26.1
20:50

«Πρέπει να πάρουμε περισσότερες νίκες»

Για την απόδοση της ΑΕΚ στην αποψινή αναμέτρηση, το γκολ του Πετρόπουλου, αλλά και τη λίστα των κομμένων μίλησε ο Γερμανός τεχνικός στη συνέντευξη τύπου

Ο Λίνεν στάθηκε στη νίκη της ομάδας αλλά και στην απόδοση της στο πρώτο ημίχρονο. Μίλησε για τις στημένες φάσεις ενώ ήταν ξεκάθαρος στο θέμα απόκτησης ενός ακόμη ποδοσφαιριστή

Αναλυτικά τα όσα είπε ο Έβαντ Λίνεν:

«Νομίζω πως στο πρώτο ημίχρονο κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι. Κοντρολάραμε το παιχνίδι απόλυτα. Και μετά από το κακό παιχνίδι με τον Άρη, επιστρέψαμε στην καλή απόδοση και κάναμε ευκαιρίες που δυο απ’ αυτές θα έπρεπε να γίνουν γκολ. Δεν σκοράραμε όμως. Ο ΟΦΗ πέτυχε γκολ από ένα κόρνερ και αυτό τσάκισε την ψυχολογία των παικτών. Ευτυχώς είχαμε την ανάπαυλα του ημιχρόνου για να επουλώσουμε τις πληγές και βγήκε στο δεύτερο ημίχρονο με διαφορετική ψυχολογία ώστε να γυρίσουμε το παιχνίδι. Στο δεύτερο ημίχρονο θέλαμε να αλλάξουμε τα πράγματα», είπε ο Γερμανός τεχνικός και στη συνέχεια τόνισε:

«Συζητήσαμε με τους παίκτες για πράγματα που έπρεπε να κάνουμε καλύτερα. Κυρίως για τις σέντρες που τις κάναμε νωρίς και ήταν εύκολο να τις αντιμετωπίσει ο ΟΦΗ και ήταν δύσκολο να τις εκμεταλλευτεί ο Πετρόπουλος. Αυτό το αλλάξαμε στο δεύτερο ημίχρονο και στην πρώτη καλή σέντρα που κάναμε με τον Τσουμάγκα, ο Πετρόπουλος ήταν εκεί.

Είναι ένας παίκτης δυνατός στον αέρα, αλλά θέλει καλές σέντρες. Πήρε καλή σέντρα και σκόραρε και ήταν πολύ σημαντικό για την ψυχολογία. Η εξέδρα «εξερράγη» και πλεον κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι. Είναι πολύ σημαντικό να μην γινόμαστε νευρικοί, όταν σκοράρουμε το δεύτερο γκολ και προσπαθούμε να πάρουμε την νίκη. Έχουμε πολλούς νεαρούς παίκτες χωρίς εμπειρία. Πρέπει να πάρουμε περισσότερες νίκες, για να είμαστε πιο ήρεμοι. Όταν πετύχαμε το δεύτερο γκολ, ήμασταν σ’ ένα μικρό πανικό για να το κρατήσουμε. Χρειάζεται ηρεμία όταν είσαι μπροστά. Είδατε τι έκανε ο Πετρόπουλος που έχει εμπειρία, πως χειρίστηκε την κατάσταση».

Αναφορικά με τις στημένες φάσεις

«Αν κερδίζουμε δεν με νοιάζει αν δεν ήμασταν καλοί στις στημένες φάσεις. Στον ματς με τον Άρη, ήταν μια περίεργη κατάσταση όταν δεχθήκαμε το γκολ. Σήμερα δεν μπορώ να καταλάβω πως έγινε. Οι αμυντικοί έπρεπε να ξέρουν τι θα κάνουν. Όμως είναι νεαροί παίκτες που ακόμα δεν έχουν εμπειρία. Πρεπει να παλεύεις με τον επιθετιθέμενο. Αν δεν παίρνεις εσύ την μπάλα, να μην την παίρνει ούτε αυτός. Δουλεύουμε στις προπονήσεις σκληρά. Ξέρουμε ποιο είναι το λάθος και πως γίνεται και θα πρέπει να το αποφύγουμε στο μέλλον. Πρέπει να μάθουμε να αντιδρούμε σωστά στις στημένες φάσεις. Είναι πολύ σημαντικό. Μπορεί μια ομάδα να σκοράρει μόνο από στημένη φάση και να χάσεις από αυτό το στημένο. Και γι αυτό θα πρέπει να δίνουμε το 150% της προσοχής, όταν πρόκειται για στημένη φάση. Και υπάρχουν ομάδες που εκμεταλλεύονται στο έπακρο τις στημένες φάσεις. Βεβαίως παίζουμε στην άμυνα με νεαρούς ποδοσφαιριστές και χωρίς εμπειρία. Και παίζουν απέναντι σε αντιπάλους με εμπειρία. Πρέπει να βελτιωθούμε πολύ στις στημένες φάσεις».

Για μεταγραφές αλλά και για τη λίστα των κομμένων

«Είναι δύσκολο να γίνει μεταγραφή. Αν βρούμε κάποιο καλό παίκτη, θα είναι καλό για την ομάδα. Χρειαζόμαστε λεφτά. Θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει κάποιους παίκτες, που είναι ενδιαφέροντες, αλλά δεν υπήρχαν λεφτά. Ελπίζω πως η κατάσταση στην διοίκηση μπορεί να αλλάξει στην αρχή της εβδομάδας. Και τότε μπορεί να γίνει κάτι. Όλοι μέσα στην ομάδα είναι δεμένοι και υπάρχει περίπτωση να φύγουν τρεις ακόμα παίκτες, για το δικό τους καλό. Δεν μπορούμε να τους χρησιμοποιήσουμε όλους. Αν φύγουν άλλοι 3-4 παίκτες θα είναι καλό για όλους. Και είναι σημαντικό για μας να έχουμε όλους τους παίκτες να νιώθουν μέλος της ομάδας και να μην χάνουν την αυτοσυγκέντρωση τους. Ο Κατσικοκέρης είναι ένας φανταστικός χαρακτήρας. Και για εκείνον ίσως να ήταν καλύτερα να παίξει αλλού. Αλλά θέλει να μείνει και να παίξει. Χρειαζόμαστε τουλάχιστον έναν για να αντικαταστήσει τον Πετρόπουλο όταν δεν θα μπορεί να παίξει. Ο Παύλης είναι φανταστικός αλλά αν δεν παίξει ο Πετρόπουλος, χρειάζομαι έναν ψηλό παίκτη μέσα στο παιχνίδι».