02.2
17:08

Ένα και να καίει!

H ΑΕΚ επικράτησε με 1-0 του Πανιωνίου χάρη σε γκολ που σημείωσε ο καταπληκτικός όσο αγωνίστηκε Ρότζερ Γκερέιρο. Σπουδαία η νίκη για την ΑΕΚ η οποία ανέπνευσε βαθμολογικά και κοιτάζει ψηλότερα!

Σκόρερ και άτυχος

Αποφασισμένοι για τη νίκη μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες της ΑΕΚ, αποδεικνύοντας ότι τα συνεχόμενα θετικά αποτελέσματα τους βοήθησαν να βρουν τα πατήματά τους. Από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης ο Πετρόπουλος έδειξε τις διαθέσεις του, ενώ ο Γκερέιρο «ξύπνησε» μετά από αρκετό  καιρό και κατάφερε να συνεργαστεί μαζί του.

Η καλή εικόνα της Ένωσης αποτυπώθηκε στο σκορ στο 12ο λεπτό, όταν ο Βραζιλιάνος πολιτογραφημένος Πολωνός δεν άκουσε τον Λίνεν, εκτέλεσε απευθείας το φάουλ που κέρδισε ο Πετρόπουλος και έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ.

Παρά το προβάδισμα, οι «κιτρινόμαυροι» δεν σταμάτησαν ούτε λεπτό να πιέζουν. Μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου οι παίκτες του Έβαλντ Λίνεν είχαν κλείσει τους φιλοξενούμενους στο μισό γήπεδο, ενώ ο Πετρόπουλος πρέσαρε μπροστά δημιουργώντας ευκαιρίες που όμως δεν κατάφερε να τις κάνει γκολ και να ανεβάσει κι άλλο το δείκτη του σκορ.

Δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες

Οι «κιτρινόμαυροι» ξεκίνησαν με φόρα το δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο το γεγονός ότι ήθελαν πρώτα από όλα να κρατήσουν το σκορ και στη συνέχεια να πετύχουν ένα δεύτερο τέρμα τους έκανε να μην πιέζουν με την ίδια δύναμη στο μισό γήπεδο.

Οι δύο αλλαγές του Έβαλντ Λίνεν, καθώς ο Κατίδης πέρασε στη θέση του τραυματία Γκερέιρο και ο Σταματής στη θέση του Φούντα, έκαναν την ομάδα να χάσει τον καλό ρυθμό της και να αναζητάει ξανά τα καλά της πατήματα.

Ο Πανιώνιος τα τελευταία δεκαπέντε λεπτά του αγώνα πίεσε, αλλά δεν κατάφερε  με τις λιγοστές ευκαιρίες που δημιούργησε να σκοράρει. Από την άλλη πλευρά η ΑΕΚ είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της με τον Κατίδη, ο οποίος πλάσαρε από μακριά σε κενή εστία με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

Λίγο αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής πήρε πάνω του την εκτέλεση του πέναλτι που κέρδισε ο Σταματής, αλλά για δεύτερη φορά δεν κατάφερε να σκοράρει.

Στοιχεία αγώνα

Γήπεδο: ΟΑΚΑ

Διαιτητής: Καλογερόπουλος (Αθηνών)

Βοηθοί: Καρσιώτης (Κορινθίας), Αναστασόπουλος (Αρκαδίας)

4ος βοηθός: Κουκουλάκης (Ηρακλείου)

ΑΕΚ (Λίνεν): Κωνσταντόπουλος, Κορδέρο, Γκερέιρο(46’ Κατίδης), Φούντας(67’ Σταματής), Πετρόπουλος(78’ Φουρτάδο), Τσουμάγκας, Μπουγαΐδης, Μητρόπουλος, Κουτρουμπής, Τσουκαλάς, Φέτσης

Πανιώνιος (Ελευθερόπουλος): Περιστερίδης, Αυλωνίτης, Καμπάνταης, Μενδρινός(86’ Σμυρλής), Γουνδουλάκης, Σάμαρης, Ντούνης, κούρτι, Τόσκας, Κοντοχρήστος, Παναγιωτούδης

Κίτρινες: 35’ Τοσκας, 37’ Σάμαρης, 37’ Φέτσης, 61’ Φούντας, 66’ Ντούνης, 93′ Σμυρλής

Κόκκινες: –

Σκόρερ: 12’ Γκερέιρο

MVP του αγώνα

Πολυτιμότερος ποδοσφαιριστής του αγώνα και παράλληλα άτυχος ο Ρότζερ Γκερέιρο. Ο Βραζιλιάνος πολιτογραφημένος Πολωνός βρήκε τα πατήματά του και έδειξε ότι μπορεί να βοηθήσει την ΑΕΚ. Η απόφασή του να εκτελέσει αμέσως το φάουλ και να μην ακούσει τον Λίνεν που του έδωσε εντολή να το κάνει με πάσα αποδείχθηκε «χρυσός» για την Ένωση.