12.1
11:35

Λευκή ισοπαλία στο Καπανδρίτι

Η ομάδα Κ20 της ΑΕΚ δεν κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκη και αναδείχθηκε ισόπαλη (0-0) κόντρα στην Ξάνθη στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Υποδομής.

Τον κακό της εαυτό είχε να αντιμετωπίσει η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα κόντρα στην Ξάνθη. Ο Ντανιέλ Μπατίστα παρέταξε την ομάδα του με πολλές αλλαγές, λόγω των απουσιών, κάτι που αποδιοργάνωσε τους «κιτρινόμαυρους». Ωστόσο, οι Ακρίτες δεν κατάφεραν να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Μυλωνόπουλου, με την Ένωση να δείχνει σε αρκετά σημεία του ματς ανώτερη.

Μοναδικές καλές στιγμές για τον Δικέφαλο δύο σουτ των Γαρουφαλλιά και Παπαδημητρίου μετά από πάσες του Τσεβά, τα οποία όμως ήταν αρκετά αδύναμα για να μπορέσουν να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του αντιπάλου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για καμία από τις δύο ομάδες να ανοίξουν το σκορ. Ο Ντανιέλ Μπατίστα ενίσχυσε επιθετικά την ομάδα του με αλλαγές, οι «κιτρινόμαυροι» δημιούργησαν φάσεις αλλά κανένα από τα σουτ που επιχείρησαν δεν βρήκε στόχο. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης το ματς άνοιξε αρκετά, με τις ομάδες να προσπαθούν να σκοράρουν στην αντεπίθεση, χωρίς να κατάφεραν κάτι αξιόλογο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι εκτός αποστολής ήταν οι Ναυπλιώτης, Βλάχος, Ντούμπερετ, Σταύρου και Πλαστουργός, ενώ ο Μοσχονάς που αρχικά είχε ανακοινωθεί ότι θα παίξει με τη δεύτερη ομάδα δεν αγωνίστηκε.

ΑΕΚ: Μυλωνόπουλος, Τσούπρος, Κοντίδης(79’ Ξόμπλιος), Ερέκι, Κοζάκης, Γαρουφαλιάς, Μάλτσι, Παπαδημητρίου, Τσεβάς, Χατζησοφρωνίου(62’ Δημγκιώκας), Παληαρούτας(62’Αργυρίου)

Η βαθμολογία: Ολυμπιακός 31, ΠΑΟΚ 31, Ατρόμητος 30, Παναθηναϊκός 29, Ξάνθη  28, Πανιώνιος 26, Άρης 25, ΠΑΣ Γιάννινα 24, ΑΕΚ 24, Βέροια 21, Αστ. Τρίπολης 21, Πανθρακικός 15, Κέρκυρα 12, Πλατανιάς 10, ΟΦΗ 4, Λεβαδειακός 2