02.3
11:59

Δίκαιη μοιρασιά

Η Κ20 της ΑΕΚ ήρθε ισόπαλη 1-1 στο ντέρμπι με τον ΠΑΟ, παρ’ όλο που στο πρώτο ημίχρονο οι «κιτρινόμαυροι» θα μπορούσαν να είχαν διευρύνει το σκορ και να πάρουν τελικά τη νίκη.

Σε ακόμα ένα ντέρμπι η ΑΕΚ ήταν εντελώς διαφορετική από όλα τα υπόλοιπα ματς. Οι παίκτες του Ντανιέλ Μπατίστα μπήκαν στο γήπεδο και… πάτησαν τους «πράσινους», οι οποίοι ήταν σαστισμένοι και δεν μπορούσαν να επιτεθούν.

Προβάδισμα στην Ένωση έδωσε για ακόμα μια φορά ο συνήθης ύποπτος Βασίλης Τσεβάς, ο οποίος γύρισε ωραία το σώμα του στην περιοχή του Παναθηναϊκού και με σουτ με το δεξί έκανε το 1-0 για τους «κιτρινόμαυρους».

Από εκεί και πέρα το ματς ήταν μονόλογος για τους παίκτες του Ντανιέλ Μπατίστα. Οι μικροί της ΑΕΚ συνεργαζόταν άψογα μεταξύ τους, καταφέρνοντας να δημιουργήσουν ευκαιρίες τις οποίες όμως δεν μετέτρεψαν σε γκολ.

Στο 30ο λεπτό ο Βασίλης Τσεβάς σημάδεψε το δοκάρι του Παναθηναϊκού, με τους φιλοξενούμενους 15 λεπτά αργότερα, κόντρα στη ροή του αγώνα, να κάνουν το 1-1 με τον Θαναηλάκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα του ματς άλλαξε τελείως. Η ΑΕΚ δεν μπήκε καθόλου καλά στο γήπεδο και έδωσε την ευκαιρία στον ΠΑΟ να ανέβει, δημιουργώντας ευκαιρίες τις οποίες όμως δεν κατάφερε να κάνει γκολ.

Το ματς ήταν μοιρασμένο στα ίσα, καθώς οι ομάδες είχαν από ένα καλό ημίχρονο και το αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο από την συνολική εικόνα.