22.1
08:18

Μαύρη επέτειος

Ένας αγώνας που σίγουρα κανένας δεν θέλει να θυμάται είχε πραγματοποιηθεί στις 22 Ιανουαρίου του 2011. Η ΑΕΚ είχε φιλοξενήσει στο ΟΑΚΑ τον Ολυμπιακό Βόλου και είχε ηττηθεί με σκορ 4-0.

Τα πράγματα ξεκίνησαν με το χειρότερο τρόπο για την ΑΕΚ, η οποία μόλις στο 19ο λεπτό του αγώνα βρισκόταν ήδη πίσω στο σκορ 2-0. Ωστόσο, η εμφάνιση των «κιτρινόμαυρων» το συγκεκριμένο βράδυ έδειχνε ότι δύσκολα το παιχνίδι θα γύριζε στο δεύτερο ημίχρονο και δεν γύρισε.

Οι παίκτες του Χιμένεθ όχι απλά δεν κατάφεραν να γυρίσουν την κατάσταση, αλλά στο 61’ και στο 80’ δέχθηκαν ακόμα δύο τέρματα με το δείκτη του σκορ να φτάνει στο 4-0.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή είναι η πιο βαριά εντός έδρας ήττα της ΑΕΚ από επαρχιακή ομάδα, ενώ μεγάλη συζήτηση έχει προκαλέσει το γεγονός ότι ο συγκριμένος αγώνας εντάσσεται στη λίστα με τα στημένα.

Από εκείνο το ματς, μόνο ο Γιάννης Αραμπατζής και ο Ρότζερ Γκερέιρο βρίσκονται ακόμη στην ΑΕΚ, ενώ ο Μητρόπουλος αγωνιζόταν με την ομάδα του Ολυμπιακού Βόλου.

ΑΕΚ: Σάχα, Νασούτι, Δέλλας(21’ Αργυρίου), Γιάχιτς, Μάκος(75’ Γκερέιρο), Καράμπελας, Μπλάνκο, Λαγός(38’ Λεονάρντο), Ντιόπ, Σκόκο, Λυμπερόπουλος

Ολυμπιακός Βόλου: Γιακούποβιτς, Τόμας, Ούμπιτεζ(52’ Μητρόπουλος), Μπρέσκα, Καπετάνος(81’ Ακόστα), Αλβάρεζ, Σανκαρέ, Ρόκας, Σολάκης(62’ Μάρτιν), Μόνχε, Ζέλεσι