10.2
18:20

«Θα συνεχίσουμε να παλεύουμε»

Χαρούμενος για τη νίκη της ΑΕΚ κόντρα στην Κέρκυρα, αλλά παράλληλα εκνευρισμένος για τις δύο ανύπαρκτες κίτρινες κάρτες στον Κορδέρο ήταν ο Έβαλντ Λίνεν μετά το τέλος του αγώνα.

«Ένα πράγμα θέλω να πω. Δεν συμφωνώ με τον διαιτητή για τις κάρτες του Κορδέρο. Κάθε Κυριακή αυτό γίνεται. Δείχνουν οι διαιτητές τις κίτρινες κάρτες, πολύ εύκολα. Αν μιλήσουμε για τον Ράμος και τον Πέπε, που προσπαθούν να σκοτώσουν τον αντίπαλο, αν ήταν όπως εδώ, θα έπρεπε αυτοί οι παίκτες να παίρνουν κάρτα από τα αποδυτήρια. Ο Κορδέρο έκανε δυο φάουλ σ’ όλο το ματς και αποβλήθηκε. Δεν μπορώ να το καταλάβω. Συμφωνώ πως το παιχνίδι θα πρέπει να παίζεται καθαρά. Αλλά όχι να δεχόμαστε κάρτες για το τίποτα. Είδα σήμερα επίσης και κάποια μαρκαρίσματα που έπρεπε να βγουν κάρτες, αλλά δεν τις είδα. Ο διαιτητής μάλλον ξέρει πως έχω πολλούς παίκτες», τόνισε αρχικά ο γερμανός τεχνικός στη Συνέντευξη Τύπου.

Σε ότι έχει να κάνει με το ματς είπε: «Ξέραμε πως θα ήταν δύσκολο το ματς. Το τερέν δεν ήταν εύκολο για έβρεχε όλη την προηγούμενη εβδομάδα. Ήμασταν τυχεροί που σταμάτησε να βρέχει χθες. Αλλά και πάλι ο αγωνιστικός χώρος ήταν βαρύς. Και θα πρέπει να πω συγχαρητήρια και στις δυο ομάδες. Αν δείτε το τερέν από έξω μοιάζει καλό, αλλά αν το περπατήσεις, καταλαβαίνεις πως δεν μπορεί να παιχθεί ποδόσφαιρο. Αυτός είναι και ο λόγος που έγιναν πολλά λάθη. Δεν είναι εύκολο να παίξεις ποδόσφαιρο σ’ ένα τέτοιο γήπεδο. Και αξίζουν συγχαρητήρια και στις δυο ομάδες. Νομίζω πως ξεκινήσαμε καλά. Η μπάλα κυκλοφορούσε καλά αλλά δεν κάναμε ευκαιρίες. Στα εντός έδρας ματς κάνουμε πολλές ευκαιρίες. Αλλά σήμερα δεν κάναμε πολλές και αυτό είναι δύσκολο να μας δώσει γκολ. Γενικά έμεινα ικανοποιημένος από την αμυντική λειτουργία. Δεν αφήσαμε τον αντίπαλο να κάνει ευκαιρίες. Μια μόνο ευκαιρία έκανε ο αντίπαλος. Τα δέκα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, είχε κάποιες ευκαιρίες. Κυρίως από στημένες φάσεις. Και ίσως και να ήμασταν λίγο τυχεροί, που πήγαμε στο ημίχρονο με το 1-0 υπέρ μας. Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ξεκάθαρο πως θα ήταν δύσκολο να παιχθεί καλό ποδόσφαιρο, καθώς το τερέν γινόταν όλο και πιο κακό. Οι δυο ομάδες δεν είχαν ευκαιρίες. Εμείς είχαμε μια πολύ καλή ευκαιρία με τον Φέτση. Αλλά η πάσα από τον Φούντα πήγε λίγο πιο μακριά. Είχαμε καλές ευκαιρίες στις αντεπιθέσεις να σκοράρουμε. Και στο τέλος έγινε μεγάλη μάχη γιατί είχαμε παίκτη λιγότερο. Και εμείς προσπαθήσαμε πολύ σκληρά να μην δεχθούμε γκολ. Αν η συζήτηση είναι αν αξίζαμε την νίκη, η διαφορά ανάμεσα στις δυο ομάδες δεν ήταν μεγάλη, αλλά εμείς είχαμε καλή συγκέντρωση και καλύτερη κυκλοφορία και καλύτερη αμυντική λειτουργία. Δεν τους επιτρέψαμε να κάνουν ευκαιρίες και αυτό έκρινε το ματς».

Καταλήγοντας αναφορικά με τη συνέχεια του πρωταθλήματος υπογράμμισε: «Πρώτα πρέπει να δούμε πως έχουν πάει οι άλλες ομάδες. Οπότε δεν μπορούμε να πούμε αν μας έφυγε το άγχος. Είμαστε χαρούμενοι που πήραμε αυτούς τους βαθμούς. Πρέπει να το παλέψουμε μέχρι τέλους. Και δεν πρέπει να χαλαρώσουμε καθόλου. Όλες οι ομάδες θα παλέψουν για την ζωή τους και γι αυτό και εμείς θα πρέπει να συνεχίσουμε να παλεύουμε».