27.2
14:32

Πρωταθλητής Κεντροδυτικής Μακεδονίας ο Αντώνης Καρασαλίδης

Πρωταθλητής στην Ε΄ Δημοτικού αναδείχθηκε στην Περιφέρεια Κεντρικής και Δυτικής Μακεδονίας ο σκακιστής της ΑΕΚ Αντώνης Καρασαλίδης και πήρε την πρόκριση για την τελική φάση του 25ου Πανελλήνιου Σχολικού Πρωταθλήματος που θα γίνει από 27 μέχρι 29 Απρίλη στην Ερέτρια. Το 7ο πρωτάθλημα της Περιφέρειας έγινε στις Σέρρες.

Συμμετείχαν 259 παιδιά όλων των ηλικιών, από νηπιαγωγείο μέχρι και Λύκειο. Στην κατηγορία της Ε΄ Δημοτικού, ο Αντώνης Καρασαλίδης μαθητής του Δημοτικού Σχολείου Μακροχωρίου Βέροιας, έκανε 6,5 βαθμούς σε 7 αγώνες , πήρε τον τίτλο του πρωταθλητή και την πρόκριση που του δίνει τη δυνατότητα να βλέπει και στον Πανελλήνιο τίτλο. Πρόκριση στην τελική φάση του Πανελλήνιου σχολικού πρωταθλήματος, είχε πετύχει και πέρυσι ο Αντώνης, ως μαθητής της Δ΄Δημοτικού, τότε όμως δεν κατάφερε να αγωνισθεί στους τελικούς της Χαλκιδικής. Ο Αντώνης Καρασαλίδης είναι ένα από τα 20 περίπου παιδιά – σκακιστές της ΑΕΚ που ζουν στο κυριολεκτικά κιτρινόμαυρο Μακροχώρι Ημαθείας.

Τα προκριματικά του 25ου Πανελλήνιο Σχολικού Πρωταθλήματος βρίσκονται σε εξέλιξη σε όλη την Ελλάδα.