03.3
13:44

Ποιος να συγκριθεί μαζί σας;

Παναγιώτης Καλογερόπουλος

Απλήρωτοι, παρατημένοι, άνεργοι, αλλά… ΨΥΧΑΡΕΣ! Οι μάγκες του Χάντμπολ κατέκτησαν το κύπελλο Ελλάδας επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 27-23. Τεράστια εμφάνιση από Μπαλωμένο

Ο τελικός Κυπέλλου χάντμπολ ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον ΠΑΟΚ δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους «κιτρινόμαυρους». Οι παίκτες του Γιάννη Αρβανίτη μπορεί να πίεζε αρκετά τον Δικέφαλο του Βορρά, ωστόσο δεν είχε καταφέρει να πάρει τα ηνία του αγώνα.

Στο πρώτο ημίχρονο κυριάρχησαν οι σκληρές άμυνες, ενώ το παιχνίδι είχε αρκετά δυνατό ρυθμό. Οι Ενωσίτες βρισκόταν κυρίως πίσω στο σκορ, ωστόσο μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα και να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 10-10.

Ο κόσμος της Ένωσης δεν σταμάτησε ούτε λεπτό να φωνάζει για την ομάδα, εμψυχώνοντας τους «κιτρινόμαυρους», ώστε να κατακτήσουν ακόμα ένα τρόπαιο.

Ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ ήταν αυτή που κυριάρχησε σε όλο το μήκος και πλάτος του γηπέδου. Ο εκπληκτικός Μπαλωμένος έκανε την καλύτερη του εμφάνιση με τα χρώματα της Ένωσης βάζοντας συνολικά πάνω από 10 γκολ.

Η ΑΕΚ παρά την αντίσταση του διαιτητή ο οποίος έκανε πολλά λάθη κατά τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου έφυγε από την Κέρκυρα με την Κούπα ψηλά! Ο κόσμος της ΑΕΚ σας ευχαριστεί για μία ακόμα φορά! Είσαστε «Μάγκες»!

ΑΕΚ: Καφφάτος, Μπακαούκας, Γεωργιάδης, Γιαννόπουλος, Μπαλωμένος, Τσακνής, Σιγγάρης, Ασαρίδης, Οικονόμου, Αλβανός, Ναουμίδης, Τσαούσης, Παπαδιονυσίου, Κουρέττας, Παπαδόπουλος, Χερουβειμ.

ΠΑΟΚ:Ζάγκας, Παλάσκας., Γουργουμής, Πίτσιος, Αποστολίδης Β., Κοκώνης, Αποστολίδης Π., Ορφανουδάκης, Πετρίδης, Ιωαννίδης, Τσακίρης, Περβανάς, Τσάτσος, Καραάγγελος,. Τσίλης, Σεβαστίδης.