05.1
13:02

Διπλό με ανατροπή

Τη νίκη με 3-2 πήρε η ΑΕΚ κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης, καταφέρνοντας να γυρίσει το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι παίκτες του Ντανιέλ Μπατίστα έκαναν ένα άσχημο πρώτο ημίχρονο, μένοντας πίσω στο σκορ με 2-0. Ωστόσο, όπως φάνηκε στη συνέχεια η ανάπαυλα έκανε καλό τους «κιτρινόμαυρους» που βρήκαν τον καλό τους εαυτό και κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι. Στο 56ο λεπτό ο Βασίλης Τσεβάς έκανε το 2-1, ανεβάζοντας την ψυχολογία των συμπαικτών του, ενώ επτά λεπτά αργότερα ο Νίκος Κουρέλλας έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Στο 67ο λεπτό ο ίδιος παίκτης με μια εξαιρετική εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα δίνοντας προβάδισμα στην Ένωση.

Η 11άδα για την ΑΕΚ Μοσχονάς , Κοζάκης , Ντούμπερετ, Τσούπρος , Γαρουφαλλιάς, Μάλτσι , Παληαρούτας, Τσέβας, Κουρέλλας , Χατζησωφρονίου, Ερέκι
Ως αλλαγή αγωνίστηκαν οι: Μπαλτιμάς , Ξόμπλιος , Δημγκιόγκας

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Αλέξανδρος Δημγκιόκας μέχρι τελευταία στιγμή ήταν εκτός αποστολής, καθώς μόλις ξεπέρασε το πρόβλημα του τραυματισμού του. Ωστόσο χθες το βράδυ ειδοποιήθηκε ότι τελικά θα ταξιδέψει στην Τρίπολη.