05.1
17:09

Νίκη στο έξτρα πεντάλεπτο για την ΑΕΚ

Πένυ Μακρή

Το έξτρα πεντάλεπτο χρειάστηκε η Βασίλισσα για να επικρατήσει 88-85 του Χολαργού και να πάρει την πρώτη της νίκη για το 2013.

Τα πολλά προβλήματα φάνηκε ότι την επηρέασαν, όμως δεν ήταν ικανά να της στερήσουν την πρώτη της νίκη για το 2013. Η ΑΕΚ αν και χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, επικράτησε 88-85  του Χολαργού στο κλειστό των Άνω Λιοσιών και έκανε ποδαρικό με το δεξί στις αγωνιστικές της υποχρεώσεις, στο β’ γύρο του πρωταθλήματος.

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν ισορροπημένο για τις δύο ομάδες, καθώς με την συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου η ΑΕΚ ήταν μόλις ένα πόντο μπροστά. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε και η πρώτη περίοδος, με τους «κιτρινόμαυρους» να βρίσκονται ελάχιστα μπροστά στο σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Χολαργός ανέβασε ρυθμό και κατάφερε να περάσει μπροστά στο 15ο λεπτό (26-35), με τους παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου να προσπαθούν να «κόψουν» την ευστοχία των παικτών του αντιπάλου στα τρίποντα, που ήταν και το βασικό τους «όπλο». Το ημίχρονο βρήκε την Ένωση να χάνει 35-48 και τον νεαρό τεχνικό να ψάχνει λύσεις.

Στην επανάληψη, οι Ενωσίτες φάνηκε να πατούν καλύτερα στο παρκέ, στο 25ο λεπτό έκαναν το 50-58 και συνέχισαν την αντεπίθεση. Παρόλα αυτά, ο Χολαργός συνέχισε να σκοράρει και πήρε το τρίτο δεκάλεπτο (55-64).

Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, η ΑΕΚ μείωσε αισθητά τη διαφορά της από τους φιλοξενούμενους στο 32′ (62-69) και ένα λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα, οι «κιτρινόμαυροι» ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ κάνοντας το 73-70, όμως ο Χολαργός ισοφάρισε στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Εκεί, οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου έδειξαν ψυχραιμία και ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του έξτρα πεντάλεπτου έκανε το 84-80 και τελικά πήραν μια πολύ σημαντική νίκη, ενόψει της συνέχειας.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 35-48, 55-64, 88-85

AEK (Ζιάγκος): Φαλέκας 19 (2), Τζόλος 3 (1), Πολυτάρχου 16, Κουκουράβας 7, Γκιζόγιαννης 19, Βεσκούκης 2, Κοψαύτης 5, Σιαμανδούρας, Δέσπος 17, Βαβάτσικος.

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Συμεωνίδης): Καρβούνης, Κούτουλας 5 (1), Αποστολίδης 8 (2), Εμμανουηλίδης 16 (2), Άρχος, Κατράνας 14 (2), Πουλής 6 (2), Τσιώκος, Κιαπέκος 2, Αντωνίου 24 (5), Τασσόπουλος 10.

Ρεπό: Πανερυθραϊκός

Η βαθμολογία (σε 11 αγώνες): Ψυχικό 19*, ΑΕΚ 19*, Πανερυθραϊκός 17*, Χολαργός 16*, Αετός 16*, Αμύντας Δάφνης 16*, Νήαρ Ηστ 15*, Δούκας 15*, Έσπερος ΑΟΠΑ 15, Ένωση Ιλίου 14*, Χαλκίδα 13*, Κρόνος Αγ. Δημητρίου 12*, Πέραμα 11.

*Έχουν κάνει το ρεπό τους

Η επόμενη αγωνιστική (12η, 13/01): Ένωση Ιλίου – Κρόνος Αγ. Δημητρίου, Δούκας – ΑΕΚ, Χολαργός – Χαλκίδα, Ψυχικό – Αμύντας, Αετός – Νήαρ Ηστ, Πέραμα – Πανερυθραϊκός.