15.12
10:17

Μπάγεβιτς vs AEK

Πένυ Μακρή

Ο Ντούσαν Μπάγεβιτς έχει συλλέξει μόλις πέντε βαθμούς ως αντίπαλος της ΑΕΚ σε εκτός έδρας για εκείνον ματς, με τον Ατρόμητο να είναι η τέταρτη ομάδα που θα τον φέρει αντιμέτωπο κόντρα στην Ένωση την Κυριακή (16/12).

Μετά την αποχώρηση του από το Δικέφαλο το 1996, ο Ντούσαν Μπάγεβιτς βρέθηκε αρκετές φορές απέναντι στην ομάδα με την οποία μεγαλούργησε, αγαπήθηκε και μισήθηκε όσο ελάχιστοι, όμως λίγες ήταν εκείνες που αποχώρησε με καλό για εκείνον αποτέλεσμα.

Συγκεκριμένα, ο Σέρβος τεχνικός έχει παρελθόν κόντρα στην ΑΕΚ, ως προπονητής με τον Ολυμπιακό, τον ΠΑΟΚ και τον Άρη, ενώ τη φετινή σεζόν θα ξαναβρεί μπροστά του την Ένωση, ως τεχνικός του Ατρόμητου.

Η ιστορία δείχνει πως η θέση του Μπάγεβτις στην απέναντι πλευρά δεν του ταιριάζει καθόλου, καθώς μετρά μόλις μια νίκη με την ομάδα του Ολυμπιακού και δυο ισοπαλίες, μια με τους “ερυθρόλευκους” και μια με τον Άρη, σε 11 αγώνες σε πρωτάθλημα και Κύπελλο.

1996-97

Πρωτόγνωρα συναισθήματα

Θα παρέμενε στην ΑΕΚ αν κατακτούσε το κύπελλο Ελλάδος. Η Ένωση σήκωσε την κούπα, όμως ο Μπάγεβιτς αποχώρησε για το λιμάνι και επέστρεψε στη Φιλαδέλφεια στις 12 Ιανουαρίου 1997, για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος, αυτή τη φορά ως αντίπαλος. Η αναμέτρηση δεν ξεκίνησε ποτέ λόγω της δυνατής βροχόπτωσης και ο άλλοτε “πρίγκιπας” των φίλων της ΑΕΚ, αναγκάστηκε να ζήσει το μαρτύριο που του είχαν ετοιμάσει για δεύτερη φορά, μια μέρα αργότερα (13/01/1997). Κλίμα πολέμου εντός και εκτός του “Νίκος Γκούμας”, επεισόδια, πετροπόλεμος, εξευτελιστικά πανό κατά του προπονητή, υβριστικά συνθήματα και όλα αυτά στη σκιά ενός ντέρμπι στο οποίο οι παίκτες του Πέτρου Ραβούση έκαναν ότι περνούσε από τα… πόδια τους για να ικανοποιήσουν το διψασμένο για νίκη κοινό.

Η αναμέτρηση:

Το κερδισμένο κόρνερ για το Δικέφαλο στο 43’ μαζεύει αρκετό κόσμο στα καρέ του Δημήτρη Ελευθερόπουλου και ο Ντέμης Νικολαΐδης ύστερα από φάση διαρκείας ανοίγει το σκορ (1-0), προκαλώντας τους ξέφρενους πανηγυρισμούς των οπαδών της Ένωσης. Στην επανάληψη, στο 67’, Κετσμπάγια και Κωστής με τη “βοήθεια” του γκολκίπερ των “ερυθρολεύκων” συνεργάζονται άψογα, με τον δεύτερο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το τελικό 2-0 για την ΑΕΚ.

Κύπελλο Ελλάδος

Η 13η Γενάρη δεν ήταν η τελευταία φορά που ο Ντούσαν Μπάγεβιτς επέστρεψε στη Νέα Φιλαδέλφεια εκείνη τη  χρονιά, καθώς η φάση των “4” του Κυπέλλου Ελλάδος βρήκε αντιμέτωπους ξανά την ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό. Σε ένα ματς που η Ένωση κατέληξε να αγωνίζεται με 9 παίκτες, ο Ντάνιελ Μπατίστα έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με εκπληκτικό αριστερό σουτ, μέσα από τη μικρή περιοχή του Ελευθερόπουλου, ενώ στο 72’ μετά από εκτέλεση φάουλ του ίδιου, ο Κασάπης έγραψε το 2-0 με ψηλοκρεμαστό σουτ, πάνω από τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού. Το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα ήταν 2-1 καθώς η ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς κατάφερε να μειώσει στο 92’ με τον Αλέκο Αλεξανδρή.

1997-1998

Μαρτσέλο και γκολ!

Την επόμενη χρονιά, ο Σέρβος τεχνικός εμφανίστηκε στη Φιλαδέλφεια στις 2 Φεβρουαρίου, πάντα στον πάγκο του Ολυμπιακού, για να αντιμετωπίσει την Ένωση στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Σε ένα ματς κακής ποιότητας, με ελάχιστες φάσεις, το πάθος και η θέληση κυριάρχησε. Ο Μαρτσέλο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα μετά από παράλληλη μπαλιά στη μικρή περιοχή και έδωσε την πολύτιμη νίκη στην ΑΕΚ, που τότε βρισκόταν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

1998-99

Αψιμαχίες που έφεραν αποτέλεσμα

Η επίσκεψη του Ολυμπιακού στη Ν. Φιλαδέλφεια προκαλούσε πάντα αναβρασμό στους “κιτρινόμαυρους”  που αυτή τη φορά, πριν προλάβει να ολοκληρωθεί το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης της 31ης Ιανουαρίου, οι αψιμαχίες στο κέντρο του γηπέδου μεταξύ Καραπιάλη, Ζήκου άναψαν τα αίματα στις εξέδρες του σταδίου. Η ένταση με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων εκτονώθηκε γρήγορα , όμως η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε τον εκνευρισμό του αντίπαλου, ανέβασε ρυθμό και δέκα λεπτά αργότερα, με εξαιρετική κίνηση του Ντέμη Νικολαΐδη και σέντρα ακριβείας του Μιχάλη Κασάπη, ο Ντάνιελ Μπατίστα άνοιξε το σκορ με κεφαλιά. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να μειώσει λίγο αργότερα με σουτ του Καραπιάλη, όμως η Ένωση ύστερα από οργανωμένη επίθεση έκανε το τελικό 2-0, με τον Κασάπη να βρίσκει τον Νικολαΐδη έξω από τη μεγάλη περιοχή και τον δεύτερο να κάνει αυτό που ήξερε καλά…

1999-2000

Επόμενη στάση: Θεσσαλονίκη

Το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να προκριθεί στη φάση των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ την περίοδο 1999-2000 σήμανε και το “διαζύγιο” της ομάδας του λιμανιού με τον Μπαγεβιτς. Ο σέρβος τεχνικός μετακόμισε στη Θεσσαλονίκη και κάθισε στον πάγκο του ΠΑΟΚ, προλαβαίνοντας μάλιστα να βρεθεί αντιμέτωπος με την ΑΕΚ στην Αθήνα στις 5 Φεβρουαρίου για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Πρόσωπο της αναμέτρησης ο Ντέμης Νικολαΐδης που “εκτέλεσε” δυο φορές τον Νίκο Μιχόπουλο (50’ και 84’) και έδωσε τη νίκη (2-0) στην ομάδα του.

2000-2001

Κωνσταντινίδης ο “λυτρωτής”

Μέχρι τότε ο Μπάγεβτις δεν είχε καταφέρει να κερδίσει την ΑΕΚ εκτός έδρας κάτι που δεν μπόρεσε να κάνει ούτε στις 19 Μαΐου, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής. Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε ο Βασίλης Τσιάρτας στο 13’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι (1-0), ενώ ο Νικολαΐδης έκανε το 2-0 λίγα λεπτά αργότερα. Η Ένωση φαινόταν να έχει στο τσεπάκι τη νίκη, όμως την ίδια στιγμή ο σέρβος τεχνικός ετοίμασε την αντεπίθεση του. Οι “ασπρόμαυροι” μέσα σε διάστημα οκτώ λεπτών ισοφάρισαν την ΑΕΚ με τους Μπορμπόκη (35’) και Σπάσιτς (43’) να φέρνουν το ματς στα ίσα. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι με δυο γρήγορες αλλαγές κράτησαν πήραν το πάνω χέρι του αγώνα και ο Σωτήρης Κωνσταντινίδης με σουτ στο 65’ χάρισε στην ΑΕΚ ακόμα μια νίκη (3-2) κόντρα σε ομάδα του Μπάγεβιτς.

2001-2002

Άνετη “εξάρα”!

Στο αφιλόξενο όπως αποδείχτηκε “Νίκος Γκούμας”, ο Ντούσαν Μπάγεβιτς έζησε ένα από τα πιο “εφιαλτικά” του απογεύματα, καθώς αποχώρησε για ακόμα μια φορά με σκυμμένο κεφάλι και έξι γκολ σε βάρος του ΠΑΟΚ.

Στις 8 Μαΐου ο Βασίλης Τσιάρτας δεν άφησε τους “ασπρόμαυρους” να πάρουν ανάσα. Με απευθείας φάουλ στο 2’ έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ και από εκεί και πέρα ξεκίνησε το πάρτι.  Ο ίδιος στο 24’ πάσαρε στον Νικολαΐδη, για να κάνει το 2-0, ενώ 18 λεπτά αργότερα ο Λάκης άνοιξε κι άλλο το σκορ στέλνοντας την ΑΕΚ στα αποδυτήρια, με το 3-0 να μην αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον ΠΑΟΚ.

Στην επανάληψη, Κωνστανινίδης και Λάκης αλλάζοντας πολύ όμορφα την μπάλα έξω από την  μεγάλη περιοχή, αυτή κατέληξε στα πόδια του Νικολαΐδη και στη συνέχεια στα δίχτυα του Τοχούρογλου. Η σειρά του Κωνσταντινίδη έφτασε στο 62’, ο Τσιάρτας προτίμησε να μοιράσει στον “ντόκτορ”, παρά να σουτάρει, για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του ΠΑΟΚ για 5η φορά. Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που καταφέρνουν είναι να μειώσουν σε 5-2 ενώ το κερασάκι στην τούρτα για την ΑΕΚ έβαλε ο Ίλια Ίβιτς λίγο πριν τη λήξη του ματς, όταν βρέθηκε σε τετ-α-τετ με τον Τοχούρογλου και πλάσαρε στην αριστερή του γωνία.

Λιγότερο πλούσιο σε γκολ ήταν το παιχνίδι της 8ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος στις 30 Ιανουαρίου της ίδιας χρονιάς. Ο Ντούσαν Μπάγεβιτς γνώρισε ακόμα μια ήττα (2-1) από την ΑΕΚ, με τον Τσιάρτα να ανοίγει σχεδόν με τον ίδιο τρόπο το σκορ, όπως στο ματς του πρωταθλήματος στην Ν. Φιλαδέλφεια. Η ισοφάριση για τον ΠΑΟΚ δεν άργησε να έρθει, καθώς στο 46’ ο Φρούσος βρέθηκε μπροστά το τέρμα την ΑΕΚ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το παραπάνω βήμα για την πρόκριση της Ένωσης στην επόμενη φάση έκανε στο 60’ ο Μαλαδένης με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ.

2002-2004

Η επιστροφή του… ασώτου

Το 2002 ο Μπάγεβιτς επιστρέφει στη Νέα Φιλαδέλφεια, αυτή τη φορά φορώντας το Δικέφαλο στο στήθος, διχάζοντας όσο λίγοι τον κόσμο της ΑΕΚ. Για κάποιους “πρίγκιπας” για άλλους “βάτραχος”, για ορισμένους “επαγγελματίας” για άλλους “προδότης”. Οι εμφανίσεις του στον πάγκο της ΑΕΚ δυναμίτιζαν το κλίμα στην κερκίδα με τον ίδιο να αποχωρεί από ένα ματς κόντρα στον Ηρακλή, πριν καν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο μην μπορώντας να αντέξει τα υβριστικά συνθήματα. Την επόμενη χρονιά καταφέρνει το μοναδικό μέχρι στιγμής αποτέλεσμα των έξι ισοπαλιών σε ισάριθμους αγώνες στο Τσάμπιονς Λιγκ και αποχωρεί εκ νέου για τον Ολυμπιακό.

2004-2005

Ξανά στον Ολυμπιακό

Την επόμενη χρονιά, ο Σέρβος τεχνικός αποχωρεί για δεύτερη χρονιά από την ΑΕΚ για λογαριασμό του Ολυμπιακού και στις 7 Νοεμβρίου παρουσιάζεται στο ΟΑΚΑ για να αντιμετωπίσει την Ένωση, σε ένα γήπεδο κατάμεστο από 65.000 φιλάθλους. Οι δυο ομάδες τελικά έμειναν στο μηδέν, σε ένα παιχνίδι χωρίς κλασσικές ευκαιρίες, αλλά με μοιρασμένες φάσεις στα δυο ημίχρονα.

Την ίδια περίοδο ΑΕΚ και Ολυμπιακός συναντιούνται πάλι για την φάση των “4” του Κυπέλλου στο ΟΑΚΑ, όμως αυτή θα είναι η πρώτη φορά που ο Μπάγεβιτς, θα πανηγυρίσει “διπλό” κόντρα στην Ένωση, μετά από 7 χρόνια ως αντίπαλος. Με σκόρερ τον Πρέντραγκ Τζορτζεβιτς, ο Ολυμπιακός στο 8’ πήρε το προβάδισμα και τη νίκη, που τελικά του έδωσε και την πρόκριση στην ημιτελική φάση.

2005-2007: Κάτοικος Βελιγραδίου για τα επόμενα δυο χρόνια, στον πάγκο του Ερυθρού Αστέρα.

2007-2008

Στο “Χ” με τον Άρη

Επέστρεψε στην Ελλάδα μετά από μια κακή χρονιά με τον Ερυθρό Αστέρα και στις 7 Σεπτέμβρη ανέλαβε τον Άρη. Στις 16 Μαρτίου, ήταν η μέρα  που θα κοντράρονταν με την ΑΕΚ, μετά από διάστημα αποχής δυο ετών από το ελληνικό πρωτάθλημα.  Ο Δικέφαλος πήρε το προβάδισμα με το γκολ του Εντίνιο στο 45’, όμως ο Άρης πίεσε και ισοφάρισε σε 1-1 στο 88’ με γκολ του Ζεντίλ.

2008-2010: Τρίτη και… φαρμακερή επιστροφή στην ΑΕΚ

2010-2011: Αναλαμβάνει την Ομόνοια