13.1
20:54

«Κοριτσάρες» για φίλημα

Παναγιώτης Καλογερόπουλος

Τεράστια εμφάνιση για την ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια όπου σε ένα ματς πραγματικά διαφήμιση για το βόλεϊ, κατάφερε να κερδίσει με 3-1 και να διατηρήσει το αήττητο σερί

Δυνατό και γρήγορο το πρώτο σετ, δείγμα του ότι πρόκειται για δύο ομάδες με πολύ καλή τεχνική και ισορροπία στο παιχνίδι τους. Η ΑΕΚ με την Μέντεζ σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του σετ, κατάφερε να κάνει το 1-0 με 25-23. Εξαιρετική η Ρόγκα καθώς έσωσε πάρα πολλές φορές την ομάδα από δύσκολα καρφιά, ενώ πολύ καλή ήταν και η Κις, χωρίς βέβαια να υστερούν και οι υπόλοιπες αθλήτριες σε απόδοση.

Στο δεύτερο σετ ο Ηρακλής πήρε νωρίς τα ηνία και αύξησε την διαφορά. Περίπου στα μέσα του σετ το σκορ έγραφε 12-16 υπέρ των φιλοξενούμενων. Παρόλα αυτά η ΑΕΚ με ψυχή κατάφερε να το γυρίσει και να κάνει το 2-0 με 25-18. Κορυφαίες σε αυτό το σετ η Μέντεζ και η Παπαφωτίου.

Πανομοιότυπο και το τρίτο σετ με τον Ηρακλή να κάνει μέχρι και double σκορ σε ένα σημείο όπου το σκορ έφτασε στο 7-14. Αυτή τη φορά όμως η ΑΕΚ δεν κατάφερε να το γυρίσει και ο “γηραιός” μείωσε σε 2-1.

Στο τέταρτο σετ η ΑΕΚ έδειξε ότι είναι ανώτερη ομάδα και πιο έμπειρη. Κατάφερε να το κερδίσει με 25-20 και να πάρει τη νίκη με 3-1. Κορυφαίες όλες οι κιτρινόμαυρες που έδωσαν τον καλυτερο τους εαυτό.

AEK: Παπαφωτίου, Μέντεζ, Γκούζου, Παπαγεωργίου, Τζανακάκη, Ρόγκα, Κις, Τοτσίδου, Μπορόβιντσεκ, Βλαβιανού, Ζόρζου
Ηρακλής Κ.: Κουνάδη, Καραγκούνη, Παναγιωταδιώτη, Ιβάνοβα, Λαμπρούση, Καλογριδάκη, Μωραϊτίδη, Κίτσου, De Souza, Jelic