10.2
17:12

Με τον ΠΑΟΚ για την Ευρώπη!

Έστω και δύσκολα η ΑΕΚ έκανε το χρέος της (1-0 την Κέρκυρα) και πλέον περιμένει την ομάδα του «Ζοζέ» Δώνη για να αλλάξει τον ρου της εφετινής ιστορίας. Χρέος των Ενωσιτών να πλημμυρίσουν το ΟΑΚΑ (video).

Με «οδηγό» τον Γκερέιρο

Χωρίς να αφήσουν κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Κέρκυρα οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο και έδειξαν ότι μοναδικός τους στόχος είναι το «τρίποντο» της νίκης. Οι προσπάθειές τους απέφεραν καρπούς στο 13ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Φούντα, ο Έντερ έδιωξε τη μπάλα με το χέρι και ο Θάνος έδειξε την βούλα του πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Ρότζερ Γκερέιρο, ο οποίος ευστόχησε και έδωσε το προβάδισμα στην Ένωση, 0-1.

Επόμενη καλή στιγμή για την ΑΕΚ δύο λεπτά αργότερα, όταν μετά από ωραία εναλλαγή της μπάλας ο Φουρτάδο έπιασε το σουτ, που πέρασε ελάχιστα άουτ. Από εκείνο το σημείο και μετά ο ρυθμός των παικτών του Έβαλντ Λίνεν έπεσε. Αυτό επέτρεψε στην Κέρκυρα να επιτεθεί από την αριστερή πλευρά, χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 41ο λεπτό λίγο έλειψε ο Φέτσης να γίνει ο μοιραίος ποδοσφαιριστής της Ένωσης, καθώς μετά από εκτέλεση φάουλ του γηπεδούχων παραλίγο να στείλει τη μπάλα στην εστία του Κωνσταντόπουλου. Στη συνέχεια της φάσης μάλιστα, μετά από κόρνερ για την Κέρκυρα, ο Βενέτης μέσα από την μικρή περιοχή, έκανε την προβολή αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία της ΑΕΚ.

Άλλο ματς με την αποβολή του Κορδέρο

Η Ένωση στην επανάληψη συνέχισε να είχε την κατοχή της μπάλας, ωστόσο η αποβολή του Κορδέρο άλλαξε τις ισορροπίες και ανάγκασε τους «κιτρινόμαυρους» να γυρίσουν στην άμυνα.

Θετικό στοιχείο του δεύτερου ημιχρόνου οι συνδυασμοί των Φούντα και Φουρτάδο. Στο 51ο λεπτό ο Αφρικανός διεκδίκησε μια χαμένα μπαλιά, σέντραρε στον Φούντα, ο οποίος δεν κατάφερε να μπροστά στον Αναστόσουπο να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Κάτι παρόμοιο συνέβη και τρία λεπτά αργότερα. Η Φούντας σε μια υποδειγματική αντεπίθεση πέρασε στον Φέτση, που έχασε τον βηματισμό του και άργησε να πασάρει στον Φουρτάδο.

Από το 63ο λεπτό, όταν και αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Κορδέρο, οι «κιτρινόμαυροι» γύρισαν στην άμυνα ώστε να καλύψουν το κενό του και έτσι οι επιθετικές ενέργειες έγιναν ακόμα λιγότερες.

Το ματς από 70ο λεπτό και μετά δεν είχε καμία ουσιώδης ευκαιρία. Η Κέρκυρα προσπαθούσε να βρει δίχτυα, έχοντας μπροστά της μια καλά στημένη άμυνα, της Ένωσης, που δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Φαίακες.

Στοιχεία αγώνα

Γήπεδο: ΕΑΚ Κέρκυρας

Διαιτητής: Δημήτριος Θάνος

Βοηθοί: Αλέξανδρος Γρεβένης, Κυριάκος Μερκενίδης

4ος βοηθός: Αλέξανδρος Αρετόπουλος

Κέρκυρα (Παπακώστας): Αναστασόπουλος, Ζουμπουλάκης, Έντερ, Βενέτης, Τσουμάνης(24’ Γκέσιος), Κρητικός(73’ Στάμου), Ηλιάδης(60‘Τσοκάνης), Γιάντσης, Λεόν, Μπουκουβάλας, Κυβελίδης

ΑΕΚ (Λίνεν): Κωνσταντόπουλος, Βλάχος, Μπουγαΐδης, Κουτρουμπής, Τσουμάγκας, Κορδέρο, Μητρόπουλος, Φέτσης, Γκερέιρο(84’ Κατίδης), Φούντας(88’ Τσούπρος), Φουρτάδο(73‘ Τσίτας)

Κίτρινες: 24’ Κουτρουμπής. 33’ Κορδέρο, 46’ Γιάντσης

Κόκκινες: 63’ Κορδέρο (δεύτερη κίτρινη)

Σκόρερ: 14’ Γκερέιρο

MVP του αγώνα

Για δεύτερο συνεχόμενο ματς της ΑΕΚ ο Ρότζερ Γκερέιρο αναδεικνύεται πολυτιμότερος ποδοσφαιριστής. Ο Βραζιλιάνος πολιτογραφημένος Πολωνός με την εύστοχη εκτέλεση του πέναλτι έδωσε ακόμα μια πολύτιμη νίκη στην Ένωση.