16.12
18:25

Πρώτη ήττα για τη Βασίλισσα

Την πρώτη της ήττα (76-76κ.δ., 88-87)στο φετινό πρωτάθλημα γνώρισε σήμερα (16/12) η ΑΕΚ από το Ψυχικό

Αν και πρόθεση της Ένωσης ήταν να φύγει από το Ψυχικό με το ροζ φύλλο αγώνα, οι γηπεδούχοι είχαν άλλη άποψη. Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου βρήκε μπροστά της ένα σκληρό αντίπαλο και τελικά έχασε την ευκαιρία να ξεφύγει στην βαθμολογία, χάνοντας 88-87, στην παράταση. Έτσι, με την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου, οι δυο ομάδες ισοβαθμούν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας .

Σε ένα ματς που «έσπασαν καρδιές» η ΑΕΚ φάνηκε στο ξεκίνημανα έχει το πάνω χέρι, παίρνοντας το προβάδισμα στο 5ο λεπτό (7-13), ενώ ανέβασε τη διαφορά ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ υπέρ της (25-14). Την ίδια εικόνα είχε και η δεύτερη περίοδος, οι «κιτρινόμαυροι» κρατώντας την καλή τους απόδοση συνέχισαν να προηγούνται, δείχνοντας πως δύσκολα θα χάσουν το ματς.

Στην επανάληψη όμως η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε. Οι παίκτες του Γιώργου Ρεμεντέλα πέρασαν στην αντεπίθεση και σε διάστημα πέντε λεπτών ανέτρεψαν την εις βαρός τους κατάσταση, ισοφαρίζοντας (47-47) την ΑΕΚ. Το ματς εξελίχθηκε σε ντέρμπι, οι δυο ομάδες προχωρούσαν πόντο πόντο με το τρίτο δεκάλεπτο να τις χωρίζει με τη διαφορά ενός καλαθιού. Η ΑΕΚ στο 38’ έκανε το 69-73, όμως το Ψυχικό με τον Πέττα να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση έστειλε τον αγώνα στην παράταση. Εκεί, οι γηπεδούχοι δείχνοντας ψυχραιμία κατάφεραν να πάρουν τη νίκη (88-87) και να σπάσουν το αήττητο σερί της Ένωσης .

Πλέον το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής παίρνει φωτιά, καθώς μετά και τη νίκη του Πανερυθραϊκού κόντρα στη Νήαρ Ηστ, η ΑΕΚ ισοβαθμεί με δύο ομάδες.

Ψυχικό – ΑΕΚ 88-87 (κ.α. 76-76)
Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος – Ζακεστίδης.
Τα δεκάλεπτα: 14-25, 31-43, 58-60, 76-76, 88-87.
ΨΥΧΙΚΟ (Ρεμεντέλας): Μπάρμπας 8 (2), Αχής 3 (1), Βιδάλης 5 (1), Βαθρακοκοίλης 3 (1), Πέττας 28 (3), Βογιατζής 10, Μιχόπουλος 2, Κορίζης 9, Κολώκας 16 (1), Μπασδέκης 4.
AEK (Ζιάγκος): Φαλέκας 5 (1), Τζόλος 4, Πολυτάρχου 24 (3), Κουκουράβας 10 (2), Γκιζόγιαννης 18 (1), Βεσκούκης 7 (1), Κοψαύτης 7, Σιαμανδούρας 5, Δέσπος 7, Καπετζόγλου.

Η βαθμολογία (σε 10 αγώνες): Ψυχικό 17*, ΑΕΚ 17*, Πανερυθραϊκός 17, Χολαργός 15*, Αετός 15*, Αμύντας Δάφνης 14*, Ένωση Ιλίου 13*, Νήαρ Ηστ 13*, Δούκας 13*,  Έσπερος ΑΟΠΑ 13, Χαλκίδα 12*, Κρόνος Αγ. Δημητρίου 11*, Πέραμα 10.
*Έχουν κάνει το ρεπό τους

Η επόμενη αγωνιστική (11η, 05/01): Κρόνος Αγ. Δημητρίου – Δούκας, Έσπερος ΑΟΠΑ – Ένωση Ιλίου, ΑΕΚ – Χολαργός, Χαλκίδα – Ψυχικό, Αμύντας Δάφνης – Αετός, Νήαρ Ηστ – Πέραμα.