20.1
19:40

«Πετρογκόλ»… παραμονής

Αφού ο Τάσος Κάκος τα έκανε μαντάρα αποβάλοντας τον Τσούπρο με δύο ανύπαρκτες κίτρινες και ο Άρης προηγήθηκε 1-0, ο Πετρόπουλος λύτρωσε την ΑΕΚ στο 96′ με κεφαλιά ψαράκι.

Βρήκε γρήγορα τα πατήματά της

Η κρισιμότητα του παιχνιδιού ανάμεσα στον Άρη και την ΑΕΚ έκαναν τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να… φοβούνται να παίξουν. Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε καθόλου καλό ρυθμό, με τις φάσεις να είναι ελάχιστες και τους τερματοφύλακες να μην απειλούνται. Παρόλα αυτά μετά το πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης η Ένωση βρήκε τα πατήματά της, κυκλοφόρησε την μπάλα αλλά δεν κατάφερε να δημιουργήσει καμία κλασική ευκαιρία.

Μέχρι και την λήξη του ημιχρόνου, δε δημιουργήθηκε κάποια σημαντική φάση που αξίζει να θυμόμαστε. Το μόνο που ξεχώρισε στο πρώτο μέρος, είναι πως η ΑΕΚ με λίγη σοβαρότητα στις πάσες, θα μπορούσε να έχει φτάσει σε κάποιο γκολ.

Λύτρωση με Πετρόπουλο

Η Ένωση ήταν καλύτερη και στο δεύτερο ημίχρονο. Οι παίκτες του Έβαλντ Λίνεν μπήκαν στο γήπεδο με μοναδικό σκοπό να σκοράρουν και να πάρουν τη νίκη. Αυτό που έκαναν οι γηπεδούχοι ήταν να προσπαθούν με αντεπιθέσεις να πετύχουν κάποιο γκολ, κάτι που κατάφεραν με τον επόπτη να το ακυρώνει σωστά ως οφ σάιτ. Οι ισορροπίες του παιχνιδιού άλλαξαν στο 83ο λεπτό, όταν ο Κάκος απέβαλε με δεύτερη κίτρινη τους Τσούπρο και Πουλίδο, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Αγκάνθο άνοιξε το σκορ για τον Άρη. Πριν καν προλάβει η ΑΕΚ να κάνει σέντρα είχαμε την τρίτη αποβολή του αγώνα, καθώς ο σκόρερ έβγαλε την φανέλα του και αντίκρισε και αυτός τη δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Λίνεν έριξε ακόμα έναν επιθετικό στο παιχνίδι (Παυλής) για να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα, ωστόσο ο Βλάχος ένα λεπτό αργότερα αποβλήθηκε επίσης με δεύτερη κίτρινη.

Κι ένω όλα έδειχναν χαμένα, ο “από μηχανής” Πετρόπουλος έδωσε τη λύση. Ό,τι δεν κατάφερε κανένας ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ 96 λεπτά το έκανε ο “Πετρογκόλ”, ο οποίος σκόραρε με κορυφαία κεφαλιά ψαράκι στην τελευταία φάση του αγώνα και έδωσε στην Ένωση τον βαθμό της ισοπαλίας.

Στοιχεία αγώνα

Γήπεδο: «Κλεάνθης Βικελίδης»

Διαιτητής: Κάκος (Κέρκυρας)

Βοηθοί: Τάτσης (Ηπείρου), Μπαλτάς (Αχαϊας)

4ος βοηθός: Ντίτσος (Πρέβεζας)

Άρης (Αλκάραθ): Βελλίδης, Γιαννίτσης, Οικονομόπουλος, Αγκάνθο, Παπαστεριανός, Γιαννιώτας (83’ Παντίδος), Πουλίδο, Μαργαρίτης, Σουνάς(57’ Διαμαντάκος), Καραγιάννης, Κοέλιο(76’ Ζαραδούκας)

ΑΕΚ (Λίνεν): Κωνσταντόπουλος, Βλάχος, Μπουγαΐδης, Τσούπρος, Τσουμάγκας, Μητρόπουλος, Ρίκκα (88’ Παυλής), Κορδέρο, Γκερέιρο (60’ Καραλής), Φούντας (75’ Κατίδης), Πετρόπουλος

Κίτρινες: 7’ Τσούπρος, 41’ Οικονομόπουλος, 50’ Βλάχος, 59’ Κατίδης, 66’ Πουλίδο, 71’ Τσουμάγκας, 79’ Καραλής, 89’ Κορδέρο, 90+3 Ζαραδούκας

Κόκκινες: 80’ Τσούπρος, 80’ Πουλίδο, 84’ Αγκάνθο, 89’ Βλάχος

Σκόρερ: 84’ Αγκάνθο, 90+6 Πετρόπουλος

MVP του αγώνα

Ο Αντώνης Πετρόπουλος σκόραρε για ακόμα ένα παιχνίδι και χάρισε στην Ένωση έναν πολύτιμο βαθμό. Η ΑΕΚ δεν άξιζε να φύγει ηττημένη από την Θεσσαλονίκη, με τον Πετρόπουλο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα στην τελευταία φάση του αγώνα.

Αδύναμος κρίκος

Η ΑΕΚ περιμένει περισσότερα από τον Ροτζερ Γκερέιρο. Ο Βραζιλιάνος πολιτογραφημένος Πολωνός είναι ένας από τους έμπειρους ποδοσφαιριστές της Ένωσης και σίγουρα ο Λίνεν θέλει από αυτόν περισσότερη κινητικότητα. Αυτό δεν συνέβη σήμερα, με τον Γκερέιρο να είναι αρκετά υποτονικός και να μην βοηθάει αρκετά τον Πετρόπουλο. Για αυτόν το λόγο ο γερμανός τεχνικός τον αντικατέστησε στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης.