26.1
19:23

Παυλής, ψυχάρα… ΑΕΚάρα

Με ψυχή και πάθος η ΑΕΚ επικράτησε με 2-1 του ΟΦΗ και πήρε ένα σημαντικό «τρίποντο» για τη συνέχεια. Σκόρερ για την Ένωση οι Πετρόπουλος και Παυλής.

Ο νόμος του ποδοσφαίρου

Την ομάδα των πρώτων αγωνιστικών θύμισε η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα κόντρα στον ΟΦΗ. Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν τον έλεγχο του ματς, δημιούργησαν ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφεραν να τις μετατρέψουν σε γκολ. Από το 15ο μέχρι το 20ο λεπτό είχε δύο κλασικές ευκαιρίες για γκολ, με τον Ρίκκα και τον Γκερέιρο να μην μπορούν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα του Αγκριμάκη.

Στο 40ο λεπτό ο «νόμος του ποδοσφαίρου» λειτούργησε για ακόμα μια φορά, με την ΑΕΚ να πληρώνει την αστοχία της και να μένει πίσω στο σκορ με 1-0. Η φάση του γκολ ήταν η μοναδική ουσιαστικά που έκαναν οι Κρητικοί, με τον Σόουζα να πιάνει την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ και να ανοίγει το σκορ.

Ωστόσο, σε καμία περίπτωση το σκορ δεν αποτυπώνει την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου, στο οποίο οι παίκτες του Έβαλντ Λίνεν είχαν τον απόλυτο έλεγχο.

Καθάρισαν «Πετρογκόλ» και Παυλής

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε η επανάληψη για την Ένωση. Οι παίκτες του Λίνεν συνέχισαν το ρυθμό που είχαν στο πρώτο ημίχρονο και κατάφεραν πολύ γρήγορα να φτάσουν στο γκολ. Στο 56ο λεπτό ο Τσουμάγκας σέντραρε, ενώ ο Πετρόπουλος έπιασε την κεφαλιά και σκόραρε για τρίτο συνεχόμενο αγώνα φέρνοντας το ματς στα ίσα.

Η πίεση της ΑΕΚ συνεχίστηκε, καθώς οι «κιτρινόμαυροι» είχαν ως μοναδικό στόχο τους το «τρίποντο» της νίκης. Οι αλλαγές του γερμανού τεχνικού βοήθησαν ακόμα περισσότερο την προσπάθεια της Ένωσης, καθώς έδωσαν περισσότερες ανάσες στην ομάδα. Αυτό αποδείχθηκε λίγα λεπτά αργότερα, όταν ο Καραλής έβγαλε μια εξαιρετική μπαλιά στην καρδιά της μικρής περιοχής, ο Αγριμπάρης έχασε τη μπάλα, όμως ο Παυλής βρέθηκε στην κατάλληλη θέση, κάνοντας το 2-1.

Στοιχεία αγώνα

Γήπεδο: ΟΑΚΑ

Διαιτητής: Τριτσώνης (Αθηνών)

Βοηθοί: Μαγιάννης (Άρτας), Ελευθερίου (Αθηνών)

4ος βοηθός: Αρετόπουλος (Τρικάλων)

ΑΕΚ (Λίνεν): Κωνσταντόπουλος, Κορδέρο, Γκερέιρο(70’ Κατίδης), Ρίκκα(79’ Καραλής), Φούντας(76’ Παυλής), Πετρόπουλος, Τσουμάγκας, Μπουγαΐδης, Αρκούδας, Μητρόπουλος, Κουτρουμπής

ΟΦΗ (Πετράκης):Αγριμάκης, Βερόν, Σαρ, Μπανούσης(85’ Βιτώρος), Μονιάκης, Ζορμπάς(74’ Μπούρμπος), Κουτσιανικούλης, Κουρδάκης(85’ Ροβίδης), Λαμπρόπουλος, Περογαμβράκης, Σόουζα

Κίτρινες: 7’ Βερόν, 55’ Μπανούσης

Κόκκινες:

Σκόρερ: 40’ Σόουζα, 56’ Πετρόπουλος, 81′ Παυλής

MVP του αγώνα

Τον τίτλο του πολυτιμότερου ποδοσφαιριστή του αγώνα παίρνει ο Μιχάλης Παυλής. Ο επιθετικός της Ένωσης στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα βρήκε δίχτυα και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του δέκα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Αδύναμος κρίκος

Παρά τις καλές του εμφανίσεις ο Γιώργος Κουτρουμπής ήταν ο αδύναμος κρίκος του αγώνα κόντρα στον ΟΦΗ. Ο βασικός και αναντικατάστατος αμυντικός της Ένωσης, στη φάση του γκολ έχασε τον Σόουζα, που έπιασε την κεφαλιά και έδωσε προβάδισμα στον ΟΦΗ.