26.12
09:40

Επιτυχημένος Α’ γύρος για την ΑΕΚ

Το ΑΕΚ1924 σας κάνει αναδρομή  στον πρώτο γύρο της Β’ Εθνικής μπάσκετ και σας υπενθυμίζει τις μέχρι τώρα εμφανίσεις της «Βασίλισσας».

Αν και η ολοκλήρωση του πρώτου μισού του πρωταθλήματος δεν ήταν αυτή που επιθυμούσαν στη Βασίλισσα, κάνοντας μια ανασκόπηση στην μέχρι τώρα πορεία της ομάδας, τα συμπεράσματα που προκύπτουν είναι μόνο θετικά.

Με μια ήττα στην τελευταία αγωνιστική  του πρώτου γύρου και 8 σερί νίκες από την έναρξη του πρωταθλήματος, η πορεία της μπασκετικής ΑΕΚ μόνο επιτυχημένη μπορεί να χαρακτηριστεί. Η Ένωση ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις το σκληρό πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής και ανταπεξήλθε στις απαιτήσεις που είχαν οι άνθρωποι του τμήματος αλλά και του κόσμου που συνεχίζει να την… τεστάρει σε κάθε της εμφάνιση.

Οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου έδειξαν πρόθυμοι να «τελειώσουν» από την αρχή την υπόθεση «άνοδος στην Α2» και παρά τα εμπόδια βρέθηκαν στο δρόμο τους, φιγουράρουν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας (σε ισοβαθμία με το Ψυχικό), δείγμα πως η φετινή ΑΕΚ δεν υπολογίζει από αντιπάλους και θα κάνει τα πάντα για να επιστρέψει γρήγορα στα μεγάλα σαλόνια.

Κάνοντας μια ανασκόπηση στη μέχρι τώρα εικόνα της, η ΑΕΚ, έκανε έστησε πάρτι στην Πάτρα, κατάφερε να προσπεράσει το φαβορί της Β’ Εθνικής, Αμύντα, νίκησε την έκπληξη του πρωταθλήματος Πανερυθραϊκό, επέστρεψε με το ροζ φύλλο από τη Χαλκίδα, έκανε περίπατο στο Πέραμα, συνέτριψε τον Κρόνο Αγ. Δημητρίου, δυσκολεύτηκε αλλά επικράτησε της Νήαρ Ηστ και του Αετού, όμως στο τέλος «στραβοπάτησε» στο Ψυχικό.

1η αγωνιστική

ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ-ΑΕΚ 69-79

Εκπληκτικό ξεκίνημα στην Πάτρα!

Με τις καλύτερες προϋποθέσεις ξεκίνησε το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής για τη «Βασίλισσα» η οποία έφυγε με το τρίποντο από την Πάτρα επικρατώντας 69-79   του τοπικού Έσπερου. Η ΑΕΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και παρά του ότι έδειξε να χαλαρώνει στο δεύτερο δεκάλεπτο, δεν επέτρεψε τον αντίπαλο να της «κλέψει» το ροζ φύλλο αγώνα, κάτι που προσπάθησε να κάνει στο τελευταίο δεκάλεπτο.

2η αγωνιστική

ΑΕΚ-ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗ 64-42

Εύκολο υπόθεση!

Μπροστά σε περίπου 300 οπαδούς της η Ένωση δεν χρειάστηκε να κοπιάσει, νίκησε 64-42 τον Κρόνο Αγ. Δημητρίου και έκανε το δυο στα δυο στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής. Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν δυνατά στο ξεκίνημα, έκτισαν από νωρίς μια διαφορά ασφαλείας και πέρασαν ένα εύκολο απόγευμα στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.

3η αγωνιστική

Ρεπό

4η αγωνιστική

ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΑΕΚ 60-71

Ταξιδάκι αναψυχής!

Κανένας αντίπαλος δε φαινόταν αρκετός να σταματήσει την ΑΕΚ. Η Ένωση επικράτησε 60-71 της Χαλκίδας και πέρασε αλώβητη και από το κλειστό της Κανήθου, συνεχίζοντας το αήττητο σερί της (3Χ3). Με τη στήριξη περίπου 300 οπαδών της η Βασίλισσα έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο και παίζοντας καλή άμυνα κατάφερε να ξεφύγει από νωρίς στο σκορ. Στην επανάληψη, ο Δικέφαλος έδειξε σοβαρότητα, ανέβασε τη διαφορά στα ύψη όμως κάπου εκεί έδειξε να χάνει την αυτοσυγκέντρωση του, με τη Χαλκίδα να εκμεταλλεύεται αυτό το γεγονός μειώνοντας. Από εκεί και πέρα, οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου με την απαραίτητη σοβαρότητα και εμπειρία, διατήρησαν μια διαφορά ασφαλείας και έφτασαν στην 3η νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια.

5η αγωνιστική

ΑΕΚ-ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ 70-64

Προσπέρασε και τον Αμύντα!

Σε ένα από τα ματς που χαρακτηρίστηκε από τα δυσκολότερα του πρωταθλήματος, η ΑΕΚ κατέφερε να επικρατήσει με 70-64 του Αμύντα στη Ριζούπολη και να δείξει ποιος είναι το αφεντικό στην κατηγορία. Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν διστακτικά στο παιχνίδι και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου κυνηγούσαν να πάρουν «κεφάλι» στο σκορ. Η ανάπαυλα του ημιχρόνου έκανε καλό στους παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου που άκουσαν προσεχτικά τον προπονητή τους και εμφανίστηκαν εντελώς διαφορετικοί στη συνέχεια. Το τρίτο δεκάλεπτα ήταν καθοριστικό για τη νίκη της Βασίλισσας. Οι μπασκετμπολίστες της Ένωσης κατάφεραν να συνδυαστούν άψογα μεταξύ τους παίρνοντας ακόμα μια σημαντική νίκη και παράλληλα έστειλαν το δικό τους μήνυμα στον κόσμο που γέμισε το κλειστό της Ριζούπολης.

6η αγωνιστική

ΑΟ ΝΗΑΡ ΗΣΤ-ΑΕΚ 75-70

«Βασίλισσα» και στην Καισαριανή

Το αήττητο σερί της συνέχισε η ομάδα μπάσκετ της ΑΕΚ που επικράτησε με 57-70 της Νήαρ Ήστ, με κλειδί την πολύ καλή άμυνα. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ουσιαστικά το καλύτερο για τους «κιτρινόμαυρους», οι οποίοι με την εμπειρία τους αλλά και την πολύ καλή άμυνα κατάφεραν να αντιδράσουν τη στιγμή που το σκορ ήταν 21-24 και να φύγουν με το ροζ φύλλο, από την Καισαριανή.

7η αγωνιστική

ΑΕΚ-ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΙΚΟΣ ΑΣ 77-64

Νίκησε αντίπαλο και διαιτησία!

Έδειξε να μην πτοείται από κανέναν αντίπαλο αλλά ούτε και από εχθρικές διαιτησίες… Η ΑΕΚ σε ακόμα μια αγωνιστική έκανε το καθήκον της, επικράτησε 77-64 του Πανερυθραϊκού και συνέχισε την πορεία της στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής μένοντας μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας. Η Ένωση ξεκίνησε δυναμικά στον αγώνα και με ένα σερί 9-0 πέρασε μπροστά βάζοντας από την αρχή τις βάσεις. Η 2η περίοδος συνεχίστηκε με την  ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου να βρίσκεται μπροστά στο σκορ, όμως τα διαιτητικά λάθη κατάφεραν να εκνευρίσουν τους «κιτρινόμαυρους», που έδωσαν χώρο στον Πανερυθραϊκό να ισοφαρίσει. Παρόλα αυτά η ΑΕΚ χρειάστηκε μόλις δυο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου για να εκτοξεύσει πάλι τη διαφορά, ενώ συνέχισε… το βιολί της και στην επανάληψη, πετυχαίνοντας ακόμα μια νίκη.

8η αγωνιστική

ΓΣ ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ-ΕΡΜΗΣ-ΑΕΚ 49-69

Έπαιξε όσο χρειάστηκε!

Χρειάστηκε μόλις ένα δεκάλεπτο για να φτάσει στην πηγή και τελικά να πιει νερό… Η Ένωση αν και δυσκολεύτηκε στο ξεκίνημα, κατάφερε με λίγη προσπάθεια στην τέταρτη περίοδο να περάσει και από το Πέραμα επικρατώντας  49-69  της τοπικής ομάδας. Οι γηπεδούχοι παρά το γεγονός ότι βρίσκονταν στην τελευταία θέση της κατηγορίας, κόντραραν στα ίσια την πρωτοπόρο μέχρι την 3η περίοδο. Παρόλα αυτά η εμπειρία των παικτών του Βαγγέλη Ζιάγκου ήταν αρκετή ώστε να διαχειριστούν σωστά το ματς και να πάρουν το έβδομο ροζ φύλλο .  Έτσι η Ένωση συνέχισε να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής προς την Α2, έχοντας το απόλυτο (7X7).

9η αγωνιστική

ΑΕΚ-ΑΕΤΟΣ ΓΑΣ 73-69

«Πλήγωσε» τον Αετό

Ένα ματς πριν την ολοκλήρωση του α’ γύρου η ΑΕΚ επικράτησε 73-69 του Αετού, παρά το γεγονός ότι ο αντίπαλος πάλεψε αρκετά για να φύγει από τα Λιόσια με τη νίκη. Η Ένωση παρά το κακό ξεκίνημα, ισορρόπησε την κατάσταση στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ στη επανάληψη επέβαλλε το ρυθμό της και παρά την εικόνα του τελικού σκορ, έφτασε στο επιθυμητό αποτέλεσμα.

10η αγωνιστική

ΑΕ ΨΥΧΙΚΟΥ-ΑΕΚ 88-87

«Στραβοπάτησε» στο Ψυχικό

Την πρώτη της ήττα (76-76κ.δ., 88-87)στο φετινό πρωτάθλημα γνώρισε η ΑΕΚ από το Ψυχικό. Σε ένα ματς που «έσπασαν καρδιές» η ΑΕΚ φάνηκε στο ξεκίνημα να έχει το πάνω χέρι, όμως στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε. Οι παίκτες του Γιώργου Ρεμεντέλα πέρασαν στην αντεπίθεση φέρνοντας το ματς στα ίσα. Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι, οι δυο ομάδες προχωρούσαν πόντο πόντο με το τρίτο δεκάλεπτο να τις χωρίζει με τη διαφορά ενός καλαθιού. Η ΑΕΚ στο 38’ έκανε το 69-73, όμως το Ψυχικό έστειλε τον αγώνα στην παράταση. Εκεί, οι γηπεδούχοι δείχνοντας ψυχραιμία κατάφεραν να πάρουν τη νίκη (88-87) και να σπάσουν το αήττητο σερί της Ένωσης.