12.3
21:45

Ο πάπας της Βαρκελώνης

Με τα δύο γκολ-ρεκόρ του Μέσι (έφτασε τα 57 γκολ και ξεπέρασε τον Ρουντ φαν Νίστελροϊ στη λίστα των αρχισκόρερ του θεσμού) η Μπαρτσελόνα ρέφαρε την ήττα στο Μιλάνο και με τα άλλα δύο των Βίγια και Αλμπα πανηγύρισε την ολική ανατροπή (4-0). Το δοκάρι του Νιανγκ πριν το 2-0 ήταν η αναλαμπή της Μίλαν.

Η Μπαρτσελόνα δεν έχει πετύχει ανατροπή σε διπλά ματς από τη ντριμ τιμ του Κρόιφ το 1992 κόντρα στη Ντιναμό Κιέβου (3-1, 4-1). Ο Μέσι έχει σκοράρει τρία γκολ κόντρα στη Μίλαν όλα από το σημείο του πέναλτι. Ο Πουγιόλ δεν βρίσκεται στο αρχικό σχήμα, στη θέση του ο Ματσεράνο.

Κουβέντες πριν τη σέντρα της ρεβάνς, αφορμή για συζήτηση σχετικά με τον τελικό νικητή. Ολα αυτά ξεχάστηκαν μόλις στο 5ο λεπτό. Τότε που με έξι παίκτες απέναντί του ο Μέσι -αφού πρώτα προηγήθηκε παίξιμο αλλά Playstation- πλάσαρε εύστοχα τον Αμπιάτι και έκανε το 33.3% της υποχρέωσής της για να καλύψει το 0-2 του πρώτου αγώνα στο Μιλάνο (για την ιστορία, ήταν το γρηγορότερο γκολ που έχει πετύχει στο θεσμό, ξεπερνώντας αυτό στο 9ο λεπτό του 2009 κόντρα στην Μπάγερν).

Το επόμενο 33.3% έγινε στο 40ο λεπτό πάλι από τον Μέσι όπου έγινε το 2-0. Στο ενδιάμεσο, η Μπαρτσελόνα θα μπορούσε να είχε σκοράρει στο δοκάρι του Ινιέστα, στην κεφαλιά του Μέσι και σε διάφορες άλλες ευκαιρίες που έφερε το 72%-28% της κατοχής. Θα μπορούσε, όμως, να σκοράρει και η Μίλαν στην τεράστια φάση του 39′ και στο δοκάρι του Νιανγκ. Δεν έγινε το 1-1, έγινε το 2-0 ένα λεπτό μετά.

Σαν να μην έφτανε αυτό, η Μπαρτσελόνα πήρε και τρίτο γκολ σχεδόν με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Οι Καταλανοί μπήκαν το ίδιο δυνατά, πίεσαν τους “ροσονέρι” και στο 55′ ανέτρεψαν το σκορ της ήττας στο Μεάτσα. Δράστης ο Βίγια που πρόσθεσε και αυτός το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.

Στα υπόλοιπα λεπτά, η Μπαρτσελόνα έχασε κάποιες ευκαιρίες για τέταρτο γκολ, αλλά η Μίλαν ήταν αυτή που πήρε τα ηνία του ματς. Κυρίως ως προς την κατοχή, γιατί ευκαιρία καλύτερη του Νιανγκ δεν είχε. Οι επίδοξοι πρωταθλητές Ισπανίας ανησύχαν, αλλά όχι μόνο κράτησαν το 3-0 που τους στέλνει στην προημιτελική φάση, αλλά πέτυχαν και τέταρτο γκολ. Στις καθυστερήσεις ο Αλμπα έβαλε το κερασάκι στην τούρτα διαμορφώνοντας το τελικό και θριαμβευτικό 4-0.

Πηγή: contra.gr