06.1
08:25

Η γκολάρα του Νάτσο και το διπλό

Τα θετικά γεγονότα που έχουν να θυμούνται οι φίλοι της ΑΕΚ τα τελευταία χρόνια δεν είναι πολλά, ωστόσο κάποια από αυτά μπορούν να φέρουν ξανά το χαμόγελο στα πρόσωπά τους(video).

Ένα από αυτά είναι το διπλό στον Πειραιά πριν από τρία χρόνια με τις γκολάρες του Νάτσο Σκόκο. Ανήμερα των Φώτων ο Αργεντινός είχε κέφια, μπήκε στο «Καραϊσκάκη» και πήρε μόνος του ένα μεγάλο αποτέλεσμα. Ούτε τότε έλειπαν τα προβλήματα από την ομάδα, ωστόσο οι παίκτες της ΑΕΚ δεν το έβαζαν κάτω.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με γκολ οφ σάιντ, όταν στο πλασέ που έκανε ο Αβραάμ Παπαδόπουλος έβαλε το πόδι του και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ο Μήτρογλου. Αρχικά το γκολ ακυρώθηκε, ωστόσο η απόφαση άλλαξε και οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα.

Κάπου εκεί ήταν η σειρά του Νάτσο Σκόκο να μιλήσει. Στο 33ο λεπτό ο Μαντούκα σέντραρε, η μπάλα έφτασε στον Μέλμπεργκ που έδιωξε με κεφαλιά ωστόσο ο Αργεντινός με ένα εξαιρετικό σουτ έκανε το 1-1. Η μαγεία του βέβαια δεν σταμάτησε εκεί. Επτά λεπτά αργότερα ο «υδραυλικός» της ΑΕΚ είδε τον Νικοπολίδη εκτός εστίας και με μια εκπληκτική εκτέλεση φάουλ έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ.

Ολυμπιακός: Νικοπολίδης, Μέλμπεργκ, Α. Παπαδόπουλος, Τοροσίδης, Ραούλ Μπράβο, Μαρέσκα (78′ Πάντος), Κατσικογιάννης (55′ Ζαϊρί), Γκαλέτι, Όσκαρ, Ντιόγκο (65′ Ντάρμπισιρ), Μήτρογλου.

ΑΕΚ:  Αραμπατζής, Αραούχο, Καράμπελας, Μαϊστόροβιτς, Άλβες, Καφές, Γιάχιτς (66′ Μάκος), Σκόκο (82′ Ταχτσίδης), Μαντούκα, Μπλάνκο (76′ Λαγός), Τζιμπούρ.