08.3
06:28

Τα «διπλά» στο Λιμάνι (Α’ μέρος)

To AEK1924.gr γυρίζει πίσω τον χρόνο και θυμάται μαζί σας όλα τα διπλά της ΑΕΚ απέναντι στον Ολυμπιακό, χωρισμένα σε δεκαετίες από το 1959, όταν και δημιουργήθηκε η Α΄ Εθνική.

Το σημερινό μας ταξίδι ξεκινάει στις 12 Ιουνίου του 1960 και τελειώνει στις 27 Οκτωβρίου του 1968, όταν η Ένωση κατάφερε να πάρει το τελευταίο της διπλό μέσα στο «Γ. Καραϊσκάκης» για την δεκαετία από το 1959 μέχρι και το 1969. Συνολικά ο Δικέφαλος μετράει 5 διπλά σε 10 χρόνια, δηλαδή κατάφερε τις μισές από της φορές που έπαιξε εκτός έδρας κόντρα στους Ερυθρόλευκους να πάρει το «τρίποντο» μέσα στον Πειραιά. Το μεγαλύτερο διπλό σημειώθηκε στις 3 Δεκεμβρίου του 1967, όταν ο Δικέφαλος άνοιξε τα φτερά του πάνω από το… λιμάνι, έριξε τέσσερα γκολ στον Ολυμπιακό και κατάφερε να πανηγυρίσει το πρωτάθλημα έχοντας τέσσερις βαθμούς διαφορά από τους δεύτερους ερυθρόλευκους. Διαβάστε αύριο στην «Κιτρινόμαυρη Ώρα των εργαζομένων το δεύτερο μέρος του αφιερώματος με τις νίκες της ομάδας την δεκαετία του 1960.

Διπλό με το… καλημέρα

Την πρώτη χρονιά που το πρωτάθλημα της Ελλάδας πήρε την μορφή της Α΄Εθνικής, η Ένωση κατάφερε να πανηγυρίσει μέσα στο Καραϊσκάκη και φύγει νικήτρια από το «μεγάλο» ντέρμπι, με το σκορ να είναι 1-0. Ο Ανδρέας Σταματιάδης στο 63ο λεπτό της αναμέτρησης έβαλε… φωτιά στα όνειρα των Ολυμπιακών, που ήθελαν να πάρουν τη νίκη στο γήπεδό τους και χάρισε στον Δικέφαλο τρεις πολύτιμους βαθμούς. Ωστόσο, αυτό το «τρίποντο» δεν ήταν αρκετό για τους «κιτρινόμαυρους» που την περίοδο 1959-60 έχασαν το πρωτάθλημα από τον Παναθηναϊκό στην ισοβαθμία, αφήνοντας εννιά βαθμούς πίσω τους τον Ολυμπιακό.

Τα αυτογκόλ και το πρωτάθλημα

Στις 23 Δεκεμβρίου του 1962 η ΑΕΚ είχε την τύχη με το μέρος της. Ο Ολυμπιακός ουσιαστικά αυτοκτόνησε, με τον Δικέφαλο να βγαίνει νικητής από το ντέρμπι στον Πειραιά. Το σκορ της αναμέτρησης ήταν 1-3, με τους Πειραιώτες να στέλνουν την μπάλα τρεις φορές στα δίχτυα, αλλά να μην καταφέρνουν να πάρουν τη νίκη. Στο 34ο λεπτό της αναμέτρησης ο Σημαντίρης έστειλε την μπάλα στην εστία της ομάδας του, δίνοντας προβάδισμα στον Δικέφαλο με 1-0. Δέκα λεπτά αργότερα ο Πολυχρονίου μιμήθηκε τον συμπαίκτη του, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ΑΕΚ. Το κερασάκι στην… τούρτα έβαλε στο 59’ ο Μίμης Παπαϊωάννου, χαρίζοντας στην Ένωση το «τρίποντο» της νίκες, το οποίο την βοήθησε αρκετά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος, σε ισοβαθμία με τον Παναθηναϊκό, αφήνοντας δύο βαθμούς πίσω τον Ολυμπιακό.

Η διακοπή και η νίκη τρεις μήνες μετά

Συναρπαστική ήταν η αναμέτρηση της ΑΕΚ με τον Ολυμπιακό την αγωνιστική περίοδο 1964-65. Το παιχνίδι ξεκίνησε στις 24 Ιανουαρίου του 1965 και τελείωσε στις… 7 Απριλίου του 1965. Ο λόγος ήταν η νεροποντή, που έκανε τον διαιτητή να διακόψει το παιχνίδι στο ημίχρονο, με το σκορ να είναι στο 0-0. Τρεις μήνες αργότερα η νίκη κατάφερε να πάρει ακόμα ένα «τρίποντο» μέσα στον Πειραιά, νικώντας τους «ερυθρόλευκους» με 2-1. Στο 57ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ηλίας Παπαγεωργίου, με τον Μίμη Παπαϊωάννου έξι λεπτά αργότερα να «κλειδώνει» τη νίκη για την ομάδα του.

Το πάρτι του Παπαϊωάννου και η τεσσάρα

Την μεγαλύτερη της νίκη την δεκαετία του 50’ πήρε η νίκη στις 3 Δεκεμβρίου του 1967, κόντρα στον Ολυμπιακό με 4-1. Ο Μίμης Παπαϊωάννου έκανε το δικό του πάρτι, καταφέρνοντας να στείλει την μπάλα δύο φορές στα δίχτυα των «ερυθρόλευκων». Μόλις στο όγδοο λεπτό της αναμέτρησης ο Γιώργος Καραφέσκος άνοιξε το σκορ, δίνοντας προβάδισμα στον Δικέφαλο. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση έβγαζε φωτιές. Ο Μίμης Παπαϊωάννου στο 55΄και στο 70’ τριπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Ένωσης. Τον χορό των γκολ έκλεισε ο Σπύρος Πομώνης στο 83ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1 για την φιλοξενούμενη ΑΕΚ. Το συγκεκριμένο «τρίποντο» βοήθησε πολύ την Ένωση στην κατάκτηση του πρωταθλήματος, καθώς είχε μόλις τέσσερις βαθμούς παραπάνω από τον δεύτερο Ολυμπιακό.

Πέντε γκολ και «τρίποντο»

Η τελευταία νίκη της ΑΕΚ κόντρα στον Ολυμπιακό για την δεκαετία του 50΄ ήταν στις 27 Οκτωβρίου του 1968. Σε ένα παιχνίδι που είχε όλα τα στοιχεία ενός ντέρμπι ο Κώστας Νικολαΐδης άνοιξε το σκορ στο 13’ λεπτό, δίνοντας ελπίδες στην Ένωση ότι μπορεί να πάρει τη νίκη μέσα στον Πειραιά. Λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου ο Γιώργος Καραφέσκος διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του, με τον συνήθη ύποπτο Μίμη Παπαϊωάννου να «κλειδώνει» τη νίκη, να τριπλασιάζει τα γκολ του Δικέφαλου και να κάνει το 3-2. Ωστόσο, αυτό δεν βοήθησε ιδιαίτερα την ΑΕΚ, που την συγκεκριμένη χρονιά δεν κατάφερε να πιάσει… κορυφή, καθώς τερμάτισε στην έκτη θέση της βαθμολογίας.

Δεινός εκτελεστής ο Παπαϊωάννου

Πέντε γκολ είχε πετύχει ο Μίμης Παπαϊωάννου την δεκαετία του 50΄ κόντρα στον Ολυμπιακό. Ο Μίμης έκανε πάρτι στο λιμάνι, καταφέρνοντας να σπάσει την αντίσταση της άμυνας των «ερυθρολεύκων» και να χαρίζει στον Δικέφαλο σημαντικά «τρίποντα». Πίσω του βρίσκεται ο Γιώργος Καραφέσκος με δύο γκολ, ενώ οι Ανδρέας Σταματιάδης, Σπύρος Πομώνης, Ηλίας Παπαγεωργίου και Κώστας Νικολαΐδης.