13.1
16:56

Βασίλισσα στο Δουκα-το

Η ΑΕΚ επικράτησε 84-72 του Δούκα στο κλειστό του ΔΑΪΣ και παραμένει σταθερά στην «κορυφή» τη βαθμολογίας.

Χωρίς να κινδυνεύσει ουσιαστικά σε καμία στιγμή του παιχνιδιού και με την εμπειρία των παικτών που διαθέτει, η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα από τον Παράδεισο Αμαρουσίου επικρατώντας 84-72 του Δούκα.

Οι «κιτρινόμαυροι» αν και κατά τη διάρκεια του ματς υπέπεσαν σε αρκετά λάθη, τελικά δεν άφησαν το Δούκα να τους «κλέψει» το ροζ φύλλο αγώνα και έτσι συνεχίζουν να φιγουράρουν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας παρέα με το Ψυχικό (νίκησε τον Αμύντα).

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Ένωση δεν ξεκίνησε καλά, κάποια λάθη σε άμυνα και επίθεση σε συνδυασμό με την ευστοχία των γηπεδούχων από την γραμμή των 6.75μ κράτησαν το σκορ στα ίδια επίπεδα με τους «κιτρινόμαυρους» παίρνουν μια μικρή διαφορά ύστερα από σουτ του Κουκουράβα στη λήξη.

Στη συνέχεια, οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου ανέβασαν στροφές και παρά την ευστοχία του Δούκα κράτησαν το ρυθμό τους και χωρίς να αγχωθούν, για πρώτη φορά στο 18ο λεπτό άνοιξαν την ψαλίδα στους 10 πόντους (43-33). Η ΑΕΚ μπήκε στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι υπέρ της (49-42) και τους περίπου 100 φιλάθλους που βρέθηκαν στην κερκίδα του κλειστού να διαμαρτύρονται για τις αποφάσεις των διαιτητών κατά της ομάδας.

Η Ένωση μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένη να πάρει το ματς και μάλιστα από πολύ νωρίς κατάφερε να πάρει ξανά μια διαφορά ασφαλείας. Στο 26ο λεπτό ο Δικέφαλος έκανε το 57-47 και κάπου εκεί ο Δούκας έδειξε να χάνει τα πατήματα του.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, αν και η ΑΕΚ θα μπορούσε να έχει πληρώσει τα λάθη της, έμεινε ψύχραιμη και ακόμα και όταν το σκορ στο 36ο λεπτό έγινε 64-69 έδειξε την ανωτερότητα της σαν ομάδα και «τελείωσε» την υπόθεση νίκη.

Διαιτητές: Ντάβαρης – Παπαθανασίου Στ..
Τα δεκάλεπτα: 21-24, 42-49, 52-64, 72-84.
ΔΟΥΚΑΣ (Γιαννόπουλος): Παπαδιονυσίου Στ. 11 (2), Μπουρδάνος 23 (3), Δελής 8 (1), Κεφάλας, Μελάς 7 (1), Σπανάκος 3 (1), Ζακυνθινός 7, Φιλιππάκος 2, Χάλαρης 11, Παπαδιονυσίου Γ..
AEK (Ζιάγκος): Φαλέκας 8, Τζόλος 2, Πολυτάρχου 13 (3), Κουκουράβας 5 (1), Γκιζόγιαννης 26 (3), Βεσκούκης 9 (1), Κοψαύτης 12 (2), Σιαμανδούρας, Δέσπος 7, Καπετζόγλου 2.

Η βαθμολογία (σε 12 αγώνες): Ψυχικό 21*, ΑΕΚ 21*, Πανερυθραϊκός 19*, Αετός 18*, Χολαργός 17*, Αμύντας Δάφνης 17*, Νήαρ Ηστ 16*, Δούκας 16*,  Ένωση Ιλίου 16*, Έσπερος ΑΟΠΑ 15*, Χαλκίδα 15*, Κρόνος Αγ. Δημητρίου 13*, Πέραμα 12.
*Έχουν κάνει το ρεπό τους

Η επόμενη αγωνιστική (13η, 20/01): Κρόνος Αγ. Δημητρίου – Έσπερος ΑΟΠΑ, ΑΕΚ – Ένωση Ιλίου, Χαλκίδα – Δούκας, Αμύντας – Χολαργός, Νήαρ Ηστ – Ψυχικό, Πανερυθραϊκός – Αετός.