16.12
19:31

Πέταξε πολύτιμους βαθμούς

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στον Ατρόμητο, μένοντας στο 1-1 και παράλληλα στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Σκόρερ για τους «κιτρινόμαυρους» ο Σταματής, με τον Ιγκλέσιας να απαντάει άμεσα στο γκολ του νεαρού στράικερ.

Η ΑΕΚ τον έλεγχο, χωρίς να σκοράρει

Με το «καλημέρα» της αναμέτρησης ο Ατρόμητος έφτασε κοντά στο γκολ, όταν οι Γιαννούλης και Νάστος συνεργάστηκαν στην περιοχή της Ένωσης, με τον Κωνσταντόπουλο να μπλοκάρει τη μπάλα στο πλασέ του δεύτερου. Από εκεί και πέρα η ΑΕΚ ανέβασε το ρυθμό της. Οι παίκτες του Έβαλντ Λίνεν απάντησαν στην ευκαιρία των φιλοξενούμενων παίρνοντας τον έλεγχο του αγώνα.

Οι Κατίδης και Φούντας απείλησαν τον Ιτάνζ με τα σουτ τους, ενώ στο 28ο λεπτό οι «κιτρινόμαυροι» είχαν την μεγαλύτερη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ. Ο Γιώργος Κατίδης εκτέλεσε το φάουλ, με τον Κουτρουμπή να πιάνει την κεφαλιά και την μπάλα να βγαίνει κόρνερ. Από τη δική τους πλευρά οι Περιστεριώτες προσπάθησαν να… χτυπήσουν στην αντεπίθεση, κάτι που δεν κατάφεραν.

Τα τελευταία δεκαπέντε λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με τον Ατρόμητο να έχει ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον Επσάιν στο 45’ με το σουτ του να περνάει πάνω από την εστία του Κωνσταντόπουλου.

Ο Σταματής και η απάντηση του Ιγκλέσιας

Με την έναρξη της επανάληψης η Ένωση έχασε το ρυθμό που είχε καταφέρει να βρει στο πρώτο ημίχρονο.

Οι παίκτες του Έβαλντ Λίνεν μπήκαν «κοιμισμένοι» στον αγωνιστικό χώρο και μέχρι το 60ο λεπτό προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματά τους.

Ότι δεν κατάφεραν να κάνουν οι Περιστεριώτες, αλλά και οι βασικοί παίκτες της Ένωσης το έκανε για ακόμα μια φορά ο Ανδρέας Σταματής. Ο νεαρός επιθετικός στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα στο 66ο λεπτό, άνοιξε το σκορ και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Μετά από δέκα λεπτά και μετά από στημένη φάση, ο Ιγκλέσιας έπιασε την κεφαλιά και έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσα.

Από το γκολ του Ατρόμητου μέχρι και τη λήξη του ματς, ο ρυθμός έπεσε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να πετύχουν δεύτερο γκολ. Ωστόσο, οι «κιτρινόμαυροι» έδειξαν αρκετά κουρασμένοι και δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι καλύτερο από το παιχνίδι.

ΑΕΚ: Κωνσταντόπουλος, Κοντοές, Γιάγκο(56’ Τσούπρος), Κορδέρο(42’ Κοτσαρίδης), Κατίδης, Γκερέιρο, Παυλής, Φουρτάδο(64΄Σταματής), Φούντας, Βλάχος, Κουτρουμπής

Ατρόμητος: Ιτάνζ, Γιαννούλης, Φυτανίδης, Μπρίτο, Επστάιν(67’ Γκαρσία), Καραγκούνης(74’ Μπέλιτς), Νάστος, Ιγκλέσιας, Καραμάνος, Δημούτσος(69’ Κούτσι), Λαζαρίδης

Κιτρινες: 26’ Κουτρουμπής, 29’ Δημούτσος, 39’ Ιγκλέσιας, 64’ Μπρίτο, 69’ Φούντας, 75’ Τσούπρος, 75’ Κούτσι, 78’ Βλάχος

Διαιτητής: Κάκος (Κέρκυρας)

Βοηθοί: Τάτσης (Ηπείρου), Μαγιάννης (Άρτας)

4ος: Καλογερόπουλος (Αθηνών)