10.3
15:04

Ξάνθη – ΠΑΣ Γιάννινα 0-1

Ο ΠΑΣ συνέχισε την εντυπωσιακή παρουσία του μακριά από τα Γιάννινα και επικράτησε 1-0 στην Ξάνθη της τοπικής ομάδας για την 25η αγωνιστική της Super League, με συνέπεια να πιάσει τον Παναθηναϊκό στην 5η θέση και στους 35 βαθμούς.

Εικόνα αγώνα

Μετά τα σερί θετικά εκτός έδρας αποτελέσματα σε Λιβαδειά, Νέα Σμύρνη και Περιστέρι, οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου έμαθαν τη συνταγή της επιτυχίας. Προσεγμένη αμυντική γραμμή και τάχιστες αντεπιθέσεις. Η Ξάνθη, με κεκτημένη ταχύτητα από το θριαμβευτικό 4-1 στην έδρα του Λεβαδειακού, πήρε τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα λεπτά και κατάφερε να δημιουργήσει κάποιες φάσεις απέναντι στον παθητικό αντίπαλό της.

Ο Χαράλαμπος Ταμπάσης, όμως, έσωσε όλες τις μπάλες με κατεύθυνση την εστία του, οι οποίες δεν ήταν πολλές σε σχέση με τις άστοχες προσπάθειες των “ακριτών”. Στο 2ο ημίχρονο, μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν ακόμα καλύτερα τους χώρους και οι τελικές προσπάθειες των γηπεδούχων μειώθηκαν, παρότι κέρδιζαν ολοένα και περισσότερα μέτρα.

Η αναπόφευκτη μετακίνηση προς το γήπεδο του ΠΑΣ άφησε ανοιχτούς χώρους στα μετόπισθεν, τους οποίους εκμεταλλεύθηκαν με μία υποδειγματική αντεπίθεση οι Μπράνα Ίλιτς και Φώτης Γεωργίου στο 69ο λεπτό, με τον Έλληνα μέσο να ανοίγει το σκορ κόντρα στη ροή του αγώνα. Οι αλλαγές του Μαρίνου Ουζουνίδη δεν βοήθησαν στην ανατροπή των δεδομένων και ο ΠΑΣ “έκλεψε” τους 3 βαθμούς της νίκης που του ανοίγουν το δρόμο των πλέι οφ.

Κλειδί αγώνα

Η τακτική των 2 προπονητών είχε ως μονόδρομο μία συγκεκριμένη εικόνα αγώνα. Από τη μία η ομάδα που βρισκόταν στην επίθεσημ, από την άλλη η ομάδα που κρατούσε. Όταν αυτή, λοιπόν, είναι ο ΠΑΣ ο οποίος γνωρίζει καλά το παιχνίδι των αντεπιθέσεων και έχει ποδοσφαιριστές να κάνει τη ζημιά, τότε το ζητούμενο είναι το μηδέν στην άμυνα. Και αυτό ήρθε…

MVP

… λόγω 2 γεγονότων. Από τη μία ο Χαράλαμπος Ταμπάσης επενέβη ιδανικά όσες φορές κλήθηκε να αποκρούσει και διατήρησε το μηδέν απέναντι σε μία ομάδα με 2 δεκάδες τελικές προσπάθειες. Οι εύστοχες, βέβαια ήταν πολύ λιγότερες…