα ανακοινωθούν οι νικητές

Το πρώτο ημίχρονο χωρίστηκε σε δύο μέρη. Στο πρώτο 40λεπτο ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος, αλλά το θέαμα ήταν φτωχό και οι κίτρινες κάρτες έβγαιναν με μεγάλη συχνότητα από το τσεπάκι του Νικόλα Ριτσόλι, ενώ στα τελευταία 5 λεπτά η Μάλαγα έβαλε δύο γκολ. Εκείνο του Χαβιέρ Σαβιόλα (στο 41′) ακυρώθηκε λανθασμένα, ενώ αυτό του Ίσκο (στο 43′) όχι μόνο μέτρησε, αλλά ήταν και καταπληκτικό.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Βίτορ Περέιρα έβγαλε από το παιχνίδι τον πιο δημιουργικό, ίσως, παίκτη του (Ζοάο Μουτίνιο) για να περάσει τον Χάμες Ροδρίγκες. Η ανόητη αποβολή του Στίβεν Ντεφούρ, πάντως, (στο 49′ για φάουλ στον Χοακίν) χάλασε τα σχέδια του τεχνικού της Πόρτο, αφού υποχρεώθηκε να παίξει αμυντικά.

Για περίπου ένα τέταρτο η Μάλαγα είχε τον απόλυτο έλεγχο και απείλησε με τους Σαβιόλα (στο 58′), Ίσκο (στο 62′), έκτοτε όμως, οι “δράκοι” συνήλθαν από την αποβολή. Στο 74′, πάντως, ο Μανουέλ Πελεγκρίνι πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Ρόκε Σάντα Κρους με σκοπό να κυνηγήσει το 2ο γκολ και 3 λεπτά αργότερα δικαιώθηκε.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ίσκο στο 77ο λεπτό, ο νεοεισελθών επιθετικός βγήκε νικητής από την εναέρια μονομαχία με τον Νίκολας Οταμέντι και με κεφαλιά έγραψε το 2-0. Αμέσως ο Πελεγκρίνι έβγαλε τον Σαβιόλα και έβαλε τον Λούκας Πιαζόν, ενώ οι παίκτες της Πόρτο έμοιαζαν σαστισμένοι από την εξέλιξη της αναμέτρησης. Στο τελευταίο 10λεπτο παραβίασαν 2 φορές την εστία του Βίλι Καμπαγέρο, όμως, τα γκολ δικαιολογημένα δεν μέτρησαν και η ομάδα της Ανδαλουσίας πήρε την πανηγυρική πρόκριση.