16.2
10:50

Παρούσα η ψυχή,απούσα η τύχη

Η ομάδα Κ20 της ΑΕΚ ηττήθηκε (2-1) από τον ΠΑΟΚ σε ένα ματς που το δεύτερο ημίχρονο ανήκει εξ’ ολοκλήρου στους «κιτρινόμαυρους».

Οι ποδοσφαιριστές του Ντανιέλ Μπατίστα τα έχουν με την τύχη τους καθώς μέχρι και το τελευταίο λεπτό δημιούργησαν ευκαιρίες να ισοφαρίσουν, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Για ακόμα έναν αγώνα οι παίκτες της δεύτερης ομάδας της ΑΕΚ δεν ξεκίνησαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στο ματς. Οι «κιτρινόμαυροι» άργησαν να βρουν τα πατήματά τους, ενώ παράλληλα ήταν αρκετά επιρρεπείς στα αμυντικά λάθη. Αποτέλεσμα αυτού ήταν το γκολ που δέχθηκαν στο 25ο λεπτό μετά από αδράνεια στην άμυνα.
Ωστόσο το γκολ, ξύπνησε τους ποδοσφαιριστές του Ντανιέλ Μπατίστα, οι οποίοι στη συνέχεια είχαν την ευκαιρία να σκοράρουν αλλά δεν τα κατάφεραν. Ο Βασίλης Τσεβάς και ο Χρήστος Παπαδημητρίου ανέβασαν επιθετικά την ομάδα, αλλά καμία από τις πολλές στημένες φάσεις δεν είχε αποτέλεσμα.

Στην επανάληψη η εικόνα της ΑΕΚ βελτιώθηκε αισθητά. Οι «κιτρινόμαυροι» διατήρησαν την καλή τους διάθεση στην επίθεση και πάλεψαν ώστε να πετύχουν ένα γκολ. Στο 75ο λεπτό οι κόποι των παικτών του Ντανιέλ Μπατίστα απέφεραν καρπούς. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Αργυρίου ο Ναυπλιώτης έπιασε την κεφαλιά και έφερε το ματς στα ίσα.

Βέβαια, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η Ένωση πίεσε για να πετύχει ακόμα ένα τέρμα, κάτι που έκανε τον ΠΑΟΚ να βγει στην αντεπίθεση και να σκοράρει ξανά παίρνοντας και πάλι κεφάλι στο σκορ.

Από εκεί και πέρα οι «κιτρινόμαυροι» έπαιξαν με πάθος και ψυχή. Βγήκαν όλοι μπροστά, δημιούργησαν φάσεις, ωστόσο η μπάλα δεν τους έκανε το χατίρι.