12.3
21:52

Ο βρυχηθμός του… λιονταριού

Η Γαλατάσαράι νίκησε με 3-2 στο Γκέλζενκιρχεν απέκλεισε την Σάλκε για να βρεθεί στους “8” του Champions League

Ο Ντιντιέ Ντρογκμπά ξεκίνησε δυναμικά και έχασε δύο ευκαιρίες στο 6ο λεπτό, με το πρώτο σουτ του Ιβοριανού να περνά άουτ και το δεύτερο στην επόμενη φάση να διώχνει σε κόρνερ ο Τίμο Χίλντεμπραντ.

Ο Σελτσούκ Ινάν απέφυγε τον Ουντίντα μέσα στην περιοχή, σούταρε από πλάγια αριστερά και ο Χίλντεμπραντ απέκρουσε στο 13′, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα η Σάλκε στην 1η της ευκαιρία άνοιξε το σκορ.

Ο Ρόμαν Νόιστεντερ με κοντινό σουτ νίκησε τον Μουσλέρα για το 1-0, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Χέφερσον Φαρφάν και αδράνεια της τουρκικής άμυνας να απομακρύνει (έχει γίνει επιθετικό φάουλ στο Ντρογκμπά από τον Χέβεντες στην φάση).

Το σουτ του Τέεμου Πούκι κατέληξε στην αγκαλιά του Μουσλέρα στο 23′, ενώ στην απέναντι εστία έχασε στο 35′ πολύ μεγάλη ευκαιρία ο Γουέσλεϊ Σνάιντερ, με το σουτ του Ολλανδού να περνά λίγο άουτ.

Η Γαλατάσαράι κατάφερε στο 37′ να ισοφαρίσει σε 1-1 με τον Χαμίτ Αλντιντόπ να σκοράρει κόντρα στην πρώην ομάδα του με ένα καταπληκτικό μακρινό σουτ-οβίδα, έπειτα από την πάσα του Σελτσούκ Ινάν σε εκτέλεση φάουλ.

Πέντε λεπτά μόλις αργότερα οι Τούρκοι ολοκλήρωσαν την ανατροπή, με τον Μπουράκ Γιλμάζ να κάνει το 1-2 στην αντεπίθεση και να φτάνει τον Κριστιάνο Ρονάλντο στην κορυφή του πίνακα των σκόρερς με 8 γκολ.

Ο Άλμπερτ Ριέρα στην άμυνα έδιωξε και αυτό εξελίχθηκε σε ασίστ, καθώς ο Μπουράκ Γιλμάζ ήταν ταχύτερος από τον Χέβεντες προώθησε την μπάλα με κεφαλιά και την “τσίμπησε” προ του Χίλντεμπραντ για να την στείλει στα δίχτυα του.

Η Σάλκε λίγο έλειψε να φέρει ξανά το ματς ίσα πριν το ημίχρονο, αλλά δεν το κατόρθωσε, καθώς το σουτ του Μπάστος στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι, έπειτα από εκτέλεση πλαγίου και πρώτη κεφαλιά, πήγε στην αγκαλιά του Μουσλέρα.

Το δεύτερο ημίχρονο

Οι δύο σκόρερ της “Γαλατά” συνδυάστηκαν στο 52′, με τον Χαμίτ Αλτιντόπ να κάνει την πάσα και τον Μπουράκ Γιλμάζ να σουτάρει και τον Χίλντεμπραντ να διώχνει σε κόρνερ.

Τρία λεπτά αργότερα η Σάλκε απείλησε με τον Πούκι να κάνει καλό σουτ από κοντά, αλλά τον Μουσλέρα να αποκρούει χαμηλά στην δεξιά γωνία του σε κόρνερ.

Στο 61′ απείλησε με Ντράξλερ η Σάλκε, ενώ στο 63′ μετά το οριζόντιο δοκάρι στο σουτ του Χέγκερ κατάφερε στην συνέχεια της φάσης να σκοράρει με το κοντινό πλασέ του Μπάστος, ενώ ίσως να είχε γίνει επιθετικό φάουλ στον Μουσλέρα.

Ο Ουρουγουανός τερματοφύλακας απέκρουσε το νέο δυνατό σουτ του Γιούλιαν Ντράξλερ στο 66′, όπως και στο 77′ σταμάτησε την πάσα του νεαρού Γερμανού που από δεξιά μπήκε στην περιοχή, είχε μεγάλη ευκαιρία, αλλά έκανε κακή επιλογή.

Στην φάση αυτή ο ο Ντράξλερ χτύπησε άθελά του με το πόδι στο κεφάλι τον Γκιοκχάν Ζαν και ο Τούρκος χτύπησε σοβαρά και έφυγε με το φορείο.

Η Σάλκε πίεσε για το τρίτο γκολ που θα την έδινε την πρόκριση, αλλά τελικά στο 5ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων το πέτυχε η Γαλατάσαράι με τον Ουμούτ Μπουλούτ στην αντεπίθεση, έτσι πέραν της πρόκρισης πήρε και την νίκη.

ΣΑΛΚΕ: Χίλντεμπραντ, Ουτσίντα, Χέβεντες, Ματίπ, Κολάσινατς, Νόιστεντερ (46′ Φουχς), Χέγκερ (85′ Μέιερ), Ντράξλερ, Φαρφάν, Μπάστος, Πούκι (85′ Ομπάσι).

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ: Μουσλέρα, Εμπουέ, Σεμίχ Καγιά (79′ Γκιοκχάν Ζαν), Νουνκέ, Ριέρα, Φελίπε Μέλο, Σελτσούκ Ινάν, Χαμίτ Αλτιντόπ, Σνάιντερ (70′ Αμραμπάτ), Ντρογκμπά, Μπουράκ Γιλμάζ (86′ Ουμούτ Μπουλούτ).