20.12
20:13

Αποκλεισμός ντροπή….

Πένυ Μακρή

Έχασε την ευκαιρία να κλείσει στόματα και έδωσε δικαιώματα σχολιασμού μετά τη σημερινή ήττα από την Καβάλα με 1-0 και τον αποκλεισμό από τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος.

Στοιχεία αγώνα

Γήπεδο: ΟΑΚΑ

Διαιτητές: Βοσκάκης (Ρεθύμνου)

Βοηθοί: Μπαλτάς (Αχαΐας) , Πετρόπουλος (Αρκαδίας)

4ος: Λαμπρόπουλος (Ηλείας)

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΑΕΚ(Λίνεν): Αραμπατζής, Τσίτας (Παπαδημητρίου 75’), Γκερέιρο, Σταματής (Κατσικοκερης 83’), Λαγός , Μπουγαϊδης (Παυλής 66’), Αρκούδας, Γροντής, Τσουπρος, Κουτρουμπής και Τσουκαλάς.

Καβάλα (Παπαδόπουλος): Αποστολίδης, Τριποτσέρης, Παγώνης, Γελαδάρης (Πλιάγκας 64’), Χλωρός (Παγγελίγης 89’), Ενσαλίβα, Αναστασόπουλος (Οξυζόγλου), Μαραγκός, Καλαγκάνης, Ντιε, Μπρατσιάνι

Σκόρερ:

Κάρτες: Μπρατσιάνι (κίτρινη 40’, κίτρινη 89’), Μπουγαϊδης (κίτρινη 51’), Αραμπατζής (κίτρινη 56’), Παυλής(κίτρινη 70’), Λαγός (κίτρινη 70’), Αναστασόπουλος (κίτρινη 73’), Τσούπρος (κίτρινη 94′), Αποστολιδης (κίτρινη 94′), Τριποτσέρης (κίτρινη 94′)

Με 20 λεπτά καθυστέρηση ξεκίνησε η αναμέτρηση.

Έφτανε στην πηγή αλλά…

Σε παράσταση για έναν ρόλο εξελίχθηκε το πρώτο ημίχρονο στο ΟΑΚΑ, με την ΑΕΚ να κλείνει την Καβάλα στην περιοχή της, χάνοντας αρκετές φορές την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ και να «τελειώσει» από νωρίς το ματς.

Πρώτη ευκαιρία για την ΑΕΚ στο 10΄, όταν ο Γκερέιρο μετά από εκτέλεση φάουλ βρήκε τον Τσούπρο, με τον δεύτερο να στέλνει την μπάλα στα χέρια του τερματοφύλακα του ΑΟΚ. Η Ένωση συνέχισε να πιέζει, με καλύτερη στιγμή της τρία λεπτά αργότερα, όταν ο Λαγός ύστερα από μοίρασμα του Γκερέιρο βρέθηκε τετ α τε με τον Αποστολίδη αλλά σούταρε πάνω του.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη για την ΑΕΚ, πολλά σουτ εκτός περιοχής, κινήσεις χωρίς αποτέλεσμα, με την Καβάλα να αντιδρά στις αντεπιθέσεις, όπως αυτή στο 27΄με τον Μπρατσιάνι να εκθέτει την κιτρινόμαυροι άμυνα και τον Αραμπατζή να γλιτώνει την Ένωση από βέβαιη παραβίαση. Από εκεί και πέρα ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, όσες ευκαιρίες προσπάθησε να κάνει η ΑΕΚ, σταματούσαν πάνω στην άμυνα των φιλοξενουμένων, με τις δυο ομάδες να αποχωρούν για τα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς σκορ.

Και τυφλός το βλέπει…

Πρωταγωνιστής σε ακόμα μια αναμέτρηση της ΑΕΚ ήταν ο διαιτητής, καθώς για ακόμα μια φορά δε καταλόγισε καθαρό πέναλτι σε χέρι του Καλαγκάνη, σε διάστημα που η ΑΕΚ θα μπορούσε να ανατρέψει τα πράγματα.

Με γκολ της Καβάλας συνδυάστηκε η έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου της αναμέτρησης. Συγκεκριμένα στο 54’ ο Ντιέ μετά από εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στον Αραμπατζή, ο οποίος δεν κατάφερε να κρατήσει την μπάλα στα χέρια του, έδειξε ότι χτυπήθηκε από τον Ενσαλίβα, που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0 για την Καβάλα. Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει λίγο αργότερα με σουτ του Γκερέιρο το οποίο όμως ήταν άστοχο.  Κάπου εκεί έφτασε και η ώρα των αλλαγών για την Ένωση, με τον Λίνεν να περνάει τον Παυλή στη θέση του Μπουγαϊδη. Οι «κιτρινόμαυροι» ανέβασαν ρυθμό, όμως για ακόμα μια φορά  ο Βοσκάκης έκανε τα στραβά μάτια σε χέρι του Καλαγκάνη, μην καταλογίζοντας πέναλτι σε βάρος της Καβάλας.

Ο εκνευρισμός επικράτησε στους παίκτες του Έβαλντ Λινεν που για τα επόμενα λεπτά υπέπεσαν σε αρκετά λάθη και έφεραν την Καβάλα σε θέση βολής, με τον Τσούπρο να σώζει στο 77’. Το ματς δεν είχε ιδιαίτερες φάσεις στην πορεία του, η ΑΕΚ μόλις μια φορά μπόρεσε να απειλήσει χωρίς να κάνει την υπέρβαση και έτσι έχασε την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου.

MVP του αγώνα

Ο παλιός γνώριμος της ΑΕΚ, Ταμαντανι Ενσαλίβα που με το γκολ του έδωσε τη νίκη πρόκριση στην Καβάλα.

Αδύναμος κρίκος

Η κακή εμφαάνιση της ΑΕΚ ειδικα στο δεύτερο ημίχρονο σε συνδυασμό με τη διαιτησια Βοσκάκη αποτέλεσε τον αδύναμο κρίκο της αναμέτρησης και παρά το γεγονός ότι η Ένωση έδειξε αδύναμη θα μπορούσε να έχει τουλάχιστον την ευκαιρία να ισοφαρίσει.