11.3
19:44

O Καμπάνταης άφησε πίσω την ΑΕΚ

Ο άλλοτε επιθετικός της Ένωσης ήταν αυτός που με δικό του τέρμα έδωσε τους τρεις βαθμούς στο Πανιώνιο κερδίζοντας τον Ατρόμητο με 1-0. Στους +6 από την επικίνδυνη ζώνη οι κυανέρθροι που πήραν ανάσα

* Κερδίστε μία αυθεντική φανέλα με την υπογραφή του Νίκου Λυμπερόπουλου και 20 free bets των 10 ευρώ. Κάντε τώρα εγγραφή μέσα από τα banner μας στον Stoiximan και παίξτε οποιοδήποτε στοίχημα ως την Δευτέρα 18/10 όταν θα ανακοινωθούν οι νικητές

Με το γκολ του Λεωνίδα Καμπάνταη ο Πανιώνιος πήρε μια πολύ σπουδαία νίκη με 1-0 επί του Ατρομήτου στη Νέα Σμύρνη, στο ματς που έκλεισε την αυλαία της 25ης αγωνιστικής της Super League.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης με τη νίκη αυτή απομακρύνθηκε από την επικίνδυνη ζώνη κατά έξι βαθμούς, ενώ βλέπει ακόμη και πλέι οφ, καθώς η διαφορά από τον Παναθηναϊκό είναι στους τέσσερις βαθμούς. Από την άλλη ο Ατρόμητο που ήταν καλύτερος και είχε δοκάρι με τον Ουντότζι δέχθηκε γκολ μετά από 489 λεπτά, παραμένοντας στην τέταρτη θέση με 41 βαθμούς.

Ο Πανιώνιος είχε την κατοχή της μπάλας στο πρώτο μέρος, με τον Ατρόμητο να είναι καλός ανασταλτικά και να έχει την μεγαλύτερη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον Ουντόζι, αλλά η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι. Το θέαμα πάντως και από τις δύο ομάδες ανέβηκε μετά το πρώτο τριαντάλεπτο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ατρόμητος μπήκε πάλι δυνατά, αλλά ο Πανιώνιος ισορρόπησε στην συνέχεια ανέβασε την απόδοσή του και βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Καμπάνταη. Αυτή είναι η δεύτερη νίκη σε τρία ματς με τον Παναγόπουλο στον πάγκο για τον Πανιώνιο ο οποίος βλέπει ακόμη και πλέι οφ.

Γήπεδο: Νέας Σμύρνης

Διαιτητής/Βοηθοί: Μάνταλος (Αθηνών)/Ταρανάς (Αθηνών), Τσολάκης (Αθηνών)

Πανιώνιος (Παναγόπουλος): Γιαννακόπουλος, Κούρντι, Αυλωνίτης, Τόσκας, Παντίδος, Σάμαρης, Κολοβός (83′ Παναγιωτούδης), Γουνδουλάκης, Καμπάνταης (71′ Ντούνης), Αραβίδης, Κούρος (78′ Κοντοχρήστος).

Ατρόμητος (Αναστόπουλος): Ράντμαν, Σκόνδρας, Γιαννούλης, Ταυλαρίδης, Ουντότζι, Φυτανίδης, Μπρίτο (67′ Γκαρσία), Επστάιν (63′ Σουμπίνιο), Ιγκλέσιας (79′ Ναπολεόνι), Δημούτσος, Μάντζιος.

Κίτρινες κάρτες: Γιαννούλης (43′, Ατρόμητος), Ταυλαρίδης (54′, Ατρόμητος), Μάντζιος (54′, Ατρόμητος)

Σκόρερ: Καμπάνταης (58′, Πανιώνιος)

Ανέβηκε ο ρυθμός μετά το τριάντα

Η πρώτη καλή φάση της αναμέτρησης έγινε στο 20ο λεπτό, όταν ο Μάντζιος από καλή θέση έκανε το σουτ με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Η απάντηση του Πανιωνίου ήρθε δέκα λεπτά αργότερα (30′) με την κεφαλιά του Αραβίδη από την σέντρα του Γουνδουλάκη να φεύγει άουτ.

Στο 33′, από το σουτ του Δημούτσου η μπάλα έφυγε άουτ, ενώ την ίδια τύχη είχε για τον Πανιώνιο ένα λεπτό αργότερα το σουτ του Καμπάνταη.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία για γκολ στο πρώτο μέρος ήταν για τον Ατρόμητο στο 38′, όταν μετά από σέντρα του Μάντζιου, ο Ουντότζι έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Γιαννακόπουλου.

Η τελευταία φάση του πρώτου μέρους ήταν και πάλι για τον Ατρόμητο στο 42′ με το σουτ του Μάντζιου να φεύγει άουτ.

Μίλησε ο Καμπάνταης

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ατρόμητος μπήκε πάλι δυνατά, αλλά ο Πανιώνιος ισορρόπησε στην συνέχεια ανέβασε την απόδοσή του και βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Στο 48′, ο Μάντζιος μέσα από την μεγάλη περιοχή έγινε κάτοχος της μπάλας έκανε και το σουτ στέλνοντάς την άουτ.

Δέκα λεπτά αργότερα (58′) ο Πανιώνιος στην πρώτη του φάση στο δεύτερο μέρος βρήκε και τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Ο Κολοβός έκανε μια ωραία ενέργεια έβγαλε την μπαλιά στον Καμπάνταη και ο τελευταίος με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 60′ από το σου του Μάντζιου ο Γιαννακόπουλος μπλόκαρε την μπάλα, ενώ στο 63′ από την κεφαλιά του Καμπάνταη η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο επόμενο λεπτό οι δύο ομάδες είχαν από μια καλή προσπάθεια. Αρχικά ο Ράντμαν μπλόκαρε το σουτ του Γουνδουλάκη και στην συνέχεια το σουτ του Σουμπίνιο έφυγε άουτ.

Από το σημείο αυτό και μετά ο Ατρόμητος άσκησε πίεση στα καρέ του Πανιωνίου έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων ούτως ώστε να φτάσει στην ισοφάριση. Είναι χαρακτηριστικό πως η κατοχή της μπάλας ήταν στο 69% για την ομάδα του Περιστερίου.

Στο 86′ ο Ντούνης έκανε ένα σουτ με τον Ράντμαν να μπλοκάρει την μπάλα, ενώ στο 87′ ο Ατρόμητος έφτασε κοντά στην ισοφάριση όταν ο Ναπολεόνι δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από καλή θέση μέσα στην περιοχή.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Πανιώνιος έχασε διπλή ευκαιρία όταν ο Γουνδουλάκης έκανε το σουτ η μπάλα σταμάτησε στον Ταυλαρίδη έφτασε στον Σάμαρη ο οποίος έκανε και αυτός το σουτ με τον Γιαννούλη να απομακρύνει.

Η τελευταία φάση ήταν πάλι για τον Πανιώνιο και σε αντεπίθεση ο Ντούνης έκανε το σουτ με τον Ράντμαν να μπλοκάρει την μπάλα.

Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τον Πανιώνιο να πανηγυρίζει μια μεγάλη νίκη με 1-0 και όχι μόνο να απομακρύνεται έξι βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη, αλλά να βλέπει ακόμη και πλέι οφ.

Πηγή: sport24.gr