12.1
17:05

Όπως (θα) το έκανε ο Λύμπε!

Ο Αντώνης Πετρόπουλος, με το “33” του Λύμπε στην πλάτη, έδωσε στην ΑΕΚ νίκη-παραμονής (1-0 την Ξάνθη) με μία πολύ όμορφη προσωπική ενέργεια. Τρομερός ο Φούντας, δικαίωση τακτικής για τον Λίνεν!

Η ΑΕΚ είναι εδώ! Είναι «ζωντανή»! Παρά τις περί του αντιθέτου ορέξεις του διαιτητή Κομίνη (ακύρωσε κανονικότατο γκολ του Φούντα στο 5’) νίκησε με 1-0 την Ξάνθη στο ΟΑΚΑ χάρη σε ένα πανέμορφο γκολ του Αντώνη Πετρόπουλου στο 67’ και πήρε βαθιά βαθμολογική «ανάσα». Ο «Πετρογκόλ» ήταν ο κορυφαίος του Δικεφάλου, ενώ εξαιρετικοί ήταν και οι Ταξιάρχης Φούντας και Βαλεντίνος Βλάχος, χωρίς αυτό να σημαίνει πως οι υπόλοιποι υστέρησαν. Δοκάρι είχε ο θετικότατος Ρίκκα!

4-4-2 σε ρόμβο

Ο Έβαντ Λίνεν παρέταξε την ΑΕΚ με το σύστημα που δοκίμαζε στις προπονήσεις της προηγούμενης εβδομάδας, δηλαδή 4-4-2 σε διάταξη ρόμβου. Ο Δημήτρης Κωνσταντόπουλος κάθισε κάτω από τα δοκάρια, ενώ την αμυντική τετράδα από αριστερά προς τα δεξιά συνέθεσαν ο νεοαποκτηθείς Τσουμάγκας, ο μέχρι πρότινος παροπλισμένος Μπουγαϊδης, καθώς και οι  Κουτρουμπής-Βλάχος.
Το ρόλο του καθαρόαιμου αμυντικού χαφ είχε ο Μητρόπουλος, με τον Ρίκκα να παίζει μέσα αριστερά και τον Κορδέρο μέσα δεξιά. Όσον αφορά στον Γκερέιρο, αγωνίστηκε ελεύθερος πίσω από το επιθετικό δίδυμο των Πετρόπουλου-Φούντα.

Χέρι-ανακάλυψη

Η Ένωση ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι παίρνοντας τον έλεγχο στο χώρο του κέντρου. Μάλιστα, κατάφερε να σκοράρει με ένα άπιστο σουτ του Ταξιάρχη Φούντα έξω από την περιοχή έπειτα από υπέροχο στρώσιμο του Αντώνη Πετρόπουλου, όπου ο Κομίνης ανακάλυψε χέρι! Φυσικά, χέρι δεν υπήρχε αφού ο επιθετικός της ΑΕΚ κοντρόλαρε με το στήθος…

Ο διαιτητής του συνδέσμου Θεσπρωτίας δεν σταμάτησε εκεί τα σφυρίγματα εναντίον του Δικεφάλου, μην αφήνοντας τους «κιτρινόμαυρους» να βάλουν για τα καλά στα καρέ τους τους φιλοξενούμενους.  Παρά ταύτα, διατήρησαν την υπεροχή, έχοντας μάλιστα ορισμένες καλές στιγμές, που κατά βάση είχαν ως δημιουργό τον δραστήριο Βλάχο και εκτελεστή τον απειλητικό Πετρόπουλο (είχε δύο… δύσκολες κεφαλιές μέσα από την περιοχή στο 10’ και στο 30’ ). Στο 40’ ο Μητρόπουλος έπιασε ένα δυνατό μακρινό σουτ με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Λόντιγκιν, ενώ μετά το εξαιρετικό χτύπημα φάουλ του Ρίκκα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η μπάλα «έγλυψε» το ίδιο δοκάρι.

ΔΕΝ ΧΑΝΟΤΑΝ!!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μια ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ευκαιρία για την ΑΕΚ. Στο 50’ ο Φούντας μπήκε ταχύτατα στην περιοχή από τα δεξιά και πάσαρε παράλληλα με τη γραμμή του τέρματος στον Πετρόπουλο, αλλά έπειτα από προβολή του τελευταίου σε κενή εστία η μπάλα έφυγε άουτ. Ο δυναμικός φορ αποτελούσε σημείο αναφοράς για την Ένωση προβληματίζοντας τους αμυντικούς της Ξάνθης. Στο 60’ πάσαρε με το κεφάλι στον Μπουγαϊδη έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, αλλά το πλασέ του από το σημείο του πέναλτι δεν βρήκε στόχο. Δύο λεπτά αργότερα,  γύρισε όμορφα τη μπάλα στον Γκερέιρο, όμως ούτε αυτός κατάφερε να σκοράρει με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Πετρο-ΓΚΟΛ!!!

Μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη, τρεις και του… Πετρόπουλου, που στο 68’ εξαργύρωσε την εξαιρετική του εμφάνιση με ένα καταπληκτικό γκολ. Ο Τσουμάγκας σέντραρε από τα αριστερά, βρίσκοντας τον «Πετρογκολ» μέσα στην περιοχή, εκείνος κοντρόλαρε υπέροχα τη μπάλα με το στήθος αφήνοντας… παγωτό τους αμυντικούς της Ξάνθης και με σκαστό σουτ με το αριστερό την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0!
Ακολούθησαν δύο ακόμη μεγάλες ευκαιρίες της ΑΕΚ στο δίλεπτο 79’-8-0’. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ρίκκα η μπάλα βρήκε στο τείχος των φιλοξενούμενων, πήρε ύψος και προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι του Λόντιγκιν, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό το διαγώνιο σουτ του Φούντα μέσα από την περιοχή αποκρούστηκε δύσκολα από τον γκολκίπερ της Ξάνθης. Από εκεί και πέρα η Ένωση έκανε… συντήρηση και εξαιρουμένης μιας κεφαλιά του Μαρκόφσκι δεν απειλήθηκε.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΑΕΚ: Κωνσταντόπουλος, Βλάχος, Τσουμάγκας, Μπουγαϊδης, Κουτρουμπής, Μητρόπουλος, Ρίκκα, Κορδέρο (90+1 Σταματής), Γκερέιρο (87′ Φέτσης), Φούντας (82′ Παυλής), Πετρόπουλος

ΞΑΝΘΗ: Λοντιγκίν, Μπέρτος, Μπαξεβανίδης, Βασιλακάκης, Πλατέλλας (63′ Σμιθ), Κομεσίδης, Γούτας, Μαρίν (63′ Πρίττας), Ντάνι, Ντιέ (71′ Μαρκόφσκι), Ονουάτσι

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα όπως σας τoν μετέδωσε LIVE το aek1924

Ουζουνίδης: «Δίκαια η ΑΕΚ»

Την ανωτερότητα της ΑΕΚ παραδέχθηκε ο Μαρίνος Ουζουνίδης

Λακωνικός ήταν στις δηλώσεις του στη συνέντευξη Τύπου ο προπονητής της Ξάνθης, Μαρίνος Ουζουνίδης, παραδεχόμενος το δίκαιον της νίκης της ΑΕΚ.

«Η ΑΕΚ κέρδισε δίκαια το παιχνίδι. Μπορεί να είχαμε μια μεγάλη ευκαιρία στο τέλος με τον Μαρκόφασκι να πάρουμε τον ένα βαθμό, αλλά δεν αξίζαμε. Δεν κρατήσαμε τη μπάλα όσο θα έπρεπε, κάναμε πολλά λάθη και δίκαια χάσαμε», δήλωσε ο Ουζουνίδης και κατέληξε: «Αφήνουμε στην άκρη αυτό το παιχνίδι και κοιτάμε τα επόμενα».