19.1
11:57

Διπλό με «οδηγό» τον Τσαμουρλίδη

Τη νίκη με 1-0 πήρε η δεύτερη ομάδα της ΑΕΚ κόντρα στον Άρη. Πολύ καλός ήταν ο Μιχάλης Τσαμουρλίδης που έπαιξε στόπερ και σκόραρε, ενώ ο Μοσχονάς απέκρουσε πέναλτι.

Μετά την ισοπαλία και το κακό παιχνίδι κόντρα στην Ξάνθη την προηγούμενη αγωνιστική, οι παίκτες του Ντανιέλ Μπατίστα βρήκαν τη δύναμη, στάθηκαν ξανά στα πόδια τους και έφυγαν από την Θεσσαλονίκη με ένα «μεγάλο» διπλό.

Οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να πιάσουν έναν πολύ καλό ρυθμό, ωστόσο αν ο Μοσχονάς δεν απέκρουε το πέναλτι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά.

Η επανάληψη ξεκίνησε με τη ψυχολογία να είναι υπέρ των φιλοξενούμενων, που συνέχισαν να αγωνίζονται όπως τους είχε ζητήσει ο Ντανιέλ Μπατίστα. Στο 60ο λεπτό του αγώνα ο Νίκος Κουρέλλας κέρδισε πέναλτι, ο Μιχάλης Τσαμουρλίδης το εκτέλεσε εύστοχα και άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ.

Τα επόμενα 30 λεπτά της αναμέτρησης δεν ήταν δύσκολα για την Ένωση, καθώς οι «μικροί» κατάφεραν με ψυχραιμία και σωστό ποδόσφαιρο κρατήσουν το υπέρ τους σκορ.

Πολύ καλό παιχνίδι έκανε ο Μιχάλης Τσαμουρλίδης, ο οποίος αγωνίστηκε στη θέση του στόπερ (στο παρελθόν τον είχε χρησιμοποιήσει και ο Βαγγέλης Βλάχος εκεί) έδειξε ότι βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση και σφράγισε τη καλή του εμφάνιση με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι «κιτρινόμαυροι» έχουν πολλά παράπονα από τον διαιτητή του αγώνα, ενώ το γήπεδο ήταν σε κακή κατάσταση και δεν επέτρεπε στους παίκτες να παίξουν όπως ήθελαν.

ΑΕΚ:  Μοσχονάς, Κοζάκης(61’ Δημγκιώκας), Τσαμπουρλίδης, Ερέκι, Αργυρίου, Γροντής(90’ Παληαρούτας), Κουρέλλας, Παπαδημητρίου, Μάλτσι(83’ Μπαλτιμάς), Τσεβάς