26.1
11:52

Νίκη… καρδιάς!

Η δεύτερη ομάδα της ΑΕΚ επικράτησε με 1-0 του ΟΦΗ, παρά το γεγονός ότι για ένα ημίχρονο αγωνιζόταν με δέκα παίκτες. Τραυματίας αποχώρησε από το γήπεδο ο Κώστας Τσούπρος.

Οι παίκτες του Ντανιέλ Μπατίστα από την έναρξη της αναμέτρησης πήραν τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής, ωστόσο όσο περνούσαν τα λεπτά ο ΟΦΗ ανέβαζε την απόδοσή του. Οι δύο ομάδες έπαιζαν κυρίως στο κέντρο, κάτι που αποτυπώνεται στις λιγοστές ευκαιρίες που δημιούργησαν. Η Ένωση απείλησε δύο φορές την εστία των Κρητικών, πρώτη φορά στο 35’ όταν μετά από σέντρα του Αργυρίου, ο Παπαδημητρίου έπιασε την κεφαλιά με τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ να διώχνει πάνω στη γραμμή, ενώ λίγα λεπτά αργότερα την ίδια κατάληξη είχε και το δυνατό σουτ του Τσεβά.

Από το 42’η ΑΕΚ αγωνιζόταν με δέκα παίκτες, μετά τη δεύτερη κίτρινη κάρτα που αντίκρισε ο Νίκος Αργυρίου. Το γεγονός αυτό, καθώς και οι αποφάσεις του διαιτητή που έκανε άνω κάτω τον αγώνα πείσμωσαν τους «κιτρινόμαυρους», οι οποίοι στο δεύτερο ημίχρονο εμφανίστηκαν αρκετά καλύτεροι. Πίεσαν, δημιούργησαν ευκαιρίες και κατάφεραν στο 82ο λεπτό της αναμέτρησης να ανοίξουν το σκορ με τον Χρήστο Παπαδημητρίου.

Αυτό ήταν και το γκολ της νίκης για την ΑΕΚ, η οποία στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εμφανώς καλύτερη, παρά το αριθμητικό μειονέκτημα.  Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Κώστας Τσούπρος αποχώρησε τραυματίας από τον αγώνα στο 81ο λεπτό, ωστόσο η κατάστασή του δεν είναι ανησυχητική.

ΑΕΚ: Μυλωνόπουλος, Τσούπρος(64’ Βλάχος), Ντούμπερετ, Κοζάκης, Ερέκι, Αργυρίου, Τσεβάς(81’ Ξόμπλιος), Νικολιάς(56’ Δημγκιώκας), Παπαδημητρίου, Παληαρούτας, Γροντής